Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Doteky umění: Jaroslav Valečka

12. Říjen 2016

Doteky umění: Jaroslav Valečka

Jaroslav Valečka, Hořící Ještěd

Jaroslav Valečka patří k nejúspěšnějším malířům své generace. Symbolistní realistická malba s prvky exprese je jedinečnou ukázkou perfektně zvládnutého řemesla i bohatého vnitřního obsahu. Za každým výjevem se odehrává reálný příběh, většinou dosti dramatický, který autor přetavuje do podoby malby s nenapodobitelnou náladou a atmosférou.

Jaroslav Valečka studoval na Akademii výtvarných umění v atelieru malby Jiřího Sopka. Během studia získal stipendium Sorosovy a Hlávkovy nadace a absolvoval řadu zahraničních výjezdů, po absolutoriu i řadu uměleckých stáží. Proto jsou jeho díla zastoupena nejen v českých, ale i v zahraničních sbírkách (například Národní galerie v Praze, Alšova jihočeská galerie, Credit Mutuel de Bretagne ve Francii, Festung Koenigsteinsammlung v Německu, Foundation de Bourgogne, Galerie Klatovy - Klenová, Galerie moderního umění, Roudnice nad Labem a další). Je členem mezinárodního seskupení The Stuckists. Od 10. prosince do konce ledna budou jeho obrazy k vidění na výstavě s názvem „Nevinnost…“ v  Art & Event Gallery Černá Labuť.

Ve své tvorbě se často vracíte do Sudet. Co vás k nim stále přitahuje?

Já jsem v Sudetech vyrůstal, strávil jsem tam celé dětství a stále se tam vracím. Je to nedílná součást mého života.

 

Kde hledáte inspiraci? Jak vaše obrazy vznikají?

Pracuji v Praze a ve Vísce u České Kamenice, kde střídavě žiji a trávím tam celé léto. Zaznamenávám to, co jsem zažil, a kombinuji různé motivy, například dvě místa zkombinuji do jednoho obrazu nebo maluji různé příběhy a historky, které jsem zažil nebo jsem je někde slyšel či o nich četl.

 

Na co se mohou těšit návštěvníci vaší výstavy v  Art & Event Gallery Černá Labuť? Chystáte něco nového?

 

Vzhledem k tomu, že výstava bude v předvánočním čase, tak jsem se rozhodl pro obrazy se zimní náladou a název „Nevinnost…“, který k tomuto období svádí. Výběr obrazů je z posledních dvou až tří let.

 

Patříte k tzv. stuckistům. Proč právě tento umělecký směr?

Stuckismus vznikl ve Velké Británii a říká se o něm, že to byl poslední důležitý manifest 20. století. Vznikl v roce 1999 a my jsme se ke stuckistům přidali okolo roku 2004. Pravidelně se stuckisty spolupracujeme a vystavujeme. Ostatně osobnosti jako Paul Harvey a Charles Thomson už v Černé labuti v minulosti vystavovaly.

 

S úspěchem vystavujete u nás i v zahraničí. Dokážete porovnat vnímaní současných tvůrců i třeba trh se současným výtvarným uměním u nás a jinde ve světě?

Českou republiku lze těžko srovnávat s velkými uměleckými zeměmi, jako je Německo nebo Velká Británie. Jejich trh je mnohem větší, bohatší a rozmanitější. České podmínky jsou v porovnání s Anglií či Německem tak trošku provinční, což vůbec neznamená, že by zde nemohla vznikat dobrá díla. Ona tady vznikají, ale třeba publicita, která je jim věnována, je úměrně velikosti našeho národa menší.

 

Proč bychom měli investovat do současného umění?

Investovat do současného umění oproti umění staršímu má tři hlavní důvody. Současná díla nabývají rychleji na hodnotě a pořízením díla podpoříte umělce, aby mohl tvořit dál. A také nehrozí riziko fals, což je u staršího umění velký problém.

 

Silvie Marková, PR

Dosud nehlasováno

Čtěte také

Martin Salajka patří k nejvýraznějším absolventům-malířům pražské Akademie výtvarných umění. Ve své práci se zaobírá figurací. Vyšel z přírodní lyriky, která korespondovala s čistým krajem na jihovýchodní Moravě i s jeho rybářskou vášní. Posléze, po přestěhování do Prahy, ve své tvorbě čím dál více tematizuje temné stránky lidské psychiky.

28.04.2015
B. Braun pro život

Autor, jemuž je tentokrát věnována rubrika Doteků umění, se na umělecké scéně etabloval jako MICL. Je to zvláštní pseudonym, ale umělec narozený v roce 1969 v Brně, občanským jménem Michal Novotný, jím důsledně signuje svá díla už od dob studií na Akademii výtvarných umění.

23.01.2015
B. Braun pro život

Jan Spěváček (1973), jemuž je věnována současná rubrika Doteků umění, se narodil v Teplicích, ale žije a pracuje v Brně. V Česku je už dlouho známým umělcem s řadou realizovaných výstav.

31.10.2014
B. Braun pro život