Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Ortopedie: Článek

Aesculap Structan® poprvé u nás

Aesculap Structan® poprvé u nás

redakce Braunovin

20. říjen 2021

Kloubní implantáty

20. srpna 2021 proběhla v Klaudiánově nemocnici v Mladé Boleslavi operace kyčelního kloubu, při níž byl poprvé na území Česka a Slovenska použit systém augumentací Aesculap Structan®, který je určen k revizním operacím acetabula. Jak se s novým systémem manipuluje? Jaké jsou jeho výhody? Na tyto otázky nám odpověděl primář ortopedického oddělení v Klaudiánově nemocnici MUDr. Pavel Šedivý, který měl možnost systém vyzkoušet.

návod k použití (13.62 KB)
Primář MUDr. Pavel Šedivý

Primář Ortopedicko - traumatologického oddělení Klaudianovy nemocnice v Mladé Boleslavi

MUDr. Pavel Šedivý

Narodil se v roce 1959 v Praze. Vystudoval dětské lékařství na II. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a má 2 atestace z Ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí. Mezi lety 1985 a 2003 pracoval nejdříve na Ortopedickém oddělení OÚNZ Mladá Boleslav, a poté na klinice dr. Pírka v Mladé Boleslavi.

Od roku 2003 až doposud pracuje na Ortopedicko - traumatologickém oddělení Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi, kde také působí jako primář. Se svou ženou Ludmilou, která je povoláním dětskou lékařkou, má dvě děti - Jakuba a Lucii.

Z celkového počtu implantací náhrad kyčelního kloubu je v současné době až osm procent revizních operací. Čím dál častěji jsou primární operace prováděny u mladších pacientů, přičemž délka života stoupá. Následkem dochází k tomu, že tito pacienti potřebují během svého života více endoprotéz. To potvrzuje i MUDr. Pavel Šedivý: „V poslední době přibývá pacientů, u nichž musíme provést výměnu kyčelního kloubu nebo výměnu výměny kyčelního kloubu a defekty v kostech začínají být poměrně veliké. Štěpování pomocí alogenní nebo autogenní kosti nevykazuje dostatečnou pevnost. To je jedna věc, a druhá - je to vlastně mrtvá tkáň, která se teprve začíná přestavovat. Použijeme-li augment z trabekulárního kovu, používáme sice také mrtvou tkáň, ale nedochází k její přestavbě. Při správném zacházení by nemělo dojít ani k infekci či kontaminaci. Vlastně je to část sterilní, která je vložena stejně jako jamka, nebo implantát a nehrozí její vstřebání, zachovává si svůj tvar a velikost.“

Aesculap Structan


Systém Structan® augmentací je technologie vhodná k řešení složitých revizních operací kyčelního kloubu. Vyroben je ze strukturované slitiny titanu, která svou skladbou připomíná stavbu lidské kosti. Povrch augmentu je strukturovaný tak, aby v připraveném acetabulu dobře držel při pouhém přiložení. Použitý materiál má výborné osteointegrativní vlastnosti a po implantaci augmentu a jeho fixaci šrouby stimuluje rychlý vrůst do kosti a do struktury titanové augmentace. „Filosofie metody augmentace z trabekulárního kovu je úplně jiná, než na co jsme byli dosud zvyklí. Předtím jsme jamku víceméně přizpůsobovali revizní náhradě. Tady nejdříve vyskládáme pomocí augmentací normální tvar jamky, případně ho doplníme kostními štěpy, a následně do této preformované dutiny implantujeme jamku, kterou spojujeme s augmentem -  pomocí cementu a šroubů,” vysvětluje MUDr. Šedivý.

Aesculap Structan


Systém je v neposlední řadě uzpůsoben tak, aby přinášel komfort jak pacientovi, tak operatérovi. „Je to kvalitní systém, který drží svůj tvar a neuvolňuje se. Nástroje jsou uživatelsky příjemné. Opravdu se s tím pracuje dobře,” říká MUDr. Šedivý. Pusťe si také video!

Vlastnosti a výhody

•  Řeší revize acetabula za použití klasických sférických jamek
•  Použitý materiál zajišťuje vysoký stupeň osteointegrace, dlouhou životnost a lidské tělo ho dobře přijímá
•  Vhodný i pro složité případy revizních operací
•  Jednoduché instrumentárium
•  Velká škála velikostí augmentací Structan®
•  Zachovává původní centrum rotace kyčelního kloubu
•  Umožňuje dobrý rozsah pohybu

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník