Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Targon TX jde do eXtrémů

1. Leden 2007

Targon TX jde do eXtrémů

Targon TX je nový intramedulární hřeb určený pro osteosyntézu zlomenin tibie. Jde o kanulovaný nebo solidní titanový hřeb ze slitiny Ti6Al4V a je zatím posledním implantátem z autorské dílny Priv. Doz. Dr. med. Hanse-Wernera Stedtfelda.

Jedinečnost tohoto hřebu spočívá v možnosti použití hřebu k osteosyntéze nejen diafýzy tibie, ale také proximálního a distálního konce holenní kosti.

Proximální konec hřebu je inspirován hřebem Targon PH - velice úspěšným implantátem pro řešení zlomenin proximálního humeru. Stejně jako tento hřeb má Targon TX proximálně úhlově stabilní otvory pro zavedení zajišťovacích šroubů, pro hlavu tibie je zvolen úhel mezi oběma šrouby 70° mediolaterálně a 6° proximodistálním směrem. Horní část hřebu disponuje dalšími třemi otvory ve frontální rovině, z nichž prostřední je oválný pro dynamické zajištění.

Zakřivení proximální části hřebu je dvojité, 7° a 3°, což je osvědčená hodnota použitá už u hřebu Targon T. Dvojitá angulace hřebu usnadňuje jeho inzerci a minimalizuje poškození měkkých tkání subpatelárně. Novinkou, která taktéž šetří měkké tkáně a navíc umožňuje plnou extenzi končetiny v průběhu operace, je cílič pro proximální zajištění. Unikátní možnost plné extenze je výhodou při repozici zlomeniny.

Proximální průměr hřebu Targon TX je 11,5 mm, distální pak 
8 - 10 mm. Nejkratší hřeb má délku 200 mm (tento hřeb je určen pro situace, kdy nelze z nejrůznějších důvodů - nejčastěji poškození měkkých tkání - použít hřeby se zajištěním v distální metafýze tibie). Delší hřeby (až do délky 420 mm) mají distální angulaci 2° a lze je zajistit třemi šrouby - dvěma ve frontální a jedním v sagitální rovině.

Proximálními zavíracími šrouby délky 0 - 10 mm lze hřeb „prodloužit“ až o 1 cm, a najít tak ideální pozici pro jeho zajištění.

Indikace hřebu dle A0 klasifikace podle Dr. med. H.-W. Stedtfelda jsou:
41 A2, A3 - proximální zlomeniny bérce;
42 - všechny zlomeniny diafýzy tibie;
43 A1, A2, A3 - zlomeniny distální tibie bez nitrokloubní lokalizace.

Dále jsou to kombinace výše uvedených zlomenin a při dodatečném použití kanulovaných šroubů také zlomeniny 41 C1, C2 - zlomeniny proximální tibie s nitrokloubní lokalizací. Další možnosti použití skýtají reoperace a paklouby bérce.

Při porovnání s indikačním spektrem ostatních intramedulárních hřebů je patrné, že Targon TX jde skutečně do extrémů.

Za zmínku stojí také instrumentárium hřebu Targon TX. Výhody zcela nového cíliče pro proximální zavedení již byly zmíněny, tímto cíličem lze navíc zajistit i distální šrouby krátké verze hřebu (200 mm). Barevné značení instrumentů (color coded) je samozřejmostí stejně jako u všech nových produktů řady targon (FN, PFT).

Uvedení Targon TX na trh v Německu se chystá v říjnu 2009, v České republice a na Slovensku bude k dispozici od ledna 2010.

Václav Trčka
divize Aesculap - ortopedie

Václav Trčka
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Problematika infekcí v operační ráně (SSI-surgical site infection) je velmi diskutovaným tématem. SSI tvoří 38% všech infekcí v nemocnicích.

23.11.2021
Chirurgické obory

Nahlížet na problematiku komplexně je podstatou úspěchu téměř ve všech medicínských odvětvích. Nejinak je tomu i v oblasti hojení ran. 

14.10.2021
Chirurgické obory

Vstřebatelné pletené chirurgické šicí vlákno potažené chlorhexidinem diacetátem (CHD) je novinka v naší řadě šicích materiálů Novosyn. Využívají ho už například zdravotníci na ortopedickém oddělení Nemocnice Šumperk v rámci nového konceptu péče. Podle tamního primáře MUDr. Jána Debreho vlákno potažené CHD svou účinností pokrývá spektrum nejčastějších laboratorně diagnostikovaných infekčních agens v ortopedii, a výrazně tak snižuje riziko infekcí.

18.06.2021
Chirurgické obory