Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Dialyzační středisko v Třinci slaví 20 let od svého vzniku

28. Únor 2012

Dialyzační středisko v Třinci slaví 20 let od svého vzniku

Dialyzační středisko B. Braun Avitum v Třinci oslavilo 19. února letošního roku 20 let od svého založení a 10 let pod křídly B. Braun Avitum. U této příležitosti se tak uskutečnilo v třineckém hotelu Steel setkání současných i bývalých pacientů, někteří z nich dnes dokonce žijí s novou ledvinou.

Po celou dobu svojí existence poskytuje třinecké středisko špičkovou léčbu a díky vysoké profesionalitě a odborné péči prošli centrem stovky spokojených pacientů.  Bez dialýzy by tady ale nebyly, ta jim zachránila život.

V současné době středisko navštěvuje přes 60 pacientů a jeho kapacita je tak plně vyčerpána. Stejně jako všechna střediska B. Braun Avitum v České republice a ve světě nabízí i to třinecké péči nejmodernějšími technologiemi včetně hemodiafiltrace (nejúčinnější forma čištění krve), hemodialýzy (běžná metoda dialýzy) a peritoneální dialýzy (domácí dialýza). Na oslavách nemohla kromě vedení skupiny B. Braun Avitum včele s jejím ředitelem, MUDr. Martinem Kuncekem chybět hlavní osobnost střediska, vedoucí lékař dialyzačního střediska v Třinci, MUDr. Roman Kantor, který je uznávaným nefrologickým specialistou u nás a zároveň provozovatelem informačního portálu www.ledviny.cz .

„Jsem moc rád, že s námi přišlo oslavit výročí tolik lidí, nečekali jsme to. Jako vedoucí lékař střediska znám osobně všechny pacienty a bylo velmi příjemné je tady vidět. Možná to bude znít nevhodně, ale jsem rád, že některé z nich jsem dlouhou dobu neviděl, protože to znamená, že jsou po transplantaci ledvin a co víc, že jsou po úspěšné transplantaci,“ popsal své dojmy MUDr. Roman Kantor a dodal: „Před 20 lety jsme začínali s 16 pacienty v chronickém dialyzačním programu. Dnes léčíme přes 60 pacientů a každým rokem se počet zvyšuje od 5-7 procent.“


Preventivní vyšetření v rámci Světového dne ledvin

Poruchy funkce ledvin nebo snížení jejich činnosti představují vážná onemocnění, která postihují až jednu desetinu obyvatel České republiky. Pro pacienty v důsledku znamenají výraznou změnu životního stylu a nemalá omezení. Náklady na léčbu těchto problémů jsou navíc poměrně vysoké. Z toho důvodu je velmi důležitá prevence a včasné odhalení příznaků. Zvýšit povědomí a informovanost veřejnosti
o problematice ledvin si klade za cíl Světový den ledvin, který letos připadá na čtvrtek  8. března.

V jeho rámci se široké veřejnosti už popáté otevře síť dialyzačních středisek skupiny B. Braun Avitum a lékaři-specialisté zájemcům bezplatně provedou preventivní prohlídku. Její součástí bude změření krevního tlaku a tzv. BMI, rozbor moči a zjištění hladiny cukru v krvi. V případě naměření rizikových hodnot budou pacienti následně objednáni na komplexní nefrologické vyšetření. V Moravskoslezském kraji je možné využít pro preventivní prohlídku právě Dialyzační centrum v Třinci, Bílovci a v Ostravě.

 

redakce Braunovin
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Během rok trvající pandemie se nakazilo 40 pacientů dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Plzni. 11 jich zemřelo. Za jediný způsob, jak pacienty ochránit, považují zdravotníci očkování. „Speciální noční dialýzy pro covid pozitivní pacienty jedeme se zhruba tří týdenní přestávkou už od začátku října. Pomáháme s dialýzou i v nemocnici. Nasazení je místy extrémní. Potřebujeme rychle očkovat dialyzované pacienty a zvládli bychom to sami. Jen potřebujeme vakcínu,“ říká primářka dialyzačního střediska B. Braun Avitum MUDr. Lada Malánová. Světový den ledvin letos vychází na 11. března a nefrologové vyzývají, aby lidé, kteří prodělali Covid 19 s těžším průběhem, si nechali vyšetřit ledviny.

09.03.2021
B. Braun pro život

Herec Karel Zima, který daroval svému kamarádovi ledvinu, dostal jako rizikový pacient první očkovací dávku a vyzývá širokou veřejnost k očkování i ledvinové prevenci. „Chtěl bych vyzvat všechny, kteří s očkováním váhají, aby se naočkovat nechali. Je to dle mého jediná cesta, jak se z koronavirové sloty dostat,“ říká ambasador nadcházejícího Světového dne ledvin Karel Zima. Světový den ledvin letos vychází na 11. března a nefrologové vyzývají všechny, kdo prodělali Covid 19 s těžším průběhem, aby si nechali vyšetřit ledviny.

09.03.2021
Nefrologie

Významní čeští nefrologové vyjadřují rozčarování nad tím, že lidé na dialýze nejsou v prioritní skupině očkovaných. „Na Ministerstvo zdravotnictví jsme již jako Česká nefrologická společnost několikrát neúspěšně apelovali. Jde o zbytečný hazard. Řádově se jedná pouze o jednotky tisíc pacientů. Navíc zdravotníci na dialýzách jsou zvyklí očkovat sami, takže v logistice problém nevidím,“ říká k očkovací strategii přednosta Kliniky nefrologie VFN v Praze prof. MUDr. Vladimír Tesař DrSc., MBA.

09.03.2021
Nefrologie