Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Ostatní:

Rok Pavilonu B. Braun Dialog: Tréninkové centrum vyškolilo na 2.500 zdravotníků, Dialyzační středisko s odbornými ambulancemi ošetřily přes tisíc pacientů

Ing. Lucie Kocourková

14. červen 2016

Aktuality B. Braun Aesculap Akademie

Dveřmi supermoderního tréninkového centra Aesculap Akademie v Pavilonu B. Braun Dialog v Praze na Bulovce prošlo za prvních 12 měsíců fungování 2412 zdravotníků. Plnou čtvrtinu tvořily kurzy simulace krizových stavů realizované na nejmodernějším modelu umělého člověka.

"Celý rok byl jedním pracovním kolotočem, kdy se prakticky každý třetí den konala nová akce. Za nejdůležitější považuji hodnocení proškolených zdravotníků, kteří naše kurzy označují za mimořádně přínosné pro svou každodenní praxi," uvádí k ročnímu výročí ředitel společnosti B. Braun Medical Jiří Lukeš.

První rok prožilo také v budově Dialogu moderní Dialyzační středisko B. Braun Avitum, které provedlo více než 12 tisíc dialyzačních výkonů a nyní má přes 90 stálých dialyzovaných pacientů. Celkově střediskem a odbornými ambulancemi prošlo přes 1000 pacientů. „Unikátní kombinace dialyzačního střediska s tréninkovým centrem umožňuje nejen praktický nácvik veškerých současných technologií pro chronickou dialýzu i kontinuální eliminační metody, ale i optimální nastavení rolí lékařského a ošetřovatelského personálu v praxi,“ říká Martin Kuncek, ředitel sítě dialyzačních středisek a ambulancí B. Braun Avitum. Právě na kompetence lékařského i ošetřovatelského personálu ovládat a zejména plně funkčně využívat nejmodernější technologie klade současná medicína stále větší nároky. „I proto připravujeme s 1. Lékařskou fakultou Univerzity Karlovy nový předmět pro mediky zaměřený na tuto oblast a vstupujeme tak nově i do pregraduální oblasti výuky,“ dodává Martin Kuncek.

Simulační medicína ve špičkovém provedení

Ve dvou tréninkových a dvou seminárních místnostech se uskutečnilo 125 vzdělávacích akcí. Kurzy, semináře či workshopy byly zaměřeny na intenzivní péči, anestezii, ošetřovatelství, klinickou farmacii, laparoskopii, chirurgickou suturu, traumatologii, páteřní chirurgii, ale také na epidemiologii a hygienu. Z oblasti eliminačních metod jsou kurzy zaměřeny na chronickou i akutní dialýzu. Ta se zde trénuje na zbrusu novém přístroji poslední generace OMNI. Velký zájem byl o tzv. simulační medicínu - tedy především krizové stavy, které zdravotníci trénují na figuríně se všemi životními funkcemi bez rizika poškození zdraví pacienta. Ve 32 intenzivních kurzech v malých skupinkách se během prvního roku vystřídalo 121 sester a 145 lékařů. "Jen pro zajímavost: v rámci těchto kurzů jsme figuríně, které pracovně říkáme Karel, podali více než 200 defibrilačních výbojů," ilustruje zájem o kurzy manažer Sekce Aesculap Akademie a marketingu Skupiny B. Braun Martin Kalina.

„Train the trainers“

V lednu 2016 se podařilo uskutečnit velmi specializovaný mezinárodní kurz "Train the trainers" pro 10 zkušených lektorů z ČR i Rakouska. "Vybavení centra se dá srovnávat s absolutní světovou špičkou. Navíc tady panuje mimořádně inovativní atmosféra. K uplynulému roku vám mohu pogratulovat," řekl po absolvování kurzu zakladatel světové simulační medicíny Marcus Rall, pod jehož vedením lektoři trénovali. Celková průměrná obsazenost centra se od 1.6.2015 do 31.5. 2016 vyšplhala na 88 %.

Fuška, adrenalin a super zkušenost

Místem, kde se zdravotníci učí vstřebávat nové postupy, je tzv. debrífingová místnost. Je vybavena velkou LCD obrazovkou, na které se z několika kamer současně on-line i ze záznamu přenáší dění v simulační místnosti. "Je to hodně o sebereflexi a zejména o nácviku fungování týmu zdravotníků. Lidé vidí sami sebe, vidí se navzájem a lektor s nimi společně rozebírá, proč postupovali tak či onak, a navrhuje možná zlepšení. Jen v kurzech simulační medicíny jsme už natočili 28 hodin záznamu, který se samozřejmě po ukončení kurzu maže. Každý účastník dostává též unikátní brožuru Manuál akutních stavů®, který je vodítkem či seznamem kroků, jež ve stresové situaci pomohou „nezapomenout“ na nic důležitého," vysvětluje šéf divize Hospital Care Skupiny B. Braun František Vojík. Bezprostřední pocity pár sekund po úspěšné simulaci resuscitace malého chlapce otráveného léky popisuje účastnice kurzu lékařka Veronika Plasová z nemocnice v Kolíně. "Byla to fuška, adrenalin a super zkušenost zároveň. Je skvělé si nanečisto zkusit situaci, která může naprosto reálně nastat, ale často se s ní nesetkáváme."

Budoucností je inovace, digitální technologie a mezinárodní spolupráce

Kalendář kurzů a seminářů pro zbytek roku 2016 je prakticky zcela zaplněný. Dlouhodobá vize tréninkových prostor je jasná: unikátní obsah vzdělávání, inovativní forma výuky se zaměřením na praktický nácvik a sebereflexi účastníků, využití moderních digitálních technologií a nových trendů medicíny. "Už nyní připravujeme zcela nové typy kurzů. V příštích dvou letech pravděpodobně vznikne po celé ČR řada dalších více či méně konkurenčních simulačních center a my se chceme držet na špici. Budoucnost Aesculap Akademie vidím i v našem zapojení do pregraduální výuky mediků nebo zdravotních sester,“ popisuje vize Aesculap Akademie její manažer Martin Kalina. Výrazně také roste poptávka po pořádání mezinárodních workshopů. V uplynulém roce centrum hostilo stovky zahraničních účastníků z více než 10 států Evropy, ale i zdravotníky z Japonska, Filipín, Malajsie nebo Číny. Součástí budoucnosti bude proto mezinárodní spolupráce ve smyslu sdílení zkušeností v duchu sloganu Skupiny B. Braun "Sharing Expertise".

B. Braun Dialog využilo přes tisíc pacientů s onemocněním ledvin

Nedílnou součástí Pavilonu B. Braun Dialog je vysoce moderní dialyzační středisko s odbornými ambulancemi pro pacienty s onemocněním ledvin. „S dialyzačním střediskem vybaveným nejmodernějšími technologiemi, jako je například systém Aquaboss pro tvorbu tzv. ultračisté vody, nefrologickou a interní ambulancí, transplantační poradnou a zbrusu novým ultrazvukovým pracovištěm, poskytujeme našim pacientům komplexní nefrologickou péči na nejvyšší světové úrovni,“ říká vedoucí lékař dialyzačního střediska a odborných ambulancí MUDr. Vladimír Vojanec. Za 12 měsíců provedlo dialyzační středisko více než 12.000 dialyzačních výkonů a má přes 90 stálých pacientů. Nefrologickou poradnou prošlo přes tisíc pacientů s většími či menšími ledvinovými problémy.

Nový ultrazvuk a plně funkční transplantační poradna

Poslední novinkou je pořízení vlastního ultrazvuku. Pacienti s nefrologickým onemocněním tak získávají další službu pod jednou střechou. V novém pavilonu získala samostatný prostor také transplantační poradna. "Naplno se nám podařilo rozběhnout transplantační poradnu, kde se aktuálně staráme o 14 pacientů po transplantaci ledviny a s několika dalšími pacienty řešíme jejich možnosti budoucí transplantace. Pacienty připravujeme na zařazení na tzv. čekací listinu a podrobně s nimi diskutujeme výhody příbuzenského či emočně spřízněného dárcovství," uzavírá Vladimír Vojanec.

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník