Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

20. Březen 2019

V rámci Světového dne ledvin bylo odhaleno bezmála 600 různě závažných problémů s ledvinami

Světový den ledvin se každoročně slaví druhý čtvrtek v měsíci březnu. Letos tento den vycházel na 14. březen. Mezi tváře Světového dne ledvin se tentokrát zařadil i herec Karel Zima, který loni v září daroval ledvinu „Jitku“ svému známému, zpěvákovi skupiny 100 °C Karlu Vaňkovi.

Karel Zima jako patron Světového dne ledvin 2019

S muzikantem Karlem Vaňkem se Karel několikrát setkal pracovně při natáčení. V té době byli „pouze kolegové“. Když se loni na jaře dozvěděl, že má jeho jmenovec polycystické onemocnění ledvin, po kolapsu téměř zemřel a každý druhý den musí dojíždět do plzeňské nemocnice na dialýzu, neváhal a ihned ho napadlo, že mu daruje svou zdravou ledvinu. „Připadalo mi nespravedlivé, že já mám dvě zdravé ledviny, a on obě nemocné. Takhle je to mnohem spravedlivější,“ glosuje s úsměvem nápad na transplantaci herec.

Půl roku se čekalo, jak dopadnou všechna složitá vyšetření, aby se ukázalo, zda je herec Karel Zima vůbec vhodným dárcem. V srpnu se vše skutečně potvrdilo. Transplantace úspěšně proběhla 5. září. Darovaná ledvina dokonce dostala jméno, a to Jitka. „O těch dvou ,holkách‘ schovaných kdesi vzadu na těle jsem se v průběhu příprav na transplantaci dozvěděl spoustu naprosto netušených informací. Věda, včetně medicíny, udělala za posledních několik desítek let obrovský krok kupředu. Lékaři dnes dokáží doslova zázraky. Smekám před nimi. Zvládnou věci, které byly za časů našich babiček zcela nepředstavitelné,“ řekl po operaci herec.

„Podpora prevence mi dává smysl. Lidé by se měli více zajímat nejen o zdraví své, ale také o zdraví svých přátel a příbuzných. Mnohdy jim totiž mohou pomoci, aniž to tuší. A není to pomoc ledajaká. Je to něco, co se nedá koupit. Ve srovnání s tím je to nejdražší Ferrari jen kusem plechu,“ vysvětlil důvod své podpory Karel Zima.

 

Světový den ledvin 2019 v číslech

Za posledních deset let bylo v průběhu Světového dne ledvin vyšetřeno jen v ambulancích B. Braun Avitum v Česku přes 20 tisíc lidí.  Zhruba 18 % z nich nemělo ledviny zcela v pořádku a muselo na další vyšetření. Preventivní vyšetření v dialyzačních střediscích B. Braun Avitum v České republice a na Slovensku podstoupilo druhý čtvrtek v měsíci březnu 2 111 lidí a téměř 30 % z nich nemělo výsledky v pořádku. Dalších bezmála 11 tisíc lidí si udělalo test na internetové ledvinové kalkulačce. Lékaři přímo v ambulancích odhalili u téměř šesti set lidí zdravotní problém, který může souviset s onemocněním ledvin.

U stovky z nich byl problém vážnějšího charakteru a lékaři doporučili podrobné vyšetření ledvin v nefrologické ambulanci. Ostatním lidem, kteří měli nález, zdravotníci doporučili navštívit praktického lékaře, diabetologa či urologa.

 

V počtu vyšetřených jednoznačně vedl Uherský Brod

Největší zájem o vyšetření zaznamenalo Dialyzační středisko B. Braun Avitum v Uherském Brodě. „Letos byl o prevenci velký zájem, což je moc dobře, protože čtvrtina lidí neměla výsledky v pořádku. Z 205 lidí mělo nález 53 lidí. Těm jsme doporučili podrobnější vyšetření,“ říká k výsledkům preventivní akce MUDr. Markéta Kratochvilová, primářka dialyzačního střediska v Uherském Brodě.  

 

Chronická onemocnění ledvin postihují zhruba deset procent populace.  I vy se můžete vyšetřit sami, v klidu svého domova!

Onemocnění ledvin jsou často bezpříznaková. Ledviny totiž nebolí. Základními příznaky nemoci jsou například krev v moči, otoky nohou, únava, vyšší krevní tlak nebo také časté noční močení. Vyšetřit se může zájemce i z pohodlí domova na serveru www.ledvinovakalkulacka.cz.

Aplikace po vyplnění jednoduchého dotazníku vypočítá, jak vysoká je pravděpodobnost, že by jeho ledvinové funkce mohly, nebo naopak nemusely být v pořádku. „Prevence v boji proti onemocnění ledvin je pro nás zásadní. Proto jsem velmi rád, že stejně jako v roce 2018, tak i letos jsme spojili síly při mediální osvětě s Českou nefrologickou společností. Tiskovou konferenci i další osvětové kampaně budeme realizovat společně,“ uzavírá ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum MUDr. Martin Kuncek.

Ing. Lucie Kocourková
tisková mluvčí Skupiny B. Braun

Čtěte také

„Ze statistik vyplývá, že každoročně v České republice onemocní diabetem zhruba 60 tisíc lidí a ročně v souvislosti s touto nemocí u nás zemře kolem 22 tisíc pacientů. Téměř 42 tisíc je nemocných s diabetickou nohou, z toho více než 9 tisíc je právě po amputaci dolní končetiny. Přesto se předpokládá, že tato čísla nejsou konečná a skutečný počet nemocných není diagnostikován,“ říká MUDr. Václav Procházka, český lékař působící ve světovém týmu zabývajícím se právě autologní transplantací kmenových buněk při léčbě kritické ischemické choroby dolních končetin neboli diabetické nohy. S panem doktorem jsme se bavili nejen o diabetické noze a kmenových buňkách, ale i o cévním systému či embryologii.

18.10.2019
Aktuality z B. Braun

Inkontinence patří k nejčastějším zdravotním problémům ženské populace a také má zásadní vliv na kvalitu života. Až 60 % žen trpí během života některým typem inkontinence. I přesto se mnoho žen stále domnívá, že inkontinence je stav patřící k vyššímu věku, a stydí se o ní před svým lékařem otevřeně mluvit. A právě proto, že je to jedna z věcí, za kterou se ženy stydí, i když není proč, rozhodla se šestapadesátiletá  ambasadorka značky Diveen® Danuše Hrbková předat svou zkušenost dál. ,,Hlavně, pokud se budou ženy bát a budou se stydět o svých zdravotních problémech mluvit, nic se nezmění,“ komentuje celou situaci Danuše.

22.10.2019
Aktuality z B. Braun

Mezinárodní sdružení pacientských organizací PACIFHAN dnes slaví třetí světový den, který připadá na 15. října 2019.

15.10.2019
Aktuality z B. Braun