Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Šetrnou operativu umožňuje operační rozvěrač

25. Říjen 2016

Šetrnou operativu umožňuje operační rozvěrač

O rozvěrači už vím dlouho, ale poprvé jsem jej měl možnost vidět v praxi před deseti lety na videu při přednášce amerického chirurga na EFORTU. Rozvěrače podobné konstrukce standardně používají břišní chirurgové při velkých výkonech.

My používáme rozvěrač na operace kyčelního a kolenního kloubu a od ledna 2016, kdy se nám podařilo jej získat, jsme provedli za jeho „asistence“ asi čtyřicet výkonů.

 

Šetrnější operace měkkých tkání

Jeho hlavní výhodou je, že dokáže nahradit operačního asistenta. Tuto přednost zvláště oceníte ve chvílích, kdy se nacházíte v personální krizi, jako o dovolených, při onemocnění a podobně. Rozvěrač je kdykoli připraven a neumdlévá, což znamená, že tah elevatoria, které na něj zavěsíte, je stále stejný. Výsledkem je možnost šetrného operování měkkých tkání. Tah, který na rozvěrači nastavíte, se totiž nemění.

Asistenci lékaře dokáže nahradit skoro plnohodnotně, ale pokud dojde ke komplikacím, tak ruce nápomocného kolegy vám samozřejmě scházejí. Při operaci samozřejmě musíte všechno zvládnout sami. Od sušení po pálení cév až po zakládání elevatorií. Zkrátka i přes pomoc instrumentářky se můžete někdy dostat do těžkostí.

Rychlá návratnost a výdělečnost

Další výhoda rozvěrače je ekonomická. Našli jsme v něm řešení, díky němuž nejsme kompromitováni časem ani nedostatkem lékařů pro asistenci. Pomineme-li vysokou pořizovací cenu, tak kromě nákladů na sterilizaci už nic nespotřebovává. Pokud si uvědomíme, že při standardním výkonu nahradí asistenci s jejím mzdovým nákladem, je rozvěrač velmi rychle návratný a dlouhodobě výdělečný.

Osteosyntézy velkých kostí

Jsou sice obecná doporučení, jak rozvěrač složit, ale podrobný návod, co a jak během konkrétní operace použít, neexistuje. Každý operatér si musí rozvěrač přizpůsobit své technice.
V současné době bych chtěl spektrum použití rozvěrače rozšířit i na osteosyntézy velkých kostí, jako jsou například osteosyntézy femuru nebo periprotetické zlomeniny, kde se dá rozvěrač velmi dobře využít.

MUDr. Pavěl Šedivý
primář Ortopedického oddělení Kluadiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi

redakce Braunovin
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Za dobu své existence se kožní staplery plně etablovaly na pracovištích popáleninové medicíny. Dnes si už stěží dokážeme představit klinickou praxi bez nich. 

19.09.2022

Ročně se v nemocnicích o ostré předměty poraní stovky zdravotníků. Riziko poranění výrazně snižují právě jednorázové bezpečnostní skalpely s výsuvnou čepelí.

15.08.2022

Stabimed® není pouze název jednoho přípravku, ale celého systému péče o nástroje, jak termostabilní, tak termolabilní. Uživatelé tak mají k dispozici přípravky na flexibilní a rigidní endoskopy, které však stejně dobře vyhovují i standardním chirurgickým nástrojům a příslušenství.

09.05.2017
Dezinfekce a hygiena