Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Události

Doteky umění: Jaroslav Valečka

redakce Braunovin

12. říjen 2016

Doteky umění

Jaroslav Valečka patří k nejúspěšnějším malířům své generace. Symbolistní realistická malba s prvky exprese je jedinečnou ukázkou perfektně zvládnutého řemesla i bohatého vnitřního obsahu. Za každým výjevem se odehrává reálný příběh, většinou dosti dramatický, který autor přetavuje do podoby malby s nenapodobitelnou náladou a atmosférou.

Ve své tvorbě se často vracíte do Sudet. Co vás k nim stále přitahuje?

Já jsem v Sudetech vyrůstal, strávil jsem tam celé dětství a stále se tam vracím. Je to nedílná součást mého života.

Kde hledáte inspiraci? Jak vaše obrazy vznikají?

Pracuji v Praze a ve Vísce u České Kamenice, kde střídavě žiji a trávím tam celé léto. Zaznamenávám to, co jsem zažil, a kombinuji různé motivy, například dvě místa zkombinuji do jednoho obrazu nebo maluji různé příběhy a historky, které jsem zažil nebo jsem je někde slyšel či o nich četl.

Na co se mohou těšit návštěvníci vaší výstavy v Art & Event Gallery Černá Labuť? Chystáte něco nového?

Vzhledem k tomu, že výstava bude v předvánočním čase, tak jsem se rozhodl pro obrazy se zimní náladou a název „Nevinnost…“, který k tomuto období svádí. Výběr obrazů je z posledních dvou až tří let.

Patříte k tzv. stuckistům. Proč právě tento umělecký směr?

Stuckismus vznikl ve Velké Británii a říká se o něm, že to byl poslední důležitý manifest 20. století. Vznikl v roce 1999 a my jsme se ke stuckistům přidali okolo roku 2004. Pravidelně se stuckisty spolupracujeme a vystavujeme. Ostatně osobnosti jako Paul Harvey a Charles Thomson už v Černé labuti v minulosti vystavovaly.

S úspěchem vystavujete u nás i v zahraničí. Dokážete porovnat vnímaní současných tvůrců i třeba trh se současným výtvarným uměním u nás a jinde ve světě?

Českou republiku lze těžko srovnávat s velkými uměleckými zeměmi, jako je Německo nebo Velká Británie. Jejich trh je mnohem větší, bohatší a rozmanitější. České podmínky jsou v porovnání s Anglií či Německem tak trošku provinční, což vůbec neznamená, že by zde nemohla vznikat dobrá díla. Ona tady vznikají, ale třeba publicita, která je jim věnována, je úměrně velikosti našeho národa menší.

Proč bychom měli investovat do současného umění?

Investovat do současného umění oproti umění staršímu má tři hlavní důvody. Současná díla nabývají rychleji na hodnotě a pořízením díla podpoříte umělce, aby mohl tvořit dál. A také nehrozí riziko fals, což je u staršího umění velký problém.

Silvie Marková, PR

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník