Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Tělo i psychika rehabilitaci potřebují: Národné rehabilitačné centrum Kováčová

23. Říjen 2020

Tělo i psychika rehabilitaci potřebují: Národné rehabilitačné centrum Kováčová

Tělo i psychika rehabilitaci v NRC Kováčová potřebují

Zatímco pro člověka s bolestmi zad nebo zlomenou nohou je rehabilitace volbou, pro člověka po úrazu páteře je včasná rehabilitace nutností. Pomáhá pacientům v nepříznivé životní situaci překonat fyzický i psychický hendikep a vrací je do běžného života. Pro pacienty je velkou výhodou, pokud se zdravotnické zařízení na rehabilitaci specializuje, poskytuje komplexní služby a kromě zkušených lékařů, rehabilitačních pracovníků a psychologů má navíc k dispozici i přírodní léčivé zdroje, jakými jsou termální minerální prameny a léčivé bahno, které příznivě působí na pohybový aparát.

 

 

Za léčbou a rehabilitací na Slovensko

Zdravotnické zařízení využívající i balneologické léčebné metody najdeme v lázeňské obci Kováčová. Národní rehabilitační centrum (NRC) Kováčová se zaměřuje na komplexní léčbu pooperačních a poúrazových stavů pohybového aparátu dospělých. Je jediným zařízením tohoto druhu na Slovensku, protože spojuje samostatnou vysoce specializovanou rehabilitační nemocnici s lázeňskou péčí. Najednou se může postarat až o 200 nemocných, kteří jsou přijímáni k hospitalizaci v trvání od pěti týdnů do tří měsíců. Spektrum diagnóz a zkušenosti s jejich léčbou jsou velmi široké. Ročně pobyt absolvuje kolem 1 600 pacientů, z toho je asi sto nemocných po čerstvých úrazech páteře s poškozením míchy nebo nervových kořenů, dále pak pacienti po traumatech páteře s porušením míchy, po úrazech lebky a mozku, po operacích páteře a po amputacích.

 

Léčba šitá na míru

V čem je NRC Kováčová jedinečné? Využívá komplexní léčebné metody, ale ke každému pacientovi přistupuje individuálně podle rozsahu jeho postižení a potřeb. O klienty se starají kromě specializovaných lékařů také psycholog, logoped, ergoterapeuti a fyzioterapeuti, kterých je téměř padesát.

 

 

Do bazénu vodním výtahem

V rozsáhlém rehabilitačním komplexu pacienti podstupují elektroléčbu, termoterapii, mechanoterapii i vodoléčbu. Mohou navštěvovat plavecký bazén a nadstandardně zařízené fitness. Termální bazény jsou pro potřeby vozíčkářů vybavené vodním výtahem. V rehabilitační léčbě se aplikuje několik v současnosti uznávaných metodik a postupů včetně moderních pomůcek pro přístrojovou pohybovou rehabilitaci, například robotický simulátor chůze. Léčebné metody doplňuje oddělení ortopedické protetiky, které pacientům zajišťuje individuální vyhotovené protézy, ortézy a další zdravotní pomůcky.

 

Z Kováčové jako řidič

NRC nefunguje pouze jako stanice „první rehabilitační pomoci“. Řada klientů potřebuje opakovanou péči a ti se pak do Kováčové vracejí. Pokud to jejich stav dovolí, mohou zde absolvovat autoškolu a získat řidičský průkaz nebo se během rekondičních jízd naučit řídit speciálně upravený automobil. NRC Kováčová se tedy všemi prostředky snaží, aby se jeho pacienti mohli zase pohybovat svobodně a bez bariér.

redakce Braunovin
Dosud nehlasováno