Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Ortopedie:

Zasedání skupiny pro výzkum a vývoj pro nový femorální hřeb Targon

MUDr. Jiří Šťovíček

17. Červen 2010

Kloubní implantáty
Na Klinice úrazové chirurgie v německém Murnau an Staffelsee svolal začátkem letošního roku ředitel traumacentra prof. Volker Bühren první zasedání rady pro vývoj nových implantátů Aesculap pro traumatologii. Tentokrát byl na programu vývoj nových hřebů pro ošetření zlomenin stehenní kosti.

Zasedání se uskutečnilo ve městě, které je kolébkou pro vývoj ortopedických, traumatologických
a spinálních implantátů. Místní lékaři se zde této důležité činnosti věnují již dlouhodobě a důkazem toho je i existence vlastní biomechanické laboratoře.

Kromě MUDr. Jaroslava Šráma z libereckého traumacentra byli dalšími pozvanými účastníky významní představitelé ortopedie z Německa, Brazílie, Izraele, Velké Británie či Polska.

Diskuze a prezentace byly zahájeny popisem současné situace na trhu, byla jmenována a popsána řešení jednotlivých producentů, hřeby femorální, laterální femorální, insrumentační systémy, spojení instrumentárií pro více druhů implantátů, nebo naopak výhody unikátních hřebů pro jedinou anatomickou lokalitu. Diskuze byla opravdu bohatá a ukázalo se, že je třeba nejprve pojmenovat očekávání, která má splňovat nový implantát. Od představ k prototypu nového femorálního hřebu vede skutečně dlouhá cesta, ale skupině zkušených traumatologů se nakonec podařilo načrtnout konkrétní obrysy implantátu. Femorální hřeb s možností laterálního zavedení bude vyhnutý a bude mít nové
a samostatné instrumentárium.

Zavádět se bude antegrádně, tedy z oblasti kyčelního kloubu. Retrográdní hřeb by měl být rovný
a logicky by mělo být možné spojit ho instrumentačně s již existujícím systémem Targon TX. Například ošetření zranění zvaného floating knee, kdy jsou zlomeny obě kosti okolo kolene (stehenní i bércová)
a které je v době rozvinutého automobilismu a adrenalinové zábavy častější, než by se zdálo, bude potom snadnější a rychlejší.

Na tomto místě je potřeba vyzdvihnout genialitu a invenční schopnosti priv. doz. Dr. H.-W. Stadtfelda, nyní již penzionovaného přednosty Kliniky pro úrazovou chirurgii v Norimberku. Dosud to byl pouze on, kdo vedl vývoj téměř všech traumatologických implantátů pro divizi Aesculap. Jeho hřeby Targon PF
a Targon PH jsou známé a oceňované doslova po celém světě. Ale všechno se stále mění, a tak zasedání evropsky pojatého Advisory Board (skupiny pro výzkum a vývoj) budou nyní pravidelnou zastávkou na cestě k vývoji nových implantátů a instrumentů z dílny Aesculap. Je dnes již přirozené, ale stále velice potěšující, že mezi členy této rady patří i čeští úrazoví chirurgové.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník