Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Ve slovenské Galantě je první domov pro dialyzované pacienty s rehabilitačním a Alzheimerem centrem

7. Červen 2018

Ve slovenské Galantě je první domov pro dialyzované pacienty s rehabilitačním a Alzheimerem centrem

Na konci května se pro obyvatele Galanty či nedaleké Bratislavy otevřelo nové unikátní multifunkční zařízení B. Braun Galenia, které jako první na Slovensku nabízí seniorům s poškozenými ledvinami kromě dialyzační péče nefrologickou ambulanci, domov pro seniory, rehabilitační centrum a Alzheimer centrum. 

„Komplexní péče na jednom místě je celosvětovým trendem. Zkušenosti z našeho obdobného projektu ve Slavkově u Brna nám potvrdily, že tento koncept jednoznačně zlepšuje kvalitu života i vážně nemocným lidem, kteří díky němu nemusí investovat svůj čas a energii do přepravy do zdravotního střediska, a tak jim zbývá čas i na aktivní život,“ říká ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum CZ/SK MUDr. Martin Kuncek. „Velkou výhodou je také přímé propojení s nemocnicí, kde jsou klientům k dispozici další odborné ambulance,“ dodává. 

 

Vyšší komfort pro nejen dialyzované seniory z celého regionu

B. Braun Galenia nabízí 71 lůžek na třech podlažích. Velkou výhodou je, že 53 z nich představují jednolůžkové pokoje, kterých bývá ve většině zařízení nedostatek, a 18 míst je ve dvoulůžkových pokojích. „O naše klienty se stará speciálně vyškolený a empatický zdravotnický personál, a to 24 hodin denně,“ říká ředitel Senior Care Galenia Ing. Milan Halomi, MBA.  Společnost B. Braun Avitum, které patří celá budova, tak završila druhou část rozsáhlého unikátního projektu spojujícího specializovanou lékařskou péči o lidi s vážně poškozenými ledvinami se soukromým bydlením. Součásti komplexu je i nefrologická ambulance.

Po dobu trvalého pobytu seniorů sem rodiny, které se o pacienty starají, mohou přivézt až dvě blízké osoby na relaxační pobyt, například během dovolené. Zařízení mohou využít i pacienti na dobu rekonvalescence, například po hospitalizaci v nemocnici, po operaci apod. „Služby senior house jsou částečně hrazené z finančního příspěvku Ministerstva práce, sociálních věcí a rodiny a část si klient doplácí sám. Výše státního příspěvku se liší podle stupně závislosti. Ceny jsou podstatně nižší než v zařízeních se stejným standardem v Bratislavě,“ říká Ing. Milan Halomi, MBA.

 

 

Nadstandardní péče v moderně vybavených prostorách 

  1. -I. podzemí: tvoří technické zázemí a prostory na rehabilitaci s tělocvičnou, posilovnou a hydroterapií.
  2. 0 přízemí: kompletně zrenovované a nově vybavené dialyzační středisko, které v současné podobě slouží pacientům od prosince 2016.
  3. I. patro:  Alzheimer centrum s 23 lůžky. Všechny postele jsou elektricky polohovatelné a vybavené dekubitními matracemi.
  4. II. patro: zařízení ošetřovatelské služby. Podmínkou pro přijetí je plnoletost klienta a stupeň závislosti minimálně 2. Na tomto patře je umístěno pět dvoulůžkových a 14 jednolůžkových pokojů.
  5. III. patro: zařízení pro seniory se stupněm závislosti na sociálních službách 4–6. Mají zde k dispozici 24 lůžek. Všichni klienti zařízení jsou vybaveni náramky nebo přívěsky s tlačítkem na přivolání pomoci.

 

Respektovat křehké zdraví, a přitom dobře žít

B. Braun Galenia má už prvních 13 obyvatel z možných 71. Čtyři z nich trpí Alzheimerovou chorobou a dva klienti jsou na dialýze. S poskytovanými službami jsou spokojení.

 „Za největší výhodu považuji, že už nemusím čekat na sanitku. Pokoj je navíc velmi pěkný a prostorný, dokonce s vlastním televizorem. Místní personál je velice milý a strava mi chutná,“ hodnotí své dosavadní zkušenosti ubytovaný dialyzovaný pacient, pan Polák.

Před budovou se rozkládá park, kde byly v rámci realizace projektu provedeny zahradní úpravy a vysazeny nové rostliny. Budova B. Braun Galenia byla původně dětským pavilonem nemocnice, který s nemocnicí propojoval 150 m dlouhý podzemní tunel. Tato výhoda zůstala zachovaná. V případě potřeby jím klienti mohou suchou nohou projít a navštívit specializované ambulance, jako například geriatrii, diabetologii nebo nefrologii. „Pacienti s ledvinovými onemocněními jsou polymorbidní a často vyžadují konzultace i jiných odborných lékařů. Nezbytnost komplexní péče s sebou logicky nese i předpokládaný vyšší věk ubytovaných,“ vysvětluje vedoucí lékař místního dialyzačního střediska B. Braun Avitum MUDr. Lórant Bobák.

 

Obyvatelé nejsou izolovaní na periferii

Klienti B. Braun Galenia zůstávají nedílnou součástí městského ruchu, ale se zázemím klidné čtvrti. Mohou si vyjít do přilehlého parku, vyrazit na zmrzlinu nebo se například dívat, jak si jde mládež zahrát kopanou. Kvalitu života ubytovaných zvyšuje zajímavý program organizovaný jak ve skupinách, tak i individuálně. „Plánujeme výlety, vycházky, přednášky propojené s kulturními společenstvími z města, například s vystoupením dětí z místních škol a školek,“ dodává Ing. Milan Halomi, MBA. Z doplňkových služeb mohou klienti využívat kadeřnictví, pedikúru nebo manikúru. O jejich duchovní potřeby se stará farář, který dochází jednou za měsíc. „Během naší mnohaleté činnosti jsme neustále konfrontováni se zdravotními i sociálními problémy dialyzovaných seniorů. Při současné pokročilé a dostupné zdravotní péči se dialýzy dožívá stále více pacientů, kteří by dříve zemřeli v mladším věku. Naše zařízení je doposud ojedinělé i v evropském měřítku. Snažíme se, aby i tito pacienti mohli při svém komplikovaném zdravotním stavu dobře žít, nejen přežívat,“ dodává na závěr MUDr. Martin Kuncek.

redakce Braunovin
Dosud nehlasováno

Kontakt

Napište nám

Čtěte také

Vzdělávací instituce Aesculap Akademie uspořádala sympozium Restart elektivních výkonů, které v přímém přenosu vysílala přihlášeným účastníkům prestižní konference Efektivní nemocnice. Pozvání přijali Roman Kraus, předseda senátního výboru pro zdravotnictví, Jan Bláha, přednosta KARIM Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, a Eckart Mayer, přednosta německé ortopedické kliniky AKH. Připravili jsme tři bloky, ve kterých vždy diskutovali dva hosté.

23.12.2020
Aktuality z B. Braun

Spotify, iTunes, Google Podcasts - na všech těchto platformách si teď můžete poslechnout podcast Medicína od společnosti B. Braun. O zdravotnictví nebo aktuálních tématech v medicíně vyprávějí lékaři, sestry, manažeři, ale i samotní pacienti. Ačkoliv podcast přináší řadu odborných názorů, nepochybně obohatí i posluchače z řad široké veřejnosti.

30.10.2020
Aktuality z B. Braun

Existuje klíč k nalezení optimální úrovně stresu v době koronaviru? K tomu se nám vyjádřil a popsal své zkušenosti z terénu zakladatel projektu #delamcomuzu Mgr. Pavel Pařízek, který v době krize řešil se svým týmem na dennodenní bázi problémy běžných občanů, pracovníků z první linie a fungoval dokonce jako „záchranná stanice“ expatů žijících na území České republiky. V průběhu pandemie se ukázalo, že hlavním stresovým faktorem epidemické krize nebyl jen samotný Covid-19, ale i sekundární dopady pandemie jako obavy o vztahy či práci.

08.07.2020
Aktuality z B. Braun