Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

V. česko-slovenský kongres intenzivní medicíny

12. Červenec 2011

V. česko-slovenský kongres intenzivní medicíny

Ve dnech 11. až 13. května se v pražském Clarion Congress Hotelu konal již pátý kongres intenzivní medicíny.

Pořádala ho Česká společnost intenzivní medicíny (ČSIM) a úctyhodných tisíc návštěvníků mělo možnost v průběhu tří dnů navštívit celou řadu přednášek, kurzů a odborných sympozií rozdělených přibližně do desítky tematických okruhů. Svou prezentací samozřejmě přispěla i společnost B. Braun, která se na podobně zaměřených kongresech angažuje již dlouhou dobu. Tentokrát se dokonce premiérově ujala role generálního partnera celé akce.

Z této pozice plynula i výhoda výborné polohy prezentačního stánku, který poutal pozornost účastníků hned u vchodu do předsálí kongresových prostor, a stánku Úsměvu pro život, umístěném v druhém prezentačním sále. Tým vyškolených obchodních zástupců po celou dobu ochotně seznamoval zájemce s novinkami společnosti B. Braun, přičemž jednoznačnou hvězdou produktového portfolia byla i z hlediska reklamní prezentace novinka NuTRIflex® Omega - tříkomorový vak s nejnovější generací tukové emulze využívaný v parenterální výživě. Tukovým emulzím společnost B. Braun věnovala i své satelitní sympozium, které bylo součástí hlavního čtvrtečního programu a navštívilo jej více než sto posluchačů.

Na téma podpory metabolismu a výživy kriticky nemocných pacientů pohovořili v průběhu jedenapůlhodinového sympozia odborníci Miroslav Tomíška z Brna, Enrico Fiaccadori z Parmy
a Michael Adolph z Tübingenu. Zabývali se především otázkou, zda jsou tukové emulze v moderní parenterální výživě stále jen pouhým zdrojem energie, či zda mají i další příznivé účinky. Nejspíš již správně tušíte, že odpověď B je správně. V té souvislosti představili tukové emulze třetí generace, které jsou zdrojem vysoce kvalitních omega-3 mastných kyselin, optimálních pro pacienty v kritickém stavu. Zdůraznili přitom, že o kvalitě tukové emulze zdaleka nerozhoduje např. pouze podíl rybího oleje, ale
i jeho kvalita určená mimo jiné obsahem EPA (eikosapentaenové kyseliny) a DHA (dokosahexaenové kyseliny). Právě ty představují elementárně významné mastné kyseliny a známé faktory, které ovlivňují tvorbu zánět modulujících eikosanoidů a cytosinů. I pro tyto vlastnosti se třetí generace emulzí řadí nejen k energetickým zdrojům v klinické výživě, ale významný je právě její farmakonutriční efekt (ovlivnění zánětu).

Aby však přednáškový blok nebyl jen o náročném vstřebávání nových poznatků, vyhlásila v rámci něj společnost B. Braun anketu, jíž se zúčastnilo celkem sto osm lékařů. Z nich byli v závěru sympozia vylosováni tři výherci, kteří jako dárek obdrželi aplikaci NuTRIscreen pro iPad vyvinutou speciálně společností B. Braun. Tato aplikace zahrnuje několik programů nutričního screeningu doporučených společností ESPEN. Věříme, že i její nasazení pomůže specialistům odhalit nutriční rizika a včas nasadit správnou terapii - klinickou výživu.

Nejen závěr sympozia B. Braun, ale také závěr celého dne se nesl v odlehčeném stylu.

ČSIM v prostorách Břevnovského kláštera zorganizovala velmi vydařený společenský večer. Ačkoli v hlavní roli byla zábava, našly se i tady ostrůvky zaníceně debatujících lékařů, kteří v nabitém programu dne nestačili do detailů probrat všechna témata z absolvovaných přednášek. Právě tady se otevíral vhodný prostor pro budování tolik ceněných osobních kontaktů. Celkově tedy kongres dokonale naplnil veškerá očekávání a jednoznačně potvrdil, že pro společnost B. Braun to rozhodně nebyla poslední účast.

redakce Braunovin
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Léčba pacienta s onemocněním dolního trávicího traktu není jednoduchá a vyžaduje jeho informovanost, edukaci a spolupráci. Na chirurgické klinice FN Brno, ve spolupráci se společností B. Braun, začal před třemi lety projekt, který počítal s větším zapojením pacientů a současně si kladl za cíl zkrátit hospitalizaci, snížit počet komplikací a celkově léčbu optimalizovat. Tzv. optimalizace cesty pacienta k tomu využívá principů ERAS (Enhanced Recovery After Surgery), ale i dalších nástrojů a postupů. Brzy byla zjištěna potřeba vzniku nové pozice, do budoucna možná i profese – sestra provázející pacienta celou jeho léčbou, jeho rádce, jeho kontakt s nemocnicí a současně i důvěrník, tzv. ERAS sestra.

29.06.2020
Intenzivní péče

Vedení Fakultní nemocnice Brno (FN Brno) ve spolupráci s vrchní sestrou Interní hematologické a onkologické kliniky Mgr. Petrou Kouřilovou a Mgr. Veronikou Trečkovou, PhD., z Oddělení kontroly infekcí a nemocniční hygieny rozhodlo o používání uzavřeného infuzního systému ve všech stacionářích a na lůžkovém oddělení onkologie, a to od června 2018. Zeptali jsme se, jak práci s uzavřeným infuzním systémem Cyto-Set® zdravotníci z Fakultní nemocnice Brno hodnotí?

24.02.2020
Intenzivní péče

V závěru letošního roku vyrazili zástupci z řad lékařů, všeobecných sester a IT specialistů ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze do španělské Barcelony s cílem seznámit se s novým bezpečnostním softwarem „Onco Safety Remote Control“, který splňuje požadavky pro celkovou bezpečnost personálu podílejícího se na práci s cytostatiky.

19.12.2019
Intenzivní péče