Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Neurochirurgie a Spondylochirurgie:

S4 konečně i v augmentovaném provedení

Ing. Jiří Hrdina

24. únor 2011

S4 - osvědčený fúzní systém pro stabilizaci hrudní a bederní páteře zadním přístupem, nabízený společností B. Braun na českém a slovenském trhu již více než pět let, se dočkal významného rozšíření.

První implantace v České republice

Celosvětová populace, včetně té české a slovenské, s narůstajícím průměrným věkem stále více trpí řídnutím kostí. A je to právě osteoporóza, která velmi často, zejména u starších aktivních pacientů s bolestmi bederní páteře, brání tomu, aby bylo po stabilizačním výkonu dosaženo stabilní kostní fúze. Šrouby v kosti nedrží dostatečně pevně, dochází k jejich pohybům, nadměrnému zatěžování celé soustavy implantátu (obvykle klec vložená do meziobratlového prostoru místo ploténky, zajištěná transpedikulárně zavedenými šrouby, které jsou spojeny tyčemi) a k jejímu uvolnění nebo zlomení se všemi důsledky, které z takové situace vyplývají.

Cement skrz duté šrouby

Pro minimalizaci uvedených rizik vyvinuli přední světoví výrobci augmentační šrouby. Princip je jednoduchý a je založen na aplikaci dobře známého vertebroplastického cementu. Vertebroplastika je minimálně invazivní výkon, při němž se po zavedení katetru aplikuje pod tlakem kostní cement do těla obratle. Docílí se tím celkového zpevnění obratlových těl a často se tak léčí např. tzv. kompresní zlomeniny zejména bederní páteře.

Při vertebroplastice se cement aplikuje prostřednictvím katetru, při augmentaci je cement do těla obratle vpraven právě speciálními transpedikulárně zavedenými dutými šrouby, které mají obvykle na hrotu soustavu otvorů umožňující plynulý rozvoj kostního cementu do okolí. Sledují se tím dva efekty, a to samotné pevnější ukotvení šroubů, a tím i celé soustavy implantátu, a zpevnění těla obratle, podobně jako v případě vertebroplastiky.

Augmentační šroub S4 spolu se speciální kanylou byl vyvinut k doplnění již tak široké možnosti aplikací oblíbeného systému S4. Při aplikaci po klasickém zavedení šroubu našroubujeme do otvoru v hlavě šroubu hrot kanyly. Druhý konec kanyly je vzhledem k univerzálnímu zámku připraven k použití se všemi obvyklými vertebroplastickými sadami.

Unikátní implantace na plzeňské klinice

Tuto univerzálnost měli možnost v předvánočním čase jako první v České republice posoudit lékaři z Kliniky ortopedie a traumatologie Fakultní nemocnice v Plzni (přednosta prof. MUDr. Karel Koudela, CSc.) u šedesátileté pacientky s kompresní zlomeninou obratlového těla L1. Zkušený spondylochirurgický tým vedený doc. MUDr. Jiří Matějkou, Ph.D., tentokrát vytvořili as. MUDr. Jaroslav Zeman a MUDr. Jaroslav Belatka. Ti rutinně transpedikulárně zavedli čtyři augmentované S4 šrouby a skrz ně speciální kanylou aplikovali přesně dávkované množství kostního cementu vertebroplastickou sadou.

Po nezbytném vyčkávacím čase - do vytuhnutí cementu - naložili S4 tyče, provedli požadovanou distrakci páteřního segmentu, systém v předpokládaném postavení stabilizovali a šitím po anatomických vrstvách operaci zdárně úspěšně ukončili. V průběhu výkonu si operatéři zejména pochvalovali „bezvadné padnutí kanyly do hlavy šroubu - s tím, že cement nemá šanci nikam unikat“ - a nakonec bezproblémový a rychlý průběh operace.

Teď nezbývá než si přát, aby i další aplikace S4 augmentovaných šroubů byly stejně bezproblémové. Design implantátu tomu dává velmi dobré předpoklady.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník