Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Dialyzační středisko v Litoměřicích je znovu otevřeno. Z kompletní rekonstrukce profitují pacienti i personál.

30. Květen 2017

Dialyzační středisko v Litoměřicích je znovu otevřeno. Z kompletní rekonstrukce profitují pacienti i personál.

zleva: Radek Lončák, výkonný ředitel Městské nemocnice Litoměřice; Zdeněk Bárta, evangelický farář; Martin Kuncek, ředitel B. Braun Avitum; Petr Macoun, člen vedení Skupiny B. Braun; Jana Fialová, primářka DS; Ladislav Chlupáč, starost

Po 24 letech provozu dialyzačního střediska v prostorách Městské nemocnice v Litoměřicích byly středisko i nefrologická ambulance kompletně zrekonstruovány. Rekonstrukce trvala 4,5 měsíce a stála 14,5 milionů korun.

„Zrekonstruované středisko nyní odpovídá našim celosvětově vysokým standardům – od propojení dialyzačních přístrojů s počítačovým systémem, přes horkou desinfekci dialyzačního okruhu k vytvoření ultračisté vody až po nová polohovací křesla se zabudovanými reproduktory,“ říká ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum CZ/SK MUDr. Martin Kuncek. Rozvojem prochází také peritoneální dialýza, kterou si pacient může provádět sám v pohodlí domova. „Využíváme rozsáhlých zkušeností vedoucí lékařky dialýzy Jany Fialové a pracujeme na dalším rozvoji programu peritoneální dialýzy, který byl v tomto regionu v minulosti dosti zanedbaný,“ dodává Martin Kuncek.

 

 

Vyšší komfort pro dialyzované pacienty z celého regionu

Kompletně nové dialyzační středisko a ambulance zůstávají nadále ve 4. patře Interního pavilonu Městské nemocnice v Litoměřicích. Středisko má nyní velký dialyzační sál, který vznikl propojením 5 místností, v jehož středu je umístěna sesterna. Hemodialýzou se zde léčí 48 pacientů. Čtyři pacienti podstupují časově vstřícnější domácí peritoneální (břišní) dialýzu. Většina pacientů teď může užívat polohovací křesla, která v sobě mají zabudované i reproduktory z televize, takže se navzájem neruší. „Hlavní výhodou ovšem je, že jsou nyní dialyzační přístroje propojeny s počítačovým systémem. V minulosti se data o léčbě automaticky nestahovala a sestřičky musely zadávat údaje o léčbě do počítače ručně. Současná technika jim významně usnadňuje práci a mají pak více času na jiné aktivity s pacienty,“ říká vedoucí lékařka Dialyzačního střediska B. Braun Avitum MUDr. Jana Fialová. A právě to je ten faktor, který vedle špičkového vybavení a hezkého prostředí přispívá k pocitu domácí pohody a zároveň jeden z důvodů, proč pacienti označují personál dialýzy jako svou další rodinu. „Osobně považuji blízké vztahy se zdravotníky a prostředí léčby u takto závažných onemocnění za stejně důležité jako léčbu samotnou. Neléčí se pouze tělo, ale i duše, a proto jsem rád, že se podařilo dialýzu v Litoměřicích takto krásně zrekonstruovat,“ komentoval nové prostory dialýzy litoměřický evangelický farář a zakladatel místní Diakonie Zdeněk Bárta. Opravou prošla i nefrologická ambulance, která pečuje o 680 pacientů. Dialyzační středisko a nefrologická ambulance slouží spádové oblasti s celkově 80 tisíci obyvateli.

Zleva: Pacientka Jiřina Jindřichová s primářkou Janou Fialovou na sále

 

Zrekonstruováno doslova od podlahy

Interní pavilon nemocnice, kde se dialyzační středisko nachází, slouží již od listopadu 1985. Od května 1993 zde funguje i dialyzační středisko. Po 24 letech provozu však již prostory střediska nebyly optimální. Okna netěsnila, jak by bylo třeba, v zimě nepříjemně táhlo a v létě bylo příliš horko. Rekonstruované prostory teď mají nejen nová těsnící okna, ale jsou zároveň klimatizované. Nové podlahy jsou vodotěsné a pro dialýzu přibyla horká dezinfekce vody k výrobě její ultračisté podoby, která je pro dialýzu kvalitnější a bezpečnější.

 

Dialyzační sál

 

Nejmodernější přístroje a přátelský personál

Dialyzační přístroje Dialog+ jsou z roku 2015 a umí provádět hemodiafiltraci, což je nejkvalitnější způsob hemodialyzační léčby. V litoměřickém středisku se touto metodou léčí 90% pacientů. Na dialyzačním sále je po rekonstrukci více prostoru a nový kabát dostaly i sklad, vodárna, šatny pacientů i personálu, denní místnost pro personál s kuchyňkou, dva lékařské pokoje a kancelář ekonomické referentky a vedoucí sestry. „Po rekonstrukci to tady je opravdu krásné, ale hlavně je tady spousta věcí, které nám zpříjemňují léčbu. Netáhne okny, je tady klimatizace, muži i ženy mají oddělené hygienické zařízení a v šatnách máme každý až dvě skříňky na osobní věci. Obrovskou výhodou jsou také reproduktory od televize zabudované v křeslech, protože už nás neruší hluk z provozu přístrojů.  Upřímně si ale nejvíce stejně vážím milého
a přátelského personálu, který zůstal stejný,“ hodnotí rekonstrukci dialyzovaná pacientka Jiřina Jindřichová. 

Středisko nyní pracuje ve dvousměnném provozu tři dny v týdnu – v pondělí, ve středu a v pátek a v jednosměnném provozu v úterý, ve čtvrtek a v sobotu. „Chronické selhání ledvin je komplexní onemocnění a je třeba úzké spolupráce s dalšími specialisty a lékaři z nemocnice. V Litoměřicích je spolupráce mezi dialyzačním střediskem a lékaři z Městské nemocnice výborná. Úsilí zdravotnického personálu spolu se špičkově vybaveným střediskem tak pomáhá vážně nemocným zachovat v maximální možné míře kvalitu jejich života“ uzavírá MUDr. Jana Fialová, vedoucí lékařka Dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Litoměřicích. 

 

Ing. Lucie Kocourková
tisková mluvčí Skupiny B. Braun
Dosud nehlasováno

Kontakt

Napište nám

Čtěte také

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FN USA) patří k tradičním prestižním kardiologickým pracovištím v rámci konceptu péče o nemocné se srdečním postižením v České republice. B. Braun Česká republika se těší ze skutečnosti, že dlouhodobě s Invazivní a intervenční kardiologií (IKAK) FN USA spolupracuje a zajišťuje brněnským kardiologům stenty a lékové balonky pro jejich náročnou a odborně vysoce kvalifikovanou práci. Jsme rádi, že můžeme těmito řádky pogratulovat lékařům a sestrám Oddělení invazivní a intervenční kardiologie k 25. výročí založení.

22.07.2021
Aktuality z B. Braun

Významní čeští nefrologové po zahájení očkování proti covidu-19 oslovili Ministerstvo zdravotnictví, aby při vakcinaci zařadilo do prioritních skupin i dialyzované pacienty. Přístup k očkování se podařilo zajistit a dialyzovaní už mají dostupnější i preventivní léčbu.

30.04.2021
Aktuality z B. Braun

Společnost B. Braun rozšířila své portfolio vstřebatelných hemostatických prostředků z oxidované celulózy o nového benjamínka, který cílí primárně na laparoskopickou chirurgii.

30.04.2021
Aktuality z B. Braun