Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Dialyzovaní pacienti mohou také k moři. Destinací přibývá, nově je možné cestovat do Malagy.

7. Srpen 2017

Dialyzovaní pacienti mohou také k moři. Destinací přibývá, nově je možné cestovat do Malagy.

Malaga - nové letovisko pro dialyzované pacienty

Novým letoviskem, které nabízí dialyzovaným pacientům své služby, je španělská Malaga – přístavní město u Středozemního moře, kde se narodil Picasso. „Dnešní propojení světa přináší výhody i dialyzovaným. Jsme blízko době, kdy bude moci i pacient s vážným onemocněním ledvin zapíchnout prst do mapy a říct si, tady chci strávit dovolenou stejně jako kdokoliv jiný,“ říká MUDr. Martin Kuncek, ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum CZ/SK. 

Služeb Prázdninových dialýz využívají pacienti v letním období nejvíce v Chorvatsku. Jinak je to spíše individuální záležitost. Někteří jezdí za dětmi či vnoučaty, jiní využívají možnost dialyzovat se mimo své domovské středisko na služebních cestách. Rok od roku poptávka po cestování s dialýzou stoupá. Loni služeb Prázdninových dialýz využilo bezmála 320 lidí. Z toho bezmála 90 pacientů se přijelo ze zahraničí dialyzovat a strávit dovolenou či pracovní cestu k nám do České republiky. Pacienti přes Prázdninové dialýzy loni nejvíce jezdili na dovolenou po Česku do lokality mimo svou domovskou dialýzu. Takových pacientů byla zhruba stovka. Nejžádanější zahraniční destinací bylo Slovensko se zhruba 60 pacienty, druhé pak Chorvatsko (nejčastěji Poreč a Rovinj) se zhruba 20 pacienti a třetí Ukrajina s 15 pacienty. Počet pacientů v dalších destinacích jako třeba Tunis, Polsko, Velká Británie, Francie, Řecko, Itálie, Holandsko nebo Kanada se počítá na jednotky.    

 

Plánování dovolené bez obav, ale s předstihem

Vyřizování všeho potřebného na takovou dovolenou je s asistenční službou prázdninové dialýzy snadné, nicméně cestu je třeba naplánovat s dvouměsíčním předstihem. „Nejprve potřebujeme vědět požadovanou destinaci a termín, který chce pacient poptat, dále zkonzultujeme kolik a jaký typ ošetření plánuje absolvovat a také jak je na tom s hepatitidou či virem HIV. V některých střediscích s takovou komplikací není problém, jinde ano,“ uvádí jako příklad Kateřina Králová, koordinátorka Prázdninových dialýz. Pro dialýzu je možné dohodnout i dny v týdnu, na jaké je pacient zvyklý. Zájemce by ale měl před závaznou rezervací ubytování počkat až na potvrzení dostupnosti léčby a rezervaci ošetření, ne naopak. Měsíc před odjezdem pak pacient doloží aktuální lékařskou zprávu a sérologii. Dodat musí také kopii Evropského průkazu zdravotního pojištění (EHIC) a kopii cestovního dokladu. Originál lékařské zprávy a sérologického vyšetření, cestovní doklad a léky potřebné k dialýze si pak sebou bere do vybraného střediska v místě dovolené. Některá střediska nabízejí pacientům v rámci pojištění i odvoz sanitkou, jiná ne. „I proto je vhodné volit ubytování v místě dialyzačního střediska, protože pokud tu pacient nemá k dispozici své auto a nejedou právě veřejné spoje, mohla by ho přijít doprava taxíkem do centra ošetření příliš draho,“ doplňuje Kateřina Králová.

 

 

Dovolená u moře stála za to

Prázdninové dialýzy již několikrát využila pacientka Jiřina Lónová a má s ní dobré zkušenosti. Dovolenou bere jako milé zpestření všedního shonu a možnosti užít si rodiny – jezdí na ni s dcerou a s vnoučaty. „Dialyzuji se od roku 2014 a jsem nadšená z toho, že tato možnost existuje a že můžeme být u moře spolu. Jezdíme na chorvatské pobřeží do Poreče. Využívám zvláštní nabídky našeho dialyzačního střediska. Na dovolenou nás doprovázejí dva naši čeští lékaři, kteří nás z letoviska na dialýzu osobně vozí autem a komunikují s místní lékařkou. Je o nás skutečně dobře postaráno,“ chválí si Jiřina Lónová, pacientka dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Bruntále. V Chorvatsku využívají malé prázdninové dialyzační středisko pro osm pacientů, které je tu umístěno v soukromé vile a místní lékařka střídá letní angažmá zde s mimosezónní prací na dialyzačním středisku v nemocnici v Zadaru. „Jednou se stalo, že byl ve vile problém s technickým zajištěním. Nevím už, zda šlo o přívod vody nebo o elektřinu. Ale paní doktorka plynule zajistila náhradu v nemocnici a další dialýza již proběhla na místě,“ vděčně hodnotí zodpovědný přístup prázdninové dialýzy Jiřina Lónová.

 

Malaga má co nabídnout – slunné pláže, malebné uličky, velkolepé katedrály, zajímavá muzea, kulinářské speciality a kvalitní dialýzu

V dialyzačním středisku B. Braun Avitum Malaga je rovněž v rámci evropského zdravotního pojištění s kartou EHIC ošetření plně kryté. Platí zde výše uvedené postupy a pacienti zde obdobně dokládají status HIV a hepatitid B a C. S hepatitidou C jsou bez problému přijímáni. Provádějí zde hemodialýzu i hemodiafiltraci. V závislosti na dialyzačním ošetření si pacienti přivážejí své léky, jako například železo, vitamín D nebo Erytropoetin. Transport do dialyzačního centra z místa pobytu jsou jim tu schopni zajistit, ale ten již není hrazen ze základního pojištění. „Pro naše české a slovenské pacienty je výhodou, že tu narazí na stejné postupy a vysoké standardy, na jaké jsou ze svého domácího dialyzačního střediska zvyklí,“ vyzdvihuje výhody dialyzování v Malaze Martin Kuncek.  

 

Malaga je nyní další možností pro dovolenou dialyzovaných pacientů. Je městem králů a císařů. Založena byla již v 8. století před naším letopočtem a každá epocha tu nechala viditelný otisk v kultuře a umění. Koho omrzí moře a pláže, může třeba zajít na něco tradičního a dobrého na palmami prošpikované náměstí Plaza de la Constitucion, v muzeu a zároveň rodném domě Pabla Ruize Picassa si prohlédnout na dvě stě jeho obrazů nebo zvolit další muzea s mistry devatenáctého století či expozici moderního umění století dvacátého. Pozoruhodné je mimo jiné i muzeum aut a desítky dalších cílů, kterými by šlo naplnit hned několik turistických průvodců. Famózní výhled na to vše z výšky je pak z 86 m vysoké věže Katedrály de la Encarnación, jejíž lodě jsou 117 m dlouhé 48 m vysoké. Město má ale také spoustu památek maurské kultury jako třeba hrad s dalšími muzei nebo středověkou pevnost. 

 

Prázdninové dialýzy - kontakt
prazdninovadialyza.cz@bbraun.com 
tel.: +420 271 091 922, mobil: +420 602 476 957

 

redakce Braunovin
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Navyšování cen ovlivňuje především zdražování surovin, komponentů, obalových materiálů, energie, vody a dopravy. „Situaci nepomáhají ani nová legislativní pravidla EU pro hodnocení bezpečnosti, výrobu a distribuci zdravotnických prostředků a bezpečnost léčiv, která navyšují významně náklady výrobců a distributorů,“ říká PharmDr. Jiří Lukeš, člen vedení Skupiny B. Braun.

09.12.2021
Aktuality z B. Braun

Zdravotníci z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem jako jedni z prvních 
vyzkoušeli unikátní monitorovací systém compliance hygieny rukou NosoEx. 
O tom, jak se tato novinka osvědčila v praxi, jsme mluvili s Romanem Boráněm 
z Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny této nemocnice. 

14.10.2021
Aktuality z B. Braun

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FN USA) patří k tradičním prestižním kardiologickým pracovištím v rámci konceptu péče o nemocné se srdečním postižením v České republice. B. Braun Česká republika se těší ze skutečnosti, že dlouhodobě s Invazivní a intervenční kardiologií (IKAK) FN USA spolupracuje a zajišťuje brněnským kardiologům stenty a lékové balonky pro jejich náročnou a odborně vysoce kvalifikovanou práci. Jsme rádi, že můžeme těmito řádky pogratulovat lékařům a sestrám Oddělení invazivní a intervenční kardiologie k 25. výročí založení.

22.07.2021
Aktuality z B. Braun