Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Robotizovaná laparoskopie HandX® – nový milník v endoskopické operativě

24. Únor 2020

Robotizovaná laparoskopie HandX® – nový milník v endoskopické operativě

HandX® nástroje přinášejí do laparoskopické operativy to nejcennější – rozsah pohybu, přesnost a omezení třesu. Ve spojení s 3D obrazem pak umožňují z velké části totéž co drahé a nákladné roboty. Zároveň se jedná o řešení finančně a technicky dostupné pro jakékoli pracoviště. Technologie nenutí zásadně měnit způsob operativy, operatérovi zpřesňuje jeho motoriku a umožňuje laparoskopické operování v místech, jež byla doposud složitě přístupná a bylo výhodné zvolit operaci robotickým systémem.

ROBOTICKÁ CHIRURGIE A 3D OBRAZ

Robotická technika umožnila trojrozměrný obraz. Robotická operativa má dvě hlavní výhody, nástroje s vysokým rozsahem, které zpřesňují operatérovu motoriku, a 3D obraz. Její nevýhodou je obrovská finanční náročnost, což použití omezuje jen na určité spektrum výkonů.

Další zřejmou nevýhodou jsou velké prostorové požadavky, dlouhá příprava operace a změna operačních postupů. Tím se stává spíše okrajovým a výjimečně využívaným doplňkovým nástrojem pro vysoce specializovaná centra. Aesculap je znám snahou o racionální chytrá řešení, která mají pozitivní efekt pro pacienta, jsou aplikovatelná do každodenní lékařské praxe a jsou finančně únosná.

Stejné principy – integraci medicínských benefitů robotického systému do klasické laparoskopické operativy – se Aesculap rozhodl aplikovat i u robotiky, a proto přišel v roce 2012 s 3D laparoskopickou věží Einstein Vision. Ta přinesla operatérům identický 3D pohled jako u robotické chirurgie, tedy jednu ze dvou hlavních výhod robotického systému, při zachování operačních postupů a zvyklostí.

V letošním roce Aesculap přichází na trh s další (r)evolucí v laparoskopické operativě – robotizovanými nástroji HandX®. Proč jsou nástroje HandX® přelomem? Robotická operativa umožňuje v 3D zobrazení přesné pohyby bez třesu, s rozsahem, jakého není lidská ruka schopna. Proto je i díky své náročnosti vyhrazena na speciální indikace a nejtěžší operace.

 

Jak systém HandX® funguje?

HandX® je robotizovaná platforma. Skládá se z rukojeti, ve které se nachází „mozek“ – ovládací část nástroje, se servomotory a další sofistikovanou elektronikou – a z vlastního nástroje – schaftu – který se do rukojeti napojí. Rukojeť je univerzální, tedy pro levou i pravou ruku, stejně tak je univerzální i její velikost. Převádí pohyby zápěstí a prstů na distální část – pracovní čelist nástroje. Kromě možnosti pohybů, kterými disponují všechny laparoskopické instrumenty, nabízí HandX® navíc pohyby pouze distální čelisti – horizontální a vertikální artikulace v rozsahu 85°, rotace v rozsahu 540°. „Nástroj je možné používat flexibilně v plném rozsahu, ale disponuje možností v každé poloze instrument uzamknout, a získat tak rigidní nástroj pracující pod určitým úhlem. Úkony, jako je např. endoskopické šití, se tak stávají velmi rychlou, snadnou a komfortní záležitostí v každém místě a okamžiku,“ glosuje MUDr. Alan Munteanu, ředitel divize Aesculap a člen vedení B. Braun Medical.

Speciálním benefitem systému je pak adaptabilita nástroje na ruku operatéra – ten rychlostí pohybu zápěstí ruky a prstů určuje i rychlost pohybu distálního konce instrumentu.

 

Aktuální portfolio nabízí jehelec a atraumatický grasper, ty v blízké době doplní ještě disektor, nůžky a laparoskopický háček.

Aesculap tedy v této dekádě potřetí přichází se zásadní inovací pro laparoskopii. Po Full HD rozlišení 3D obrazu u Einstein Vision se nyní zaměřil na laparoskopické nástroje. Odvážné a hlavně technicky velmi pokročilé SMART řešení přináší na operační sál nové množnosti, které chirurgové zcela jistě uvítají, zcela v duchu našeho hesla: Jde to i jinak.

 

Václav Novotný, DiS.
divize Aesculap - chirurgie
Průměrně: 5 (1 hlas)

Kontakt

Napište nám

Čtěte také

„Studentek medicíny každým rokem přibývá, přesto jich skalpel v rukou drží stále málo,“ konstatuje jedna z odvážných žen pohybujících se v chirurgii doktorka Barbora East ze III. chirurgické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole. Specializuje se na chirurgii kýly, kterou popisuje jako nedoceněnou a přehlíženou „popelku“ schovanou v klasické chirurgii.

31.08.2020
Chirurgické obory

Eso-SPONGE® je šetrná metóda endoluminálnej vákuovej terapie, ktorá slúži na liečbu dehiscencie anastomózy s leakom v hornej časti gastrointestinálneho traktu (GIT), najčastejšie v oblasti pažeráka, ale aj hornej časti žalúdka. Ďalšou indikáciou je preventívna pooperačná liečba znižujúca riziko vzniku tohto defektu po operačnom výkone.

20.04.2020
Chirurgické obory

Rozvoj miniinvazivní chirurgie v léčbě kolorektálního karcinomu je jak u nás, tak i ve světě stále na vzestupu. K již ověřené metodě laparoskopicky asistovaných resekcí, které se stále rozvíjejí a jejichž terapeutický potenciál se zvyšuje, se v poslední dekádě přidaly roboticky asistované operace, v našich zemích zaměřené především na zhoubné nádory rekta. Současně jsme však svědky doslova exploze robotické chirurgie v resekcích pravého tračníku neboli pravostranné hemikolektomie.

14.10.2019
Chirurgické obory