Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Neurochirurgie a Spondylochirurgie:

Aplikace unikátní náhrady meziobratlové krční ploténky

MUDr. Pavel Fiala

2. Únor 2009

MUDr. Pavel Pilát, ortoped z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, je fanoušek spinálních novinek v segmentu implantátů. Je to jistě zčásti jeho povahový rys, který ho nutí zkoušet něco nového, ale zároveň nezapomíná na jasné hranice medicínských pravidel, která člověku napovídají, kde jsou limity experimentu, kde je verifikovaná medicína, resp. „evidence based medicine“.

S MUDr. Pavlem Pilátem, operatérem spinální sekce ortopedického oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, nad RTG snímky pacienta, kterému byl voperován imlantát DCI

Vždy když spolu s MUDr. Pilátem přemýšlíme nad indikacemi a možnými komplikacemi při zavádění nových implantátů na trh, ptá se na zkušenosti ze zahraničí a žádá sofistikované doklady o použití nového implantátu. Je štěstí, že jednatelem našeho zahraničního obchodního partnera - společnosti Paradigm Spine GmbH - je velmi seriózní a zkušený člověk, který ví, co je nutné operatérům dodat. Mluvím o panu Guntmaru Eisenovi, který se společností Aesculap v Tuttlingenu spolupracoval dlouhé roky a je podílníkem výše zmiňované firmy, jež přináší na trh naprosto fascinující produkty.

Jedním z nich je i DCI implantát, který je v Evropě používán od roku 2002 a je svým konceptem na světovém trhu naprosto unikátní náhradou meziobratlové krční ploténky. Podrobnosti o produktu můžete získat v rubrice High-Tech v tomto čísle Braunovin.

MUDr. Piláta, který DCI implantát aplikoval v České republice jako první, jsem se zeptal na pocity a první zkušenosti z operace.

Pane doktore, co Vás na implantátu nejvíce zaujalo?

Doktor Pilát drží v ruce snímky pacienta, kterému byl implantát DCI voperován po disektomii C5/C6 dne 4. 12. 2008: Musím říci, že tento implantát mi vyřešil zásadní problém. DCI je odpověď na otázku, co se staršími pacienty s degenerativním postižením krčního meziobratlového disku. Právě u této skupiny jsem zpravidla limitován rozpočtem, když zvažuji, zda použít plně mobilní náhradu, či dynamickou dlahu z předního přístupu. Toto je cenově a indikačně velmi vhodná náhrada meziobratlového disku krční páteře.

Produkt sice díky svému konceptu neumožňuje plně rotační funkci, ale my tuto vlastnost vždy tak nepostradatelně nepotřebujeme. Týká se to pacientů od určitého stupně degenerativního postižení či o pacienty řekněme důchodové úrovně věku. Rotační funkci nám totiž poskytnou i jiné úrovně krční páteře, které jsou schopny nabídnout určitou míru kompenzace rotačního pohybu. A navíc mě tento implantát fascinuje svou unikátní funkcí absorpce osových otřesů v obratlovém sloupci krční páteře.
Prostě DCI pruží, a to je sexy, dodává a usmívá se doktor Pilát.

Předoperační boční snímek pacienta Pooperační boční snímek pacienta Pooperační předozadní snímek pacienta

Předoperační boční snímek pacienta (obr.vlevo)
Pooperační boční snímek pacienta (obr.uprostřed)
Pooperační předozadní snímek pacienta (obr.vpravo)

Pane doktore, rádi bychom seznámili čtenáře i s předoperačními a pooperačními snímky. Bude je mít tak možnost shlédnout řada odborných pracovišť v České republice a na Slovensku.

Jistě, rád Vám snímky poskytnu, samozřejmě bez identifikačních údajů pacienta. Ostatně je to sdílení informací v kategorii medicíny, která si to plně zaslouží.

Výsledek implantace DCI do prostoru C5/C6 se zdá velmi dobrý. Přesto se musím zeptat na technologii implantace produktu, zda je adekvátně zvládnutá a jestli je nějaký krok implantace, který by mohl být řešen lépe?

MUDr. Pavel Pilát však odpovídá velmi jednoznačně: Stačí se podívat na stěžejní obrázek vlastní implantace ve vašem prospektu. Realita odpovídá náčrtu, ve kterém je zdůrazněno, že implantace je velmi jednoduchá.

Pane doktore, děkuji Vám za rozhovor.

A protože velikosti DCI implantátu byly již zmíněny v článku v rubrice High Tech, rád bych jen shrnul, jaká jsou hlavní indikační kritéria před implantací DCI implantátu.

MUDr. Pilát s těmito indikacemi souhlasil a doporučil tento druh informací publikovat.

DCI kontroluje segmentální pohyb v následujících indikacích:

  • herniace krčního meziobratlového disku,
  • degenerace krčního meziobratlového disku,
  • krční stenóza páteřního kanálu (centrální nebo foraminální) s anebo bez myelo-/radikulopatie u pacientů s anebo bez bolestí krční páteře.

MUDr. Pavel Fiala
produktový specialista páteřních technologií ČR a SR,
divize Aesculap - ortopedie

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník