Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Téměř každou minutu se ve světě implantuje jedna svorka CranioFix®

1. Říjen 2008

Téměř každou minutu se ve světě implantuje jedna svorka CranioFix®

V roce 1997 přivedl Aesculap na svět nový, pro neurochirurgii zcela převratný výrobek CranioFix®, první svorku na světě určenou pro upevnění navrácené kostní ploténky, která bývá odstraňována z lebky během neurochirurgických operací.

Do této doby mohli neurochirurgové k navrácení lebeční kosti používat běžné chirurgické šicí vlákno, drát nebo titanové dlažky a šroubky. Všechny tyto možnosti mají významné nedostatky, neboť jejich využití je časově náročné, nákladné, komplikované nebo nestabilní.

Divize Aesculap ve spolupráci s neurochirurgem Dr. Karl-Dieterem Lerchem z německého Dortmundu vyvinula zcela novou metodu oboustranné fixace. Jde o titanovou svorku CranioFix®, která umožňuje připevnit kostní ploténku z obou stran k lebce a přitisknout tyto struktury pevně k sobě. Výsledkem je pak dokonale stabilní fixace kostní ploténky. Vývojový projekt byl připraven pro trh za pouhých osmnáct měsíců v letech 1996-1997 a za splnění norem Evropské unie získal značku CE. To je opravdu dobrý výkon, uvědomíme-li si, že tento implantát pro centrální nervový systém lze podle klasifikačních kritérií zařadit mezi nejšpičkovější výrobky své kategorie.

Titanové a vstřebatelné svorky CranioFix na RTG snímku Titanové a vstřebatelné svorky CranioFix na RTG snímku CranioFix® byl poprvé představen 28. dubna 1997 v Berlíně na každoročním sjezdu německé neurochirurgické společnosti (DGNC). Následovalo uvedení na trh v USA, Japonsku a zbytku světa v průběhu let 1998 a 1999. V současnosti se svorky CranioFix® používají ve více než dvanácti stech nemocnicích v šedesáti zemích světa.

Očividný úspěch

Příčiny úspěchu svorek CranioFix® jsou zřejmé lékařům stejně jako pacientům. Svorky CranioFix® zkracují a urychlují fixaci kostní ploténky a celý výkon je s jejich pomocí snazší a bezpečnější. Pooperační rekonvalescence je lepší než při použití jiných metod a kosmetický efekt je vynikající. Svorky CranioFix® navíc stojí mnohem méně než některé z dříve používaných systémů. Tyto výhody se jasně odrážejí na objemech prodeje. Počet prodaných svorek CranioFix® každoročně vzrůstá z přibližně 30 000 v roce 1998 až na více než 300 000 v roce 2006. Tato čísla odpovídají více než 100 000 fixacím kraniálních plotének za rok. Statisticky řečeno, přibližně každou minutu se ve světě implantuje jedna svorka CranioFix®.

Rodina výrobků CranioFix® se během let rozrostla. Kromě titanových svorek nabízí Aesculap také svorky CranioFix® vyrobené ze vstřebatelného materiálu určené speciálně pro kojence a děti. Nejmladším členem rodiny výrobků je CranioPlate® - nová titanová mikrodlažka se šrouby.

Převzato z koncernového časopisu Online, 96/2008

Víte, že…

  • Výroba svorek CranioFix® vytvořila v německém Tuttlingenu dvacet nových pracovních míst v divizi Aesculap?
  • Od roku 1997 bylo vyrobeno více než 2,5 milionu svorek CranioFix®? 
  • Roztříštěná lebka jednoho pacienta po nehodě byla úspěšně zrekonstruována s pomocí 30 svorek CranioFix®? 
  • V současnosti existuje deset konkurenčních výrobků, které soutěží se svorkami CranioFix®, ale Aesculap stále vede trh s podílem 20%?
redakce Braunovin
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Problematika infekcí v operační ráně (SSI-surgical site infection) je velmi diskutovaným tématem. SSI tvoří 38% všech infekcí v nemocnicích.

23.11.2021
Chirurgické obory

Nahlížet na problematiku komplexně je podstatou úspěchu téměř ve všech medicínských odvětvích. Nejinak je tomu i v oblasti hojení ran. 

14.10.2021
Chirurgické obory

Vstřebatelné pletené chirurgické šicí vlákno potažené chlorhexidinem diacetátem (CHD) je novinka v naší řadě šicích materiálů Novosyn. Využívají ho už například zdravotníci na ortopedickém oddělení Nemocnice Šumperk v rámci nového konceptu péče. Podle tamního primáře MUDr. Jána Debreho vlákno potažené CHD svou účinností pokrývá spektrum nejčastějších laboratorně diagnostikovaných infekčních agens v ortopedii, a výrazně tak snižuje riziko infekcí.

18.06.2021
Chirurgické obory