Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

V budově B. Braun Dialog roste supermoderní medicínské středisko

24. Září 2014

V budově B. Braun Dialog roste supermoderní medicínské středisko

Skupina B. Braun staví v Praze na Bulovce nové dialyzační středisko s tréninkovými laboratořemi za 100 milionů korun. Hotové bude příští rok na jaře.

"Nová budova patří mezi naše investiční priority. Její součástí jsou nové dialyzační prostory s kapacitou 27 lůžek s dvousměnným provozem a také v Česku unikátní Aesculap Akademie s tréninkovou laboratoří pro nácvik náročných medicínských výkonů," říká jednatel společnosti B. Braun Avitum MUDr. Martin Kuncek. 

 

Budova B. Braun Dialog vyrůstá přímo před hlavní vjezdem do FN Bulovka. Třípodlažní stavba v sobě bude obsahovat dva prostory - moderní dialyzační středisko B. Braun Avitum  a multifunkční vzdělávací centrum Aesculap Akademie. "Pro nové dialyzační prostory jsme se rozhodli z kapacitních důvodů a kvůli zvyšování kvality poskytované péče,  což je náš dlouhodobý cíl. Co se týká vzdělávacího centra - chcete-li tréninkových laboratoří - tak tam je ten hlavní důvod jasný. Multifunkční a komplexní tréninkové centrum, kde by si mohli lékaři a sestry vyzkoušet takřka v reálu komplikované situace, v Česku zkrátka není, a je to chyba,"  dodává Martin Kuncek.

 

V tréninkovém centru budou instalovány ty nejmodernější typy figurín - simulátory, které současná věda nabízí. "Umělému člověku v žilách koluje červená tekutina, má hmatatelný tep, rozšiřují se mu zorničky, umí kašlat, dýchat ale i naříkat a dokonce cítí bolest," vypočítává možnosti simulátoru RNDr. Martin Kalina, Ph.D., MBA, manažer nově vznikajícího tréninkového centra Aesculap Akademie. 

Zkrátka se chovají jako reálný pacient. A navíc jsou ovládány jediným kliknutím myši. Pokud tedy lékař v tréninku nezvolí správný postup, může mu školitel na figuríně simulovat například zástavu srdce. Tréninkové centrum bude mít několik workshopových místností. Je navrženo tak, že na tréninkovém operačním sále nebo JIP pracují lékaři a jejich činnost  snímá několik kamer. Obraz je pak přenášen do místnosti s kapacitou 80 lidí, kde sedí jejich kolegové a s lektorem jejich postup hodnotí. "První výukové centrum je zaměřeno na intenzivní péči a druhé na dialýzu a laparoskopii. Oba prostory jsou určeny pro trénink standardních i nestandardních situací, a je to opravdu velká pomoc. Trénují se situace, se kterými se lékaři nesetkají denně. Samozřejmě, že si je můžete načíst v knížce, ale když si to budete moci vlastně skoro v reále, ale bez rizika poškození zdraví vyzkoušet, velmi rychle se Vám vybaví a rozhodně takový trénink povede ke zkvalitnění lékařské i sesterské péče," říká MUDr. František Vojík , manažer divize Hospital Care. 

 

 

Při tréninku si nejen mladí lékaři a sestry budou moci vyzkoušet prakticky všechny komplikované výkony. Jde například o laparoskopii, zavedení katetru, nácvik akutních situací jako je třeba těžký anafylaktický šok nebo defibrilaci pacienta. Centrum je určeno především pro lékaře a sestry po studiích, ale část zaměřenou na invazivních výkony budou navštěvovat i zkušení praktici. "Mně osobně by nejvíce zajímalo si zkusit v oblasti resuscitace přímou srdeční masáž, protože v praxi jsme měl takovou možnost zhruba 3x, ale rutina se v takovém zákroku získává jen velmi obtížně," říká za lékaře MUDr. Zdeněk Kojecký.

 

Cílem B. Braunu rozhodně podle slov Františka Vojíka není na tréninku a výcviku lékařů vydělávat, jde především o zpřístupnění této možnosti opravdu pro každého a tím přispět ke zkvalitnění lékařské péče. "Zkušenosti jsme nabírali především u našich německých partnerů z Melsungenu, kde podobné středisko funguje už několik let. Průzkum bojem, tedy reálná praxe, je velmi dobrá, ale ve zdravotnictví hrozí poškození zdraví. My dáme k dispozici reálné vybavení a prostory, ale bez rizika vůči pacientům," doplňuje Pharm.Dr. Jiří Lukeš, jednatel společnosti B . Braun Medical. 

 

Ze stavebního hlediska bylo velmi komplikované uspokojit veškeré potřeby lékařů, a to i díky zasazení budovy do poměrně strmého svahu. Architektonickou studii zpracoval známý architekt Ivan Kroupa. "Ve dne to bude abstraktní šrafura slunolamů a v noci zářící krystal", říká Tomáš Zmek z Kroupovi kanceláře. Otevření budovy B. Braun Dialog je naplánováno na duben 2015. Přestože na stavbě jsou ještě zedníci, kapacita tréninkovým prostor je zaplněna na rok dopředu.

 

Ing. Lucie Kocourková
tisková mluvčí Skupiny B. Braun
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Aesculap Akademie se po celém světě věnuje především postgraduálnímu vzdělávání zdravotníků. Těší nás, že v České republice rozšiřujeme své působení a otevíráme své kurzy i studentům lékařských fakult. V loňském roce jsme se začali věnovat také edukaci chronicky nemocných pacientů.

11.04.2022

V Česku se spouští pilotní verze jedinečného online kurzu „Demence a jak jí porozumět.“ Kurz navazuje na australskou platformu „Understanding dementia“ a řadí se mezi světovou špičku v oblasti online kurzů svého druhu. První kurz bude zahájen 25. října, registrace je otevřena již nyní na webu Aesculap Akademie. Kurz je součástí Národního akčního plánu pro Alzheimerovu nemoc jehož gestorem je Ministerstvo zdravotnictví ČR.

16.09.2021

Dialyzační středisko Bulovka vzniklo v roce 1993 jako první nestátní hemodialyzační zařízení v Praze na Jižním Městě a od roku 1997 odborně rozšířilo na 12 let Nemocnici Na Bulovce.

09.11.2018
Dialyzační technika