Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Události

Doteky umění: Lukáš Miffek

Kateřina Tučková

7. Duben 2014

Doteky umění B. Braun pro život Aktuality B. Braun
Lukáš Miffek (1978) je rodilý Pražák žijící a tvořící v malebném ateliéru u lesa ve Zbraslavi. Vystudoval Akademii výtvarných umění, kde prošel ateliéry Antonína Střížka a Michaela Rittsteina.

Už od počátku své tvorby se v kompozicích maleb soustředil na příběhy, v jeho poměrně realisticky podaných dílech se toho vždy hodně děje. A klíčovým rysem jeho malby je „hravost“. Kritikové a recenzenti si s verzí jeho groteskního, hravého, často satirického světa nevědí rady a jsou ze svobodomyslnosti jeho tvorby i rozpačití. Jediné, na co se většinou zmůžou, je označení jeho uměleckého projevu za pop-artový. Tím větší radost však autor ze své tvorby má - miluje pozici nezařaditelného, pohybujícího se na úzké hraně mezi vysokým a nízkým, mezi kýčem a galerijně uznaným uměním. Smyslem jeho malby je prostě především zábava.   

Na dotek dílu Lukáše Miffka

Kdy a proč tě napadlo stát se malířem?

Od sedmi let jsem chtěl být archeologem - ale brzy jsem se začal bát zimy při terénních pracích. Od devíti let jsem chtěl být chirurgem - ale o půl roku později jsem se začal bát krve... té vlastní, pokud špatně říznu. Od jedenácti let jsem chtěl být cestovatelem - ale po přečtení pár cestopisů jsem se začal bát kanibalů a mouchy tse-tse. Stal jsem se tedy malířem a doposud se ničeho nebojím. V ateliéru je teplo, štětec je příliš tupý na to, aby mi přivodil vážnější zranění, a bestie tse-tse ke mně zavítá jen na stránkách časopisů... takže teď vidím, že je dobré být občas srab.

 Co tě inspiruje, co tě při tvorbě uspokojuje, co tě zajímá?

Inspirují mě lidé kolem mě, jsem posluchač a rád naslouchám. Ne, že bych vyhledával žvanily, ale těším se z každého slova, které padne v mé přítomnosti. Uspokojuje mě pak, když ta slova dávají smysl a probudí můj zájem. Mozek pak udělá své. Takže díky všem upovídaným, dělají za mne polovinu práce.

Jak se do současné výstavy promítl tvůj zájem o současnou literaturu?

Při zpětném pohledu jsem překvapený, kolik z knih, které jsem přečetl či „naposlouchal“, zanechalo stopu v mé práci. Ale je to logické, literatura je pro mě velmi důležitá. Dovoluje mi během mého života, alespoň v mysli, prožít další stovky životů. Byl jsem mušketýrem, pirátem, hudebním skladatelem, rytířem, tajným agentem, sedlákem, vynálezcem, otcem, dědou, básníkem, vězněm, římským legionářem i Alexandrem Velikým... A to je skvělé. Jsem bohatý. Mimochodem, výstava inspirovaná poslechem audioknih a nazvaná S KLAPKAMI NA UŠÍCH probíhala v první části roku ve Výstavní síni Chrudim a na duben je přenesena do pražské Galerie Vltavín.

Natvrdlí

Lukáš Miffek je mimo jiné i členem skupiny Natvrdlí. Název tohoto volného uskupení malířů prozrazuje hravost a zábavnost, ke kterým ve své tvorbě Miffek a jeho přátelé směřují. Organizováni kurátorkou Reou Michalovou jsou členy Natvrdlých také malíř a sochař Michal Novotný (MICL), malíř a autor řady populárních komiksů Karel Jerie a v tomto časopisu už představovaný malíř, stuckista Jaroslav Valečka. Více informací o Natvrdlých naleznete na www.natvrdli.eu.

                                             

Vejtaha,olej na plátně, 170x140 cm, 2012                  Lovecká sezóna, olej na plátně, 84x75 cm, 2012

Tři vandalové, olej na plátně 100x120 cm, 2013

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník