Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Dialyzační středisko v Nuslích už 10 let zachraňuje životy

29. Listopad 2012

Dialyzační středisko v Nuslích už 10 let zachraňuje životy

Jedním z úspěšně vyléčených pacientů je také známý sportovec Petr Mikolanda, který má za sebou úspěšnou příbuzenskou transplantaci ledviny.

 

Lékaři a zdravotní sestry ošetřují v pražských Nuslích již 10 let pacienty s nemocnými ledvinami a snaží se jim nad rámec léčby poskytovat maximální servis s ohledem na jejich individuální potřeby a psychické rozpoložení.

Od roku 2002 dialyzačním střediskem B. Braun Avitum v Nuslích prošlo léčbou přes dvě stovky pacientů. „Důležitější údaj však je, že více než 20% našich pacientů se nám podařilo připravit a následně předat k úspěšné transplantaci ledviny, zdůrazňuje Martin Kuncek, ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum.  Na všech dialyzačních střediscích B. Braun Avitum  jsou pouze nejmodernější zdravotnické technologie. „Velmi úspěšným krokem bylo zavedení a rozšíření on-line hemodiafiltrace, vylepšení technologie úpravy vody a zavedení systému monitoringu kvality. Novinkou jsou i moduly na dialyzačních monitorech, které sledují optimální průběh léčby a kvalitu funkce cévního přístupu,“ dodává Martin Kuncek.

Vedení nuselské polikliniky, v jejíchž prostorách se dialyzační středisko nachází, si partnerství pochvaluje:  „B. Braun Avitum je zařízení na špičkové úrovni a jsme velmi pyšní, že máme možnost s ním již tolik let spolupracovat,“ říká Jaroslav Řehák, ředitel Nuselské polikliniky.

 

Pacienti tráví na dialýze až 18 hodin týdně

Aktuálně do dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Nuslích dochází bezmála 100 pacientů. „Málokdo si dokáže představit, jak náročná léčba je. A to nejen psychicky, ale i časově. Hemodialyzovaní pacienti k nám dochází na ošetření jednou za 2-3 dny a stráví tu  v průměru 15 až 18 hodin týdně. Během nich mohou sledovat televizi, poslouchat rozhlas, číst si nebo pracovat na notebooku. Víc aktivit bohužel procedura neumožňuje,“ říká k léčbě Světlana Vaňková, vedoucí lékařka dialyzačního střediska B. Braun Avitum Nusle.

S polohou střediska je spokojená i městská část Praha 4. „Dialyzační středisko v Nuslích je charakteristické svou klidnou a příjemnou atmosférou, která ve velkých zdravotnických zařízeních bohužel není. Díky individuálnímu přístupu zdravotnického personálu již středisko pomohlo celé řadě pacientů vrátit se zpátky do života a já jsem rád, že Praha 4 ve svém obvodu právě takové zařízení má,“ uvádí na adresu střediska Pavel Horálek, starosta městské části Praha 4. 

 

Mezi pacienty střediska patří i slavné osobnosti

Léčil se zde například fotbalista Petr Mikolanda, na něhož personál vzpomíná jako na velmi ukázněného pacienta, který se nikdy nenechal zlomit a sršel životním optimismem. „Kvůli přechozené chřipce a dalším zdravotním komplikacím mi začaly selhávat ledviny. V nemocnici jsem strávil sedm měsíců a během nich prodělal dvě mozkové mrtvice a operaci srdce. Na dialýzu jsem následně musel docházet několik let třikrát týdně. Během té doby se s personálem spřátelíte natolik, že zdravotníky berete jako součást rodiny. Protože je to hlavně rodina, která vás neustále podporuje a pomáhá vám,“ říká Petr Mikolanda, který se nakonec díky unikátní operaci, při níž mu byla transplantována ledvina jeho matky, mohl znovu vrátit k fotbalu. „Jednalo se o první zákrok tohoto typu v České republice. V IKEMu použili k transplantaci ledvinu od dárce - maminky Petra - s jinou krevní skupinou, než jakou má pacient,“ dodává lékařka nuselského dialyzačního střediska Světlana Vaňková.

redakce Braunovin
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Slovenská komora sester a porodních asistentek už patnáct let každoročně uděluje prestižní ocenění vyjadřující oddanost práci a výborné znalosti naplňující podstatu ošetřovatelství. 

29.07.2022

Uplynulý „pandemický“ rok plný omezení byl výzvou pro všechny, ale obzvlášť pro rizikové skupiny lidí, jako jsou například právě pacienti s chronickým onemocněním ledvin. Přistupovat k životu aktivně a s optimismem se ne vždy daří, ale nesmíme se o to přestat snažit, i když se nám to pomyslné „světélko ve tmě“ zdá třeba chvíli neviditelné. Kde ale vzít ten pozitivní přístup, jak neupadnout do stereotypu? A kdy si přiznat, že potřebuji odbornou pomoc? I na takové otázky nám odpovídala klinická psycholožka PhDr. Marcela Znojová, která se dialyzovaným pacientům věnuje.
 

11.08.2021

Na hemodialyzačním středisku ve frýdecko-místecké nemocnici nově pomáhá plně automatizovaný systém míchání a distribuce kyselých koncentrátů. Nemocnice ho pořídila v rámci celkové rekonstrukce dialýzy, která byla po devíti měsících práce slavnostně otevřená v červnu. Personál i vedení nemocnice věří, že jim zařízení od společnosti B. Braun pomůže ušetřit nejenom čas. Nabízí totiž i úsporu z hlediska hospodaření.

29.07.2021