Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Dialyzační středisko v Nuslích už 10 let zachraňuje životy

29. Listopad 2012

Dialyzační středisko v Nuslích už 10 let zachraňuje životy

Jedním z úspěšně vyléčených pacientů je také známý sportovec Petr Mikolanda, který má za sebou úspěšnou příbuzenskou transplantaci ledviny.

 

Lékaři a zdravotní sestry ošetřují v pražských Nuslích již 10 let pacienty s nemocnými ledvinami a snaží se jim nad rámec léčby poskytovat maximální servis s ohledem na jejich individuální potřeby a psychické rozpoložení.

Od roku 2002 dialyzačním střediskem B. Braun Avitum v Nuslích prošlo léčbou přes dvě stovky pacientů. „Důležitější údaj však je, že více než 20% našich pacientů se nám podařilo připravit a následně předat k úspěšné transplantaci ledviny, zdůrazňuje Martin Kuncek, ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum.  Na všech dialyzačních střediscích B. Braun Avitum  jsou pouze nejmodernější zdravotnické technologie. „Velmi úspěšným krokem bylo zavedení a rozšíření on-line hemodiafiltrace, vylepšení technologie úpravy vody a zavedení systému monitoringu kvality. Novinkou jsou i moduly na dialyzačních monitorech, které sledují optimální průběh léčby a kvalitu funkce cévního přístupu,“ dodává Martin Kuncek.

Vedení nuselské polikliniky, v jejíchž prostorách se dialyzační středisko nachází, si partnerství pochvaluje:  „B. Braun Avitum je zařízení na špičkové úrovni a jsme velmi pyšní, že máme možnost s ním již tolik let spolupracovat,“ říká Jaroslav Řehák, ředitel Nuselské polikliniky.

 

Pacienti tráví na dialýze až 18 hodin týdně

Aktuálně do dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Nuslích dochází bezmála 100 pacientů. „Málokdo si dokáže představit, jak náročná léčba je. A to nejen psychicky, ale i časově. Hemodialyzovaní pacienti k nám dochází na ošetření jednou za 2-3 dny a stráví tu  v průměru 15 až 18 hodin týdně. Během nich mohou sledovat televizi, poslouchat rozhlas, číst si nebo pracovat na notebooku. Víc aktivit bohužel procedura neumožňuje,“ říká k léčbě Světlana Vaňková, vedoucí lékařka dialyzačního střediska B. Braun Avitum Nusle.

S polohou střediska je spokojená i městská část Praha 4. „Dialyzační středisko v Nuslích je charakteristické svou klidnou a příjemnou atmosférou, která ve velkých zdravotnických zařízeních bohužel není. Díky individuálnímu přístupu zdravotnického personálu již středisko pomohlo celé řadě pacientů vrátit se zpátky do života a já jsem rád, že Praha 4 ve svém obvodu právě takové zařízení má,“ uvádí na adresu střediska Pavel Horálek, starosta městské části Praha 4. 

 

Mezi pacienty střediska patří i slavné osobnosti

Léčil se zde například fotbalista Petr Mikolanda, na něhož personál vzpomíná jako na velmi ukázněného pacienta, který se nikdy nenechal zlomit a sršel životním optimismem. „Kvůli přechozené chřipce a dalším zdravotním komplikacím mi začaly selhávat ledviny. V nemocnici jsem strávil sedm měsíců a během nich prodělal dvě mozkové mrtvice a operaci srdce. Na dialýzu jsem následně musel docházet několik let třikrát týdně. Během té doby se s personálem spřátelíte natolik, že zdravotníky berete jako součást rodiny. Protože je to hlavně rodina, která vás neustále podporuje a pomáhá vám,“ říká Petr Mikolanda, který se nakonec díky unikátní operaci, při níž mu byla transplantována ledvina jeho matky, mohl znovu vrátit k fotbalu. „Jednalo se o první zákrok tohoto typu v České republice. V IKEMu použili k transplantaci ledvinu od dárce - maminky Petra - s jinou krevní skupinou, než jakou má pacient,“ dodává lékařka nuselského dialyzačního střediska Světlana Vaňková.

redakce Braunovin
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Během rok trvající pandemie se nakazilo 40 pacientů dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Plzni. 11 jich zemřelo. Za jediný způsob, jak pacienty ochránit, považují zdravotníci očkování. „Speciální noční dialýzy pro covid pozitivní pacienty jedeme se zhruba tří týdenní přestávkou už od začátku října. Pomáháme s dialýzou i v nemocnici. Nasazení je místy extrémní. Potřebujeme rychle očkovat dialyzované pacienty a zvládli bychom to sami. Jen potřebujeme vakcínu,“ říká primářka dialyzačního střediska B. Braun Avitum MUDr. Lada Malánová. Světový den ledvin letos vychází na 11. března a nefrologové vyzývají, aby lidé, kteří prodělali Covid 19 s těžším průběhem, si nechali vyšetřit ledviny.

09.03.2021
B. Braun pro život

Herec Karel Zima, který daroval svému kamarádovi ledvinu, dostal jako rizikový pacient první očkovací dávku a vyzývá širokou veřejnost k očkování i ledvinové prevenci. „Chtěl bych vyzvat všechny, kteří s očkováním váhají, aby se naočkovat nechali. Je to dle mého jediná cesta, jak se z koronavirové sloty dostat,“ říká ambasador nadcházejícího Světového dne ledvin Karel Zima. Světový den ledvin letos vychází na 11. března a nefrologové vyzývají všechny, kdo prodělali Covid 19 s těžším průběhem, aby si nechali vyšetřit ledviny.

09.03.2021
Nefrologie

Významní čeští nefrologové vyjadřují rozčarování nad tím, že lidé na dialýze nejsou v prioritní skupině očkovaných. „Na Ministerstvo zdravotnictví jsme již jako Česká nefrologická společnost několikrát neúspěšně apelovali. Jde o zbytečný hazard. Řádově se jedná pouze o jednotky tisíc pacientů. Navíc zdravotníci na dialýzách jsou zvyklí očkovat sami, takže v logistice problém nevidím,“ říká k očkovací strategii přednosta Kliniky nefrologie VFN v Praze prof. MUDr. Vladimír Tesař DrSc., MBA.

09.03.2021
Nefrologie