Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Události

Doteky umění: Martin Krajc

Kateřina Tučková

22. prosinec 2014

Doteky umění Aktuality B. Braun

Výsledkem Martina práce je temperamentní a přesvědčivá malba, která patří k tomu nejlepšímu, co v rámci nejmladší generace v Čechách vzniká.

Proč ses rozhodl stát umělcem? Co tě k tomu vedlo a jaké byly začátky?

O umění jsem se zajímal už od dětství. Po základní škole jsem se rozhodl studovat scénografii na Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze, a to předznamenalo i mou budoucnost. Tehdy jsem zjistil, že se chci umění věnovat naplno. Dostal jsem se pak na Akademii výtvarných umění, už během studia jsem začal vystavovat a získal jsem i několik ocenění, což mě hodně motivovalo. Dnes tak mám na co navazovat a začátky po absolvování školy pro mě byly v tomto směru snadnější.

Kde čerpáš inspiraci a jak ji posléze přetavuješ do svých děl?

V malbě se orientuji víceméně na ustálený okruh témat, která postupně rozvíjím. Inspiraci čerpám v běžném životě, ale také na internetu, v časopisech, nalezených fotografiích. Tyto vjemy dále přetvářím v souladu s osobními zkušenostmi. V mých obrazech hraje velkou roli také práce s barvou a možnosti malířského gesta. Na malbě mě baví možnost neustálého zkoušení a nalézání. Rád experimentuju také s efekty, které nabízejí podkladové materiály, jako je bavlna nebo samet.

Co chystáš nového? Kde se s tvými díly může milovník umění výhledově setkat?

V současnosti se soustředím na přípravu několika větších výstav, které se uskuteční v příštím roce. Prozatím bych pozval jen na tu první - na samostatnou prezentaci v galerii Dvorak Sec Contemporary v Praze, která proběhne v lednu. V únoru bych měl vystavovat v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře. A se skupinou Obr., jejímž jsem členem, mě v červnu čeká výstava ve Špálově galerii v Praze. Momentálně se ale hlavně připravuju na účast na Bienále ve Florencii.

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník