Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Z Japonska za dialýzou do Prahy

3. Říjen 2011

Z Japonska za dialýzou do Prahy

Chtějí-li dialyzovaní pacienti cestovat, nejsou nijak omezeni, i když musí pravidelně docházet na dialyzační středisko. Pokud jim to jejich zdravotní stav dovolí, mohou se vydat kamkoliv, je pouze potřeba si dialýzu v místě pohybu předem zajistit.

Na naše dialyzační střediska v České republice i na Slovensku často přijíždějí pacienti z různých částí světa. Zejména pak  pražská pracoviště ošetřují hodně cizinců, kteří navštěvují naše hlavní město.

V květnu jsme na dialyzačním středisku B. Braun Avitum v Praze 4 - Nuslích ošetřili pět pacientů z Japonska, kteří se vydali s cestovní kanceláří Osaka Tours na cestu do Evropy. Doprovázel je průvodce pan Shoji Nishimoto, který cestuje po světě s dialyzovanými již několik let. Byl přítomen celému dialyzačnímu ošetření, aby mohl překládat případné dotazy pacientů našemu personálu. Neváhali jsme proto a požádali ho o krátký rozhovor.

Kolik let již pracujete v oblasti cestovního ruchu a jak dlouho s pacienty cestujete?

Společnost Osaka Tours, ve které pracuji, začala zajišťovat cesty pro dialyzované pacienty v roce 1982, rekreační dialýzy tedy pořádáme již 29 let. Já sám pracuji v cestovním ruchu už 24 let.

Které země jste již s dialyzovanými pacienty navštívil? Cestujete častěji do zahraničí, nebo jen po Japonsku?

Celkem bych napočítal asi kolem třiceti zemí, kde jsme již s pacienty byli. Mezi ty nejzajímavější patří třeba USA, Kanada, Čína, Korea a také jsme hodně cestovali po Evropě. Osmdesát procent našich cest vede do zahraničí a zbytek probíhá v rámci Japonska.

Stává se, že se pacienti z Japonska obávají evropských dialyzačních středisek?

Někteří pacienti se bojí dialýzy v zahraničí všeobecně, nejen v Evropě. Ale ti, co se již rozhodnou cestovat, tento prvotní strach překonají. Jinak by ani cestovat nemohli.

Jsou služby a provoz na dialyzačních střediscích v Japonsku a v Evropě srovnatelné, nebo jsou vidět rozdíly?

Myslím si, že je to téměř stejné.

Máte nějaké doporučení pro pacienty, kteří by také rádi začali cestovat?

My informujeme pacienty prostřednictvím internetu, reklam v časopisech pro dialyzované pacienty, případně jim přímo posíláme informace e-mailem. Takže důležité je získat si informace předem.

A na závěr se jen zeptám, kam budou směřovat vaše další cesty?

S touto skupinou už se vracíme zpět, byli jsme v Maďarsku a teď tady v Čechách. Ale zanedlouho se opět s pacienty vracím zpět do Evropy, tentokrát do Švýcarska.

redakce Braunovin
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Slovenská komora sester a porodních asistentek už patnáct let každoročně uděluje prestižní ocenění vyjadřující oddanost práci a výborné znalosti naplňující podstatu ošetřovatelství. 

29.07.2022

Uplynulý „pandemický“ rok plný omezení byl výzvou pro všechny, ale obzvlášť pro rizikové skupiny lidí, jako jsou například právě pacienti s chronickým onemocněním ledvin. Přistupovat k životu aktivně a s optimismem se ne vždy daří, ale nesmíme se o to přestat snažit, i když se nám to pomyslné „světélko ve tmě“ zdá třeba chvíli neviditelné. Kde ale vzít ten pozitivní přístup, jak neupadnout do stereotypu? A kdy si přiznat, že potřebuji odbornou pomoc? I na takové otázky nám odpovídala klinická psycholožka PhDr. Marcela Znojová, která se dialyzovaným pacientům věnuje.
 

11.08.2021

Na hemodialyzačním středisku ve frýdecko-místecké nemocnici nově pomáhá plně automatizovaný systém míchání a distribuce kyselých koncentrátů. Nemocnice ho pořídila v rámci celkové rekonstrukce dialýzy, která byla po devíti měsících práce slavnostně otevřená v červnu. Personál i vedení nemocnice věří, že jim zařízení od společnosti B. Braun pomůže ušetřit nejenom čas. Nabízí totiž i úsporu z hlediska hospodaření.

29.07.2021