Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Centrální žilní katétry - Certofix® protect

6. Březen 2009

Centrální žilní katétry - Certofix® protect

Certofix® je nová ucelená řada centrálních žilních katétrů (CŽK) koncernu B. Braun, která navazuje na B. Braun Safety Concept. Zajišťuje vysoce efektivní, dlouhodobou ochranu proti katétrové infekci.
Certofix® nahrazuje standardní CŽK, které postrádají antibakteriální ochranu.

Jaké je složení katétru Certofix® ?

Základ tvoří ověřený polyuretanový materiál s chemicky vázaným biguanidem (polyhexanid-metakrylát), který je určující pro dlouhodobou polarizaci povrchu katétru. Biguanidem je chráněn celý katétr, jeho vnitřní i vnější povrch a stejně tak i vlastní vstup do katétru. Aktivní látka (biguanid) nemůže být vyplavována do oběhu z povrchu katétru, zůstává chemicky vázána k polyuretanovému základu katétru a v praxi to znamená, že do lidského těla nejsou uvolňovány žádné chemické látky ani léky.

Díky svému složení přináší Certofix®  řadu výhod. Má vynikající hemokompatibilitu spočívající v antitrombogenním povrchu a výrazně potlačuje tvorbu fibrinu vytvářením TAT-komplexů (trombin-antitrombin III). Minimalizuje riziko anafylaktické reakce a riziko vzniku rezistence k ATB.

Certofix®  vykazuje výbornou účinnost proti bakteriální kolonizaci i po několika týdnech. V grafu je uveden pokles účinnosti katétru Certofix®  (po 30 dnech činí méně než 20 %).

   

Spektrum antibakteriální účinnosti katétru Certofix® (obr.vlevo)
Certofix®  vykazuje výbornou účinnost proti bakteriální kolonizaci i po několika týdnech. V grafu je uveden pokles účinnosti katétru Certofix®  (po třiceti dnech činí méně než 20 %)(obr.vpravo)

Certofix®  převzal výhody, které známe z centrálních žilních katétrů B. Braun Seldingerova typu. Ověřený vysoce flexibilní vodicí drát Kink proof ze slitiny titanu je odolný proti zakroucení a tvorbě smyček a umožňuje detekovat přesně polohu katétru bez radiační zátěže - metoda intravaskulárního EKG. Katétry jsou vybaveny bezjehlovým injekčním systémem Safesite® pro každé lumen a kovovou punkční jehlou s postranním ramenem a ventilem, který zabraňuje zpětnému toku krve (V jehla).

K nahrazování původních katétrů Certofix® řadou Certofix®  dochází od 1. února 2009. Certofix®  s antibakteriálním účinkem znamená pro společnost B. Braun Medical nový standard, kdy za cenu původních katetrů nabízí vyšší bezpečnost. Podrobnější informace ke katétrům vám poskytnou obchodní zástupci divize Hospital Care (kontakt zde).

Ing. Leoš Alexa
divize Hospital Care

Ing. Leoš Alexa
divize Hospital care
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Léčba pacienta s onemocněním dolního trávicího traktu není jednoduchá a vyžaduje jeho informovanost, edukaci a spolupráci. Na chirurgické klinice FN Brno, ve spolupráci se společností B. Braun, začal před třemi lety projekt, který počítal s větším zapojením pacientů a současně si kladl za cíl zkrátit hospitalizaci, snížit počet komplikací a celkově léčbu optimalizovat. Tzv. optimalizace cesty pacienta k tomu využívá principů ERAS (Enhanced Recovery After Surgery), ale i dalších nástrojů a postupů. Brzy byla zjištěna potřeba vzniku nové pozice, do budoucna možná i profese – sestra provázející pacienta celou jeho léčbou, jeho rádce, jeho kontakt s nemocnicí a současně i důvěrník, tzv. ERAS sestra.

29.06.2020
Intenzivní péče

Vedení Fakultní nemocnice Brno (FN Brno) ve spolupráci s vrchní sestrou Interní hematologické a onkologické kliniky Mgr. Petrou Kouřilovou a Mgr. Veronikou Trečkovou, PhD., z Oddělení kontroly infekcí a nemocniční hygieny rozhodlo o používání uzavřeného infuzního systému ve všech stacionářích a na lůžkovém oddělení onkologie, a to od června 2018. Zeptali jsme se, jak práci s uzavřeným infuzním systémem Cyto-Set® zdravotníci z Fakultní nemocnice Brno hodnotí?

24.02.2020
Intenzivní péče

V závěru letošního roku vyrazili zástupci z řad lékařů, všeobecných sester a IT specialistů ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze do španělské Barcelony s cílem seznámit se s novým bezpečnostním softwarem „Onco Safety Remote Control“, který splňuje požadavky pro celkovou bezpečnost personálu podílejícího se na práci s cytostatiky.

19.12.2019
Intenzivní péče