Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Ostatní: Události

Trasujeme i testujeme sami. Jsme připraveni sami i očkovat.

Ing. Lucie Kocourková

9. březen 2021

Covid-19 Dialyzační střediska B. Braun pro život

Během rok trvající pandemie se nakazilo 40 pacientů dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Plzni. 11 jich zemřelo. Za jediný způsob, jak pacienty ochránit, považují zdravotníci očkování. „Speciální noční dialýzy pro covid pozitivní pacienty jedeme se zhruba tří týdenní přestávkou už od začátku října. Pomáháme s dialýzou i v nemocnici. Nasazení je místy extrémní. Potřebujeme rychle očkovat dialyzované pacienty a zvládli bychom to sami. Jen potřebujeme vakcínu,“ říká primářka dialyzačního střediska B. Braun Avitum MUDr. Lada Malánová. Světový den ledvin letos vychází na 11. března a nefrologové vyzývají, aby lidé, kteří prodělali Covid 19 s těžším průběhem, si nechali vyšetřit ledviny. „Lidé, kteří byli kvůli Covid 19 hospitalizováni, by měli docházet na preventivní vyšetření ledvin. Ideálně 3 měsíce po úplném vyléčení a pak za další půl roku,“ apeluje MUDr. Martin Kuncek, ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum.

Noční směny pro covid pozitivní pacienty

Většina pacientů se nakazila mimo dialýzu v domácím režimu nebo při převozu v sanitce, kde často cestují 3 - 4 pacienti. To samé platí u zdravotníků. Zatím nejhorší situaci museli zdravotníci na dialýze zvládat o Vánocích, kdy ve speciálním nočním režimu dialyzovalo až 12 covid pozitivních pacientů najednou. „Při těchto počtech to je opravdu velký hukot. Těmto pacientům není dobře, špatně dýchají, kašlou, jsou na kyslíku, mají horečky. Musím poděkovat celému týmu, že to stále je schopen zvládat, je to extrémně náročné i psychicky,“ říká primářka dialýzy MUDr. Lada Malánová. Noční směny probíhají 3x týdně od 19 do 24 hodin. Po nich musí personál provést kompletní zhruba dvouhodinovou dezinfekci všech prostor včetně výtahů. Vedle „svých“ kmenových pacientů dialyzují sestřičky ze střediska také pacienty z covidové JIP FN Plzeň. Pacienti, kteří v nemocnici leží na běžných covidových lůžkách jsou k dialýze zase dováženi do střediska.

„Spolupráci mezi dialýzou B. Braun Avitum a nemocnicí funguje na vysoké úrovni. Snažíme si navzájem pomáhat. Je to také jediná cesta, jak enormní množství pacientů zvládnout. Dialyzační středisko I. interní kliniky FN Plzeň je řadu měsíců vystaveno vysokému počtu covid pozitivních pacientů nejen z dlouhodobého dialyzačního programu, dialyzujeme pacienty hospitalizované v borském areálu. Těžký průběh covid19 je navíc často spojen s akutním selháním ledvin vyžadujícím dialýzu na lůžkách intenzivní péče. Je třeba si uvědomit, že počet hospitalizovaných pacientů s covid19 ve FN Plzeň je v posledních týdnech suverénně nejvyšší v rámci ČR s počty trvale přesahující 250 osob včetně 60-70 nemocných s těžkým průběhem na intenzívních lůžkách,“ hodnotí covidovou kooperaci prof. MUDr. Tomáš Reischig, Ph.D., vedoucí nefrologie I. interní kliniky LF a FN Plzeň
a zástupce Transplantačního centra FN Plzeň.


Trasujeme, testujeme a chceme i očkovat

Dialyzační středisko samo dohledává původ nákazy a vytipovává rizikové pacienty. Sleduje například, kdo s kým jezdí v sanitce, jací pacienti vedle sebe leží při dialýze, zjišťují situaci v domácnostech pacientů. Vytipované pacienty při příjezdu na dialýzu podrobují antigenním testům. Ti, u nichž přes negativní testy mají pochyby, umísťují při dialýze na izolaci. „Děláme všechno proto, abychom ochránili před infekcí pacienty i personál. Dlouhodobě ale považujeme za řešení pouze očkování. Dialyzovaní pacienti patří mezi nejohroženější skupiny obyvatel a měli by dostat vakcínu co nejdřív,“ volá po rychlé vakcinaci dialyzovaných primářka Lada Malánová. Na očkování jsou zdravotníci z dialýzy zvyklí a umějí to. Na podzim proočkovali zhruba 60 % pravidelně dialyzovaných pacientů na chřipku. Virus nepřestává zdravotníky překvapovat. „Je zcela nepředvídatelný. Jednoho z našich pacientů, který byl aktivní, trénoval fotbal, byl relativně ve formě, covid zabil během dvou týdnů. Navíc stav, který se zdá stabilizovaný, se velmi rychle může změnit v kritický i naopak,“ popisuje pocity z boje v první linii Lada Malánová.

Transplantace covidu navzdory

Přes pandemii se podařilo v průběhu roku 2020 transplantovat 7 našich pacientů, 2 preemptivně ještě z ambulance, 5 dialyzovaných pacientů. Ve srovnání s rokem 2019 je to takřka stejný počet. „To je jistě úspěch, protože v době covidové je umístění pacienta na čekací listinu mnohem složitější. Poděkování patří jak zdravotníkům, kteří se nevzdali, tak odvážným pacientům,“ hodnotí transplantační výsledek ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum MUDr. Martin Kuncek. U všech transplantací byly použity orgány od zemřelých dárců, 5 se jich se uskutečnilo v Transplantačním centrum FN Plzeň a všechny se povedly. „Operační výkon je pro nás možná trochu náročnější, zvykli jsme si operovat v respirátorech, protože všichni členové týmu se pohybují velmi blízko sebe, celé je to pod větším tlakem. Ale výsledkem je výrazně vyšší kvalita života pacienta, takže ani v době covidu nesmí transplantační aktivita polevit,“ říká jeden z transplantačních chirurgů FN Plzeň prof. MUDr. Jiří Moláček Ph.D.

„Bohužel rok 2021 se vyvíjí velmi nepříznivě pro kritický nedostatek dárců orgánů, což nepochybně souvisí s extrémním vytížením intenzívní péče. Pro nemocné po transplantaci ledviny představuje nemoc Covid 19 vysoké riziko fatálního průběhu (15 – 25%), proto je podobně jako u dialyzovaných nutná jejich rychlá vakcinace,“ doplňuje prof. MUDr. Tomáš Reischig, Ph.D.

Karel, Karel a ledvina Jitka

Operatér Jiří Moláček byl také jedním ze strůjců příběhu, který nejen Plzní, ale celým Českem zahýbal v září 2018. Tehdy totiž herec Karel Zima daroval svou ledvinu zpěvákovi kapely 100 °C Karlu Vaňkovi. Nejsou ani příbuzní a nebyli ani velkými kamarády. Potkali se párkrát při natáčení. Karel Vaněk měl polycystické onemocnění ledvin, po kolapsu téměř zemřel. „Přišlo mi nespravedlivé, že já mám dvě zdravé a on obě nemocné. Takhle mi to přijde mnohem spravedlivější,“ glosuje s úsměvem nápad na transplantaci herec Karel Zima. Transplantovaná ledvina dostala jméno Jitka a daří se jí dobře.

„Oba muži jsou u nás pravidelně sledovaní jednou za rok. Musím říct, že transplantovaná ledvina funguje výborně, oběma Karlům se daří dobře a já jsem za to velmi rád. Je to vcelku raritní příběh, přál bych si, aby živých dárců přibývalo,“ popisuje aktuální stav profesor Tomáš Reischig. Od úspěšné transplantace uběhlo 2 a půl roku. „Mně to přijde jako by to bylo let 10. Chodíme s Karlem na pravidelné kontroly a jsme moc rádi, že naše výsledky jsou dobré, zejména u něj je to pokaždé výborná zpráva. A zároveň je to skvělá vizitka celého týmu lékařů plzeňské nemocnice, kteří prováděli transplantaci,“ pochvaluje si Karel Zima.

Už v roce 2019 se herec Karel Zima stal ambasadorem Světového dne ledvin, který se koná každoročně druhý čtvrtek v březnu. Letos připadá na 11. března. „Víme toho oba od té doby více nejen o sobě, ale i o ledvinách samotných. A snažíme se naše známé i kamarády edukovat a připomínat jim první příznaky problémů ledvin a “honíme” je, aby si měřili tlak a chodili na preventivní kontroly,“ zdůrazňuje Karel Zima.

Karel Zima (vpravo) daroval Karlu Vaňkovi ledvinu

Karel Zima (vpravo) daroval Karlu Vaňkovi ledvinu

Světový den ledvin 2021

Letošní světový den ledvin připadá na 11. března a stejně jako loňský rok probíhá zcela jinak než předešlé ročníky. Za normálních okolností by se otevřely dveře prakticky všech nefrologických ambulancí
a dialyzačních středisek po celém Česku pro bezplatné vyšetření bez objednání. Pandemie koronaviru kontaktní podobu Světového dne ledvin ovšem znemožňuje. Nefrologové po celém Česku tak vyzývají všechny lidi, kteří prodělali COVID 19 s těžším průběhem a byli hospitalizováni, aby kontaktovali svého praktického lékaře s žádostí o preventivní vyšetření ledvin.

„Vyšetření není složité a mělo by proběhnout 3 měsíce od uzdravení a pak znovu po zhruba šesti měsících. Bez těchto preventivních vyšetření se bude stav ledvin v české populaci zhoršovat, protože virus skutečně může ledviny poškodit a bez prevence se o tom nemusí docela dlouho vědět,“ vysvětluje ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum MUDr. Martin Kuncek. Všichni ostatní si mohou své ledviny otestovat alespoň na dálku pomocí webu www.ledvinovakalkulacka.cz. Pokud komukoliv vyjde, že je v rizikové skupině, i on by měl po svém praktickém lékaři požadovat preventivní vyšetření.

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník