Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Události

Boxy pro vkládání zdravotní dokumentace

redakce Braunovin

28. Březen 2013

B. Braun pro život
Jsme rádi, že naše podpora směřuje opravdu tam, kde je potřeba. O desky na zdravotnickou dokumentaci pro vozíčkáře je veliký zájem.

Článek převzat z komunitního portálu nejen pro vozíčkáře s poraněním páteře a míchy www.vozejkov.cz

Během vteřiny se mi změnil život

Jmenuji se Jan Herman a od roku 2011 jsem se stal spinálním pacientem po autonehodě, kdy jsem kromě zlomené páteře a poškození míchy měl další zlomeniny a vnitřní zranění. Moje léčba, než jsem mohl pořádně začít rehabilitovat, byla delší, než u jiných pacientů, kteří byli se mnou na spinální jednotce.

Ucelené informace mi poskytla CZEPA

Jan HermanRád bych se podělil o své zkušenosti s poradnou CZEPA a deskami: „Průvodce léčbou a rehabilitací“. Tyto desky i s materiály, které obsahují, se mi dostaly do rukou na spinální jednotce v Praze -Motole díky paní Zdeňce Faltýnkové, která mě navštívila v ranné fázi mého úrazu. Chtěl bych podotknout, že to byl nejspíše první takto ucelený soubor informací, které jsem se dozvěděl. Myslím si, že je to skvělá myšlenka, když přijde někdo externí - ne zdravotník, kterého denně pacient vídá - a v klidu informuje pacienta, jak bude probíhat rehabilitace, jak je důležité dobře sedět a správně si vybrat vozík, i když člověk nevěří, že je to natrvalo…A právě proto, že k řadě důležitých informací jsem se mohl vrátit díky materiálům, které jsem našel v deskách, jsem dnes rád, že jsem tyto desky včas získal.

Edukační materiály pro spinální pacienty

Obsahují totiž příručku „Jak na to doma“, díky které jsem se dozvěděl spoustu nových poznatků ohledně polohování, správného sezení, vertikalizace, přesunů na vozík a zpět, výběru vozíku a dalších nepostradatelných informací v mém novém životě. Dále obsahovaly nabídky firem, které se zabývají výrobou invalidních vozíku a kompenzačních pomůcek, o kterých jsem do té doby neměl vůbec žádné ponětí a alespoň jsem si už nyní mohl udělat o nich přehled. Také jsem tam našel informace o jakémsi Centru Paraple a organizaci CZEPA, které pro mě byly ještě v té době neznámé. Narazil jsem také na edukační materiály, které natáčí paní Zdeňka Faltýnková a přinesly mi spoustu nových důležitých informací, ať už se týkali úpravy bydlení nebo cvičení, které mohu provozovat sám v domácím prostředí nebo pod vedením fyzioterapeuta.

B. Braun zdravotnické pomůcky

Tím ovšem obsah desek samozřejmě nekončil, objevil jsem tam také zkušební vzorky různých druhů cévek od společnosti B. Braun, se kterými jsem se setkal během pobytu na spinálce poprvé, a tak jsem je vyzkoušel. Už tehdy mi přišlo, že mi něčím vyhovují, ale ještě jsem nebyl schopen vnímat rozdíly mezi cévkami. Dnes, kdy mám za sebou rehabilitaci v Kladrubech a v Parapleti, zkusil jsem už i lyžovat, rád plavu, chodím do posilovny a začínám si užívat znovu řízení auta, ocenil jsem vlastnosti cévek a dalších výrobků B. Braun, které denně používám.

Průvodce léčbou a rehabilitací

Desky nebo spíše box s přihrádkami splňují další užitečnou výhodu, na kterou mne při předávání desek paní Faltýnková upozornila, a to na zakládání zdravotní dokumentace, která je za dobu mého léčení opravdu rozsáhlá. Ale do těchto desek se vše bezproblémově vejde. Navíc se množí i „papíry“ ze sociálky, tak si je tam ukládám také. Mám vše doma ihned po ruce a vím, že nemusím tuto důležitou dokumentaci nikde složitě hledat. K tomu pomáhá i výrazná zelená barva. Uvědomil jsem si výhodu toho, mít všechnu dokumentaci po kupě, když jsem jel na poslední vyšetření kvůli mému sezení do FN Brno a paní doktorka chtěla různé zprávy. Mám v chlopních vše přehledně srovnané podle časového sledu. Po ukončení vyšetření si dokumenty jen založím a nehrozí, že by se něco zmačkalo nebo dokonce ztratilo. Myslím si tedy, že tyto desky mají spoustu užitečných funkcí, které lze snadno využívat. Já a jistě i ostatní vozíčkáři, kteří desky při poradnách již získali a získají, je ocení jako užitečného pomocníka ať už pro získání prvních a důležitých informací od odborníků CZEPA o životě na vozíku nebo v pozdějším období pro uchovávání zdravotní dokumentace a jiných dokladů či informačních materiálů.

Rád bych tedy poděkoval každému, kdo se o vznik o tohoto Průvodce zasloužil.

Jan Herman, 22 let, Strakonice

nullBoxy pro Vaši zdravotní dokumentaci si můžete vyzvednout v kanceláři CZEPA, Ovčárská 471, 108 00 Praha 10 nebo nechat zaslat domů za poštovné. Objednávejte na czepa@czepa.cz

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník