Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Z Japonska za dialýzou do Prahy

3. Říjen 2011

Z Japonska za dialýzou do Prahy

Chtějí-li dialyzovaní pacienti cestovat, nejsou nijak omezeni, i když musí pravidelně docházet na dialyzační středisko. Pokud jim to jejich zdravotní stav dovolí, mohou se vydat kamkoliv, je pouze potřeba si dialýzu v místě pohybu předem zajistit.

Na naše dialyzační střediska v České republice i na Slovensku často přijíždějí pacienti z různých částí světa. Zejména pak  pražská pracoviště ošetřují hodně cizinců, kteří navštěvují naše hlavní město.

V květnu jsme na dialyzačním středisku B. Braun Avitum v Praze 4 - Nuslích ošetřili pět pacientů z Japonska, kteří se vydali s cestovní kanceláří Osaka Tours na cestu do Evropy. Doprovázel je průvodce pan Shoji Nishimoto, který cestuje po světě s dialyzovanými již několik let. Byl přítomen celému dialyzačnímu ošetření, aby mohl překládat případné dotazy pacientů našemu personálu. Neváhali jsme proto a požádali ho o krátký rozhovor.

Kolik let již pracujete v oblasti cestovního ruchu a jak dlouho s pacienty cestujete?

Společnost Osaka Tours, ve které pracuji, začala zajišťovat cesty pro dialyzované pacienty v roce 1982, rekreační dialýzy tedy pořádáme již 29 let. Já sám pracuji v cestovním ruchu už 24 let.

Které země jste již s dialyzovanými pacienty navštívil? Cestujete častěji do zahraničí, nebo jen po Japonsku?

Celkem bych napočítal asi kolem třiceti zemí, kde jsme již s pacienty byli. Mezi ty nejzajímavější patří třeba USA, Kanada, Čína, Korea a také jsme hodně cestovali po Evropě. Osmdesát procent našich cest vede do zahraničí a zbytek probíhá v rámci Japonska.

Stává se, že se pacienti z Japonska obávají evropských dialyzačních středisek?

Někteří pacienti se bojí dialýzy v zahraničí všeobecně, nejen v Evropě. Ale ti, co se již rozhodnou cestovat, tento prvotní strach překonají. Jinak by ani cestovat nemohli.

Jsou služby a provoz na dialyzačních střediscích v Japonsku a v Evropě srovnatelné, nebo jsou vidět rozdíly?

Myslím si, že je to téměř stejné.

Máte nějaké doporučení pro pacienty, kteří by také rádi začali cestovat?

My informujeme pacienty prostřednictvím internetu, reklam v časopisech pro dialyzované pacienty, případně jim přímo posíláme informace e-mailem. Takže důležité je získat si informace předem.

A na závěr se jen zeptám, kam budou směřovat vaše další cesty?

S touto skupinou už se vracíme zpět, byli jsme v Maďarsku a teď tady v Čechách. Ale zanedlouho se opět s pacienty vracím zpět do Evropy, tentokrát do Švýcarska.

redakce Braunovin
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Během rok trvající pandemie se nakazilo 40 pacientů dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Plzni. 11 jich zemřelo. Za jediný způsob, jak pacienty ochránit, považují zdravotníci očkování. „Speciální noční dialýzy pro covid pozitivní pacienty jedeme se zhruba tří týdenní přestávkou už od začátku října. Pomáháme s dialýzou i v nemocnici. Nasazení je místy extrémní. Potřebujeme rychle očkovat dialyzované pacienty a zvládli bychom to sami. Jen potřebujeme vakcínu,“ říká primářka dialyzačního střediska B. Braun Avitum MUDr. Lada Malánová. Světový den ledvin letos vychází na 11. března a nefrologové vyzývají, aby lidé, kteří prodělali Covid 19 s těžším průběhem, si nechali vyšetřit ledviny.

09.03.2021
B. Braun pro život

Herec Karel Zima, který daroval svému kamarádovi ledvinu, dostal jako rizikový pacient první očkovací dávku a vyzývá širokou veřejnost k očkování i ledvinové prevenci. „Chtěl bych vyzvat všechny, kteří s očkováním váhají, aby se naočkovat nechali. Je to dle mého jediná cesta, jak se z koronavirové sloty dostat,“ říká ambasador nadcházejícího Světového dne ledvin Karel Zima. Světový den ledvin letos vychází na 11. března a nefrologové vyzývají všechny, kdo prodělali Covid 19 s těžším průběhem, aby si nechali vyšetřit ledviny.

09.03.2021
Nefrologie

Významní čeští nefrologové vyjadřují rozčarování nad tím, že lidé na dialýze nejsou v prioritní skupině očkovaných. „Na Ministerstvo zdravotnictví jsme již jako Česká nefrologická společnost několikrát neúspěšně apelovali. Jde o zbytečný hazard. Řádově se jedná pouze o jednotky tisíc pacientů. Navíc zdravotníci na dialýzách jsou zvyklí očkovat sami, takže v logistice problém nevidím,“ říká k očkovací strategii přednosta Kliniky nefrologie VFN v Praze prof. MUDr. Vladimír Tesař DrSc., MBA.

09.03.2021
Nefrologie