Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Události

Humanitární mise Malawi 2013

redakce Braunovin

23. Květen 2013

B. Braun pro život

Lékaři pod záštitou nevládní humanitární organizace International Humanity odlétají za nedlouho na další humanitární misi do Malawi, která patří k nejchudším oblastem světa.

Katetrizace malých pacientů

Nekvalitní a nedostupná zdravotní péče, devastující epidemie HIV, malárie a další infekční nemoci, dlouhotrvající sucho s následnou neúrodou - s tím vším se obyvatelé této části světa musí vyrovnat.

I v dnešní době místní populace trpí hladem a nemocemi, jejichž řešení není finančně náročné, přesto však akutně ohrožují jejich životy.


První skupina dobrovolných lékařů odlétá již 24.4.2013.

Cílem humanitární mise lékařů je pomoc chudé spádové nemocnici v Chikwawa nedaleko Blantyre. Humanitární mise se zúčastní lékaři různých specializací, aby mohli pomoci širokému spektru nemocných. Plánovány jsou oční operace, akutní chirurgické zákroky, zajištění JIP především pro malé děti, které zbytečně umírají na průjmy a dehydrataci..

Holčičska z Malawi s nutričním nápojemCílem mise je i edukovat místní zdravotnický personál, zajistit stálou lékařskou péči pro nemocnici, opakovaně kontrolovat léčbu pacientů. V neposlední řadě lékaři pomohou dovezenými léky, vitamíny, zdravotnickým materiálem a přístrojovým vybavením z České a Slovenské republiky.

Velké poděkování na tomto místě patří partnerům pomoci: letecké společnosti , která povolila sponzorsky nadváhu pro přepravu materiálu, společnosti Hartmann Rico, Phoenix , B. Braun, BTL ,Teva ČR, přepravcům DB Schenker a DSV.. a všem, kteří jakýmkoli způsobem pomohli pomáhat.

Více informací sledujte průběžně na www.pomoztesnami.cz ,

případně na FB https://www.facebook.com/inthumanityRekapitulace africké mise 2012

Po několika týdnech strávených v jihovýchodní Africe se do ČR vrátila první část expedice International Humanity. Po cestách i necestách Zambie, Malawi a Mozambiku projeli celkem 3000 km, léčili stovky pacientů, zajistili vzdělávání sirotků a dětí z chudých rodin a investovali do udržitelného rozvoje místních komunit. K největším zdravotním problémům patří malárie, střevní parazitární infekce, v období dešťů cholera, dále infekce dýchacích cest, hypertenze, problémy s klouby a páteří a malnutrice. Mnoho dětí má k dispozici jen kukuřičnou kaši Nsimu bez vitamínů, minerálů a výživné hodnoty, nemají přísun bílkovin, následkem čehož se u nich vyvíjí život ohrožující stav kwashiokor.


MUDr. Miškovič:

Afrika potrebuje našu pomoc - pomoc osobnú, ale i materiálnu a finančnú. Aj v rozvojových krajinách žijú rovnakí ľudia ako my, s rovnakými bolesťami a radosťami, aj keď s odlišnými starosťami, ich problémy sú iné ako u nás, sú existenčné, nie malicherné, napriek tomu im väčšinou nechýba úsmev na tvári. Na aktivity lokálnych vlád sa nedá spoliehať, a preto každá hoci malá služba či príspevok môže byť ohnivkom v reťazi pomoci. Konkrétne projekty podpory budú zverejnené na stránkach International Humanity. V Afrike som bol prvýkrát a na prvú skúsenosť sa bude vždy spomínať ! Naučila ma viac si vážiť to čo človek má a menej myslieť na to, čo nemá. Ubrať trocha zo svojich nárokov a uvedomiť si relatívnosť šťastia, vnímať polarizáciu sveta, ktorý kolíše medzi potupným mrhaním a hladom, medzi prázdnymi a hnilými bruchami... Človek si spomenie na slová piesne od skupiny No Name - „Čím to je, čím to je, že mesiac so slnkom sa strieda, na Zemi blahobyt a bieda... Čím to je... ?“


MUDr. Stozsek:

Většina místních dětí trpí podvýživou vlivem nedostatku potravy i jejího složení. Hlavním, a často jediným, zdrojem energie je kukuřičná kaše, zvaná nshima. Je to hmota bez chuti, barvy a zápachu (pro představu Evropana asi jako hodně tuhá krupičná kaše bez cukru nebo soli) a bohužel i bez minimální nutriční hodnoty. Výsledkem je hypovitaminoza, nedostatek bílkovin se vznikem malnutrice projevující se velkými bříšky jak je známe nejčastěji z fotografií somálských dětí. Imunitní systém si není schopen poradit i s banálními infekcemi, na které pak při absenci jakékoliv zdravotní péče často umírají. Nejmenší děti jsou také ohroženy všudypřítomnou malárií, která je jedním z mnoha velkých (a relativně dobře ovlivnitelných) problémů. Dospělí jsou opakovanými infekcemi imunizováni a není pro ně tolik nebezpečná, u nejmenších končí infekce často i smrtelně. Repelenty v těchto končinách neznají, domečky z nepálených cihel nebo hlíny nemají dobře zakrytá okna ani dveře a komárům nic nebrání v noci na bezbranných obětech hodovat. Na hliněné podlaze spí všechny děti vedle sebe, často pod jednou dekou, kterou si zabere ten nejsilnější a nejmenší jsou tak vystaveni komárům napospas. Problém by řešily moskytiéry, na jejichž zakoupení pro nejchudší jsme také vynaložili nemalou částku,


DOC. MUDr. Maďar Ph.D.

Oddělení pro nedonošené novorozence používalo místo klasických inkubátorů dřevěné skřínky se žárovkou, v zápisech z léčby pacientů nás zaujalo neustálé střídání brufenu s paralenem bez jiných léků, včetně potřebných antibiotik a bylo i dost podvyživených dětí. Nemocnice od nás následně dostala slušnou zásobu léků a zdravotnického materiálu přivezených z Evropy, stejně jako komunita v Tikondane.

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník