Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Fitness kalendář na pomoc přetíženým zdravotníkům

28. Leden 2022

Fitness kalendář na pomoc přetíženým zdravotníkům

Jak protáhnout bolavé trapézy, zdvihače lopatky nebo třeba zatuhlé krční svalstvo? Kalendář projektu B. Braun pro život s názvem „Fitness kalendář 2022“ názorně ukazuje zdravotníkům, jak mohou svému tělu ulevit rychlými, jednoduchými cviky přímo v práci.

„Pohybový aparát zdravotníků dostává při jejich práci zabrat i v necovidové době. Ale teď dvojnásob. Proto se snažíme lékaře, sestry i další pracovníky ve zdravotnictví inspirovat, jak i v době extrémního vytížení svému tělu pomoci a na chvíli také myslet na něco jiného,“ vysvětluje motivaci pro tvorbu kalendáře MUDr. Martin Kuncek, člen vedení Skupiny B. Braun.

protažení

Stolní kalendář je týdenní, obsahuje tedy 56 různých cviků, které jsou speciálně sestavené pro zdravotníky. V kalendáři jsou cvičení, která mohou zdravotníci provádět přímo v ordinaci, na chodbě či v denní místnosti, ale také venku, na procházce nebo na zahradě. Cviky jsou řazeny za sebou v logických celcích. Blízko sebe jsou tedy všechny cviky pro určitou tělesnou partii. „Cviky jsme vybírali tak, aby se věnovaly skutečně těm nejvíce přetíženým partiím pohybového aparátu zdravotníků. Začínáme oblastí ramenního pletence a krčního svalstva, pokračujeme přes celá záda a věnujeme se i pánevní oblasti a svalstvu dolních končetin. Každé cvičení zabere sotva pár minut, takže je vhodné kdykoliv, kdy má zdravotník nějakou malou pauzu a chce se protáhnout,“ popisuje princip výběru cviků zkušená fyzioterapeutka Martina Dědičová, která se na kalendáři jako lektorka podílela.

cvik sed

Cviky k dispozici všem online

Cvičení je zaměřené jak na protažení a následné uvolnění zatuhlých partií těla, tak na posílení svalstva. Většina cviků se provádí pouze s vlastním tělem, na některé jsou potřeba cvičební pomůcky jako míč, pásek nebo guma. „Záměrně jsme zvolili multimediální formu zobrazování cviků. Zdravotníci mohou postupovat buď podle popisku obrázku přímo v kalendáři, nebo si pomocí QR kódu načtou video, kde fyzioterapeutka názorně ukazuje, jak cvik správně provést,“ vysvětluje Martin Kuncek. Všechny cviky pohromadě pak zdravotníci najdou na webových stránkách www.bbraunprozivot.cz. Mohou si tak vybrat partii, která je aktuálně trápí, a prostřednictvím odpovídajících cviků se na ni zaměřit. „Velmi si vážíme tvrdé práce všech našich zdravotníků. Zdraví a pozitivní mysl jsou to nejdůležitější, co máme, a moc si přejeme, aby se tyto hodnoty podařilo nejen českým zdravotníkům udržet i v této náročné době,“ uzavírá za B. Braun Martin Kuncek.

Fitness kalendář 2022 vznikl pod hlavičkou charitativního projektu B. Braun pro život, který podporuje zdravotníky v České republice i na Slovensku. V době pandemie vznikla například velmi rychle instruktážní videa, jak polohovat pacienty s plicní ventilací či jak co nejefektivněji používat ochranné pomůcky v prostředí s covid-19. 

cvik - leh na zádech

redakce Braunovin
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Novinka z pera zkušeného autora knih o etiketě Ladislava Špačka, která byla pro naše klienty vydána v rámci projektu B. Braun pro život, je komplexním dílem zahrnujícím všechny oblasti etikety světa medicíny. Kniha vede lékaře, sestry a další složky zdravotnické profese ke vstřícnému, ohleduplnému a empatickému chování vůči pacientům.

31.01.2022
B. Braun pro život

Zatímco ve frýdecko-místecké nemocnici se s novým systémem výroby 
a distribuce koncentrátů teprve sžívají, na dialyzačním středisku B. Braun 
Avitum v Teplicích už mají výhody zařízení ověřené v praxi. O zkušenosti s plně 
automatizovanou výrobou a distribucí kyselých koncentrátů se s námi podělil 
tamní vedoucí lékař MUDr. František Švára a vedoucí sestra Olga Roučková.

14.10.2021
B. Braun pro život

Přednostou Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice Brno je už šestnáct let. Letité zkušenosti se snaží uplatnit denně ve své lékařské praxi, ale také v roli předsedy České neurochirurgické společnosti. Profesor Martin Smrčka neurochirurgií žije a exkluzivně pro podcast Medicína říká: „Pacienti chtějí slyšet pravdu, ale chtějí si zachovat naději. Pro mě to je základní premisa, kterou se řídím.“

22.07.2021
B. Braun pro život