Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

XXIII. kongres ESVS - Evropské společnosti cévní chirurgie

7. Prosinec 2009

XXIII. kongres ESVS - Evropské společnosti cévní chirurgie

Ve dnech 3. - 6. září 2009 proběhl v norském
Oslu třiadvacátý kongres ESVS (Evropské
společnosti cévní chirurgie) za účasti mnoha
desítek odborníků z celého světa. Společnost
B. Braun měla na této akci nejen svůj stánek, ale také již tradiční satelitní sympozium.

 

Hotel Radisson SAS - místo konání kongresuKonference probíhala v prostorách hotelu Radisson. Zde bylo
k dispozici více sálů pro jednotlivé odbornostní sekce a hlavní přednáškový sál. V pátek o polední přestávce také proběhlo satelitní sympozium B. Braun. Při této příležitosti byla prezentována data ze stále probíhajícího International SilverGraft® e-registru. Do tohoto registru mají možnost vkládat data všechna pracoviště, která implantují stříbrem impregnované antibakteriální cévní protézy. Mezi vhodné pacienty pro implantaci SilverGraft® patří nejen ti, kteří podstoupili zánětlivě zkomplikované reoperace, ale rovněž pacienti polymorbidní, u kterých můžeme tyto infekční komplikace očekávat. Dosavadní zkušenosti s protézou SilverGraft® jsou výborné a doufáme, že zhodnocení internetového registru to jen potvrdí.

Při této příležitosti bylo prezentováno přijaté doporučení Německé společnosti pro cévní chirurgii.
To se týká řešení infekčních komplikací a podle nových guidelines je vedle antibiotické terapie preferováno použití stříbrem impregnované cévní protézy, kterou lze namáčet v rifampicinu, a tím potencovat protizánětlivý efekt.

Jako druhé téma satelitního sympozia byla prezentována ProVena®. Jedná se o zevní protekci venózního štěpu. Své uplatnění si tento produkt našel hlavně při řešení komplikovaných A-V zkratů
u hemodialyzovaných pacientů. Podrobnou metodiku preparace a následné resekce aneuryzmatu, následné ošetření ProVena® a dokončení rekonstrukce A-V shuntu publikoval MUDr. Peter Baláž, Ph.D., v časopise The Journal of Vascular Access pod názvem „Aneurysmorrhaphy is an easy technique for arteriovenous fistula salvage“ (Aneurysmorafie je jednoduchá technika pro záchranu arteriovenózního zkratu). Velmi pěkné výsledky průchodnosti takto ošetřených A-V píštělí prezentoval na našem sympoziu Dr. Xavier Berard z francouzského Bordeaux.

Budeme se těšit, co na nás čeká příští  rok v Amsterodamu, kde se bude konat XXIV. ročník kongresu ESVS.

MUDr. Jan Třešňák
divize Aesculap - vaskulární systémy
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Problematika infekcí v operační ráně (SSI-surgical site infection) je velmi diskutovaným tématem. SSI tvoří 38% všech infekcí v nemocnicích.

23.11.2021
Chirurgické obory

Nahlížet na problematiku komplexně je podstatou úspěchu téměř ve všech medicínských odvětvích. Nejinak je tomu i v oblasti hojení ran. 

14.10.2021
Chirurgické obory

Vstřebatelné pletené chirurgické šicí vlákno potažené chlorhexidinem diacetátem (CHD) je novinka v naší řadě šicích materiálů Novosyn. Využívají ho už například zdravotníci na ortopedickém oddělení Nemocnice Šumperk v rámci nového konceptu péče. Podle tamního primáře MUDr. Jána Debreho vlákno potažené CHD svou účinností pokrývá spektrum nejčastějších laboratorně diagnostikovaných infekčních agens v ortopedii, a výrazně tak snižuje riziko infekcí.

18.06.2021
Chirurgické obory