Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

B. Braun pro život podporuje sportovkyni Šárku Musilovou

21. Srpen 2015

B. Braun pro život podporuje sportovkyni Šárku Musilovou

Šárka Musilová na tréninku

Život se jí obrátil vzhůru nohama před pěti lety, kdy kvůli nešťastné nehodě skončila na vozíčku. Dnes už má na kontě několik medailí, trénuje na Para mistrovství světa v lukostřelbě a sní o paralympiádě. Čtyřiadvacetiletá Šárka Musilová dokazuje, že s hendikepem život nekončí.

 „Letošní léto mi uběhlo rychlostí blesku. Strávila jsem ho tréninkem, navíc jsem se učila s novým lukem,“ vypráví Šárka. Vitální mladá dívka se se svým hendikepem vyrovnala a chce si splnit své velké přání – soutěžit na Letních paralympijských hrách v brazilském Riu de Janeiru. Na vozíčku se však ocitla ze dne na den. A nevzdala se.

„Dětství jsem měla jako každé jiné“

Šárka byla dítě jako každé jiné. První problém se objevil s nastupující pubertou. Zatímco problémy vrstevnic končily u rozpočtu na oblečení, Šárka se musela vyrovnávat s postupnou ztrátou sluchu.  Diagnóza – percepční ztráta sluchu s praktickou hluchotou. Se ztrátou sluchu přišly i praktické problémy. „Musela jsem se začít učit odezírat a používat naslouchátko. Ale i tak jsem žila plnohodnotný život,“ popisuje Šárka svůj optimistický přístup. I přes postižení se dál naplno věnovala své vášni - sportu. Hrála florbal, fotbal, bavilo ji karate. Při škole si našla přivýdělek a začala pracovat jako servírka, ve svém volném čase chodila vypomáhat ke koním.

„Luk jsem vzala poprvé do ruky na vozíku“

Další rána osudu přišla, když bylo Šárce devatenáct let. „Bylo to v červenci. Na schodech byla psí loužička. Uklouzla jsem a poranila si páteř. Od té doby jsem na vozíčku,“ stručně popisuje Šárka událost, která jí obrátila život vzhůru nohama. Nešťastný pád zavinil přerušení míchy a trvalé ochrnutí dolních a částečně horních končetin. Nepřízeň osudu se však snaží vidět z té lepší stránky. „Na vozíku jsem poprvé v rukou držela luk a velmi brzo jsem mu propadla,“ vysvětluje. „Navíc jsem zůstala věrná florbalu a ráda si zahraju i curling,“ dodává.

V roce 2014 totiž zahájila studium Obchodní akademie Olgy Havlové a vrátila se ke florbalu. „Nastoupila jsem na pozici gólmanky za KAMAT team Janské Lázně a tam mi poprvé kladkový luk dali do rukou.“ A od té doby jej už neodložila.

První závod – první úspěch

První závody na sebe nenechaly dlouho čekat. V březnu 2015 se zúčastnila Mistrovství České republiky v halové para lukostřelbě a vybojovala ve své kategorii (ženy – kvadruplegičky – kladkový luk) titul Mistryně republiky. Následoval Světový pohár v para lukostřelbě v Novém městě nad Metují, kde společně s paralympijským medailistou a patronem projektu B. Braun pro život Davidem Drahonínským vybojovali třetí místo.

Závodění však s sebou neslo praktické komplikace. Jako neznámá para lukostřelkyně si Šárka musela platit svou účast sama. Vše se změnilo v létě 2015, kdy Šárku začala sponzorovat Skupina B. Braun. To jí umožnilo vydat se společně s Davidem Drahonínským na Mistrovství světa v terčové para lukostřelbě v německém Donauschigenu, kde bude závodit v kategorii „ženy kvadruplegičky – kladkový luk“ a ve smíšeném družstvu s Davidem Drahonínským. „Musím přiznat, že je ve mně malá dušička. Přece jenom je to moje první mistrovství světa,“ podotýká Šárka. „Spolupráce s B. Braun si velmi vážím. Díky ní jsem si mohla pořídit potřebné vybavení na Mistrovství světa a hlavně tak mohu bojovat o účast na Paralympiádě 2016 v Riu de Janeiru a splnit si svůj sen.“

Marie Polášková
Průměrně: 4 (2 hlasů)