Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Doteky umění: Martin Krajc

22. Prosinec 2014

Doteky umění: Martin Krajc

Výsledkem Martina práce je temperamentní a přesvědčivá malba, která patří k tomu nejlepšímu, co v rámci nejmladší generace v Čechách vzniká.

Proč ses rozhodl stát umělcem? Co tě k tomu vedlo a jaké byly začátky?

O umění jsem se zajímal už od dětství. Po základní škole jsem se rozhodl studovat scénografii na Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze, a to předznamenalo i mou budoucnost. Tehdy jsem zjistil, že se chci umění věnovat naplno. Dostal jsem se pak na Akademii výtvarných umění, už během studia jsem začal vystavovat a získal jsem i několik ocenění, což mě hodně motivovalo. Dnes tak mám na co navazovat a začátky po absolvování školy pro mě byly v tomto směru snadnější.

 

Kde čerpáš inspiraci a jak ji posléze přetavuješ do svých děl?

V malbě se orientuji víceméně na ustálený okruh témat, která postupně rozvíjím. Inspiraci čerpám v běžném životě, ale také na internetu, v časopisech, nalezených fotografiích. Tyto vjemy dále přetvářím v souladu s osobními zkušenostmi. V mých obrazech hraje velkou roli také práce s barvou a možnosti malířského gesta. Na malbě mě baví možnost neustálého zkoušení a nalézání. Rád experimentuju také s efekty, které nabízejí podkladové materiály, jako je bavlna nebo samet.

 

Co chystáš nového? Kde se s tvými díly může milovník umění výhledově setkat?

V současnosti se soustředím na přípravu několika větších výstav, které se uskuteční v příštím roce. Prozatím bych pozval jen na tu první - na samostatnou prezentaci v galerii Dvorak Sec Contemporary v Praze, která proběhne v lednu. V únoru bych měl vystavovat v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře. A se skupinou Obr., jejímž jsem členem, mě v červnu čeká výstava ve Špálově galerii v Praze. Momentálně se ale hlavně připravuju na účast na Bienále ve Florencii.

Kateřina Tučková
autorka rubriky Doteky umění, spisovatelka, historička umění
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Martin Salajka patří k nejvýraznějším absolventům-malířům pražské Akademie výtvarných umění. Ve své práci se zaobírá figurací. Vyšel z přírodní lyriky, která korespondovala s čistým krajem na jihovýchodní Moravě i s jeho rybářskou vášní. Posléze, po přestěhování do Prahy, ve své tvorbě čím dál více tematizuje temné stránky lidské psychiky.

28.04.2015
B. Braun pro život

Autor, jemuž je tentokrát věnována rubrika Doteků umění, se na umělecké scéně etabloval jako MICL. Je to zvláštní pseudonym, ale umělec narozený v roce 1969 v Brně, občanským jménem Michal Novotný, jím důsledně signuje svá díla už od dob studií na Akademii výtvarných umění.

23.01.2015
B. Braun pro život

Jan Spěváček (1973), jemuž je věnována současná rubrika Doteků umění, se narodil v Teplicích, ale žije a pracuje v Brně. V Česku je už dlouho známým umělcem s řadou realizovaných výstav.

31.10.2014
B. Braun pro život