Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Chirurgie:

Šetrnou operativu umožňuje operační rozvěrač

redakce Braunovin

25. říjen 2016

Operační vybavení

O rozvěrači už vím dlouho, ale poprvé jsem jej měl možnost vidět v praxi před deseti lety na videu při přednášce amerického chirurga na EFORTU. Rozvěrače podobné konstrukce standardně používají břišní chirurgové při velkých výkonech.

My používáme rozvěrač na operace kyčelního a kolenního kloubu a od ledna 2016, kdy se nám podařilo jej získat, jsme provedli za jeho „asistence“ asi čtyřicet výkonů.

Šetrnější operace měkkých tkání

Jeho hlavní výhodou je, že dokáže nahradit operačního asistenta. Tuto přednost zvláště oceníte ve chvílích, kdy se nacházíte v personální krizi, jako o dovolených, při onemocnění a podobně. Rozvěrač je kdykoli připraven a neumdlévá, což znamená, že tah elevatoria, které na něj zavěsíte, je stále stejný. Výsledkem je možnost šetrného operování měkkých tkání. Tah, který na rozvěrači nastavíte, se totiž nemění.

Asistenci lékaře dokáže nahradit skoro plnohodnotně, ale pokud dojde ke komplikacím, tak ruce nápomocného kolegy vám samozřejmě scházejí. Při operaci samozřejmě musíte všechno zvládnout sami. Od sušení po pálení cév až po zakládání elevatorií. Zkrátka i přes pomoc instrumentářky se můžete někdy dostat do těžkostí.

Rychlá návratnost a výdělečnost

Další výhoda rozvěrače je ekonomická. Našli jsme v něm řešení, díky němuž nejsme kompromitováni časem ani nedostatkem lékařů pro asistenci. Pomineme-li vysokou pořizovací cenu, tak kromě nákladů na sterilizaci už nic nespotřebovává. Pokud si uvědomíme, že při standardním výkonu nahradí asistenci s jejím mzdovým nákladem, je rozvěrač velmi rychle návratný a dlouhodobě výdělečný.

Osteosyntézy velkých kostí

Jsou sice obecná doporučení, jak rozvěrač složit, ale podrobný návod, co a jak během konkrétní operace použít, neexistuje. Každý operatér si musí rozvěrač přizpůsobit své technice.
V současné době bych chtěl spektrum použití rozvěrače rozšířit i na osteosyntézy velkých kostí, jako jsou například osteosyntézy femuru nebo periprotetické zlomeniny, kde se dá rozvěrač velmi dobře využít.


MUDr. Pavěl Šedivý
primář Ortopedického oddělení Kluadiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník