Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Chirurgie: Článek

Robotizovaná laparoskopie HandX® – nový milník v endoskopické operativě

Václav Novotný, DiS.

24. únor 2020

HandX® nástroje přinášejí do laparoskopické operativy to nejcennější – rozsah pohybu, přesnost a omezení třesu. Ve spojení s 3D obrazem pak umožňují z velké části totéž co drahé a nákladné roboty. Zároveň se jedná o řešení finančně a technicky dostupné pro jakékoli pracoviště. Technologie nenutí zásadně měnit způsob operativy, operatérovi zpřesňuje jeho motoriku a umožňuje laparoskopické operování v místech, jež byla doposud složitě přístupná a bylo výhodné zvolit operaci robotickým systémem.

ROBOTICKÁ CHIRURGIE A 3D OBRAZ

Robotická technika umožnila trojrozměrný obraz. Robotická operativa má dvě hlavní výhody, nástroje s vysokým rozsahem, které zpřesňují operatérovu motoriku, a 3D obraz. Její nevýhodou je obrovská finanční náročnost, což použití omezuje jen na určité spektrum výkonů.

Další zřejmou nevýhodou jsou velké prostorové požadavky, dlouhá příprava operace a změna operačních postupů. Tím se stává spíše okrajovým a výjimečně využívaným doplňkovým nástrojem pro vysoce specializovaná centra. Aesculap je znám snahou o racionální chytrá řešení, která mají pozitivní efekt pro pacienta, jsou aplikovatelná do každodenní lékařské praxe a jsou finančně únosná.

Stejné principy – integraci medicínských benefitů robotického systému do klasické laparoskopické operativy – se Aesculap rozhodl aplikovat i u robotiky, a proto přišel v roce 2012 s 3D laparoskopickou věží Einstein Vision. Ta přinesla operatérům identický 3D pohled jako u robotické chirurgie, tedy jednu ze dvou hlavních výhod robotického systému, při zachování operačních postupů a zvyklostí.

V letošním roce Aesculap přichází na trh s další (r)evolucí v laparoskopické operativě – robotizovanými nástroji HandX®. Proč jsou nástroje HandX® přelomem? Robotická operativa umožňuje v 3D zobrazení přesné pohyby bez třesu, s rozsahem, jakého není lidská ruka schopna. Proto je i díky své náročnosti vyhrazena na speciální indikace a nejtěžší operace.

Jak systém HandX® funguje?

HandX® je robotizovaná platforma. Skládá se z rukojeti, ve které se nachází „mozek“ – ovládací část nástroje, se servomotory a další sofistikovanou elektronikou – a z vlastního nástroje – schaftu – který se do rukojeti napojí. Rukojeť je univerzální, tedy pro levou i pravou ruku, stejně tak je univerzální i její velikost. Převádí pohyby zápěstí a prstů na distální část – pracovní čelist nástroje. Kromě možnosti pohybů, kterými disponují všechny laparoskopické instrumenty, nabízí HandX® navíc pohyby pouze distální čelisti – horizontální a vertikální artikulace v rozsahu 85°, rotace v rozsahu 540°. „Nástroj je možné používat flexibilně v plném rozsahu, ale disponuje možností v každé poloze instrument uzamknout, a získat tak rigidní nástroj pracující pod určitým úhlem. Úkony, jako je např. endoskopické šití, se tak stávají velmi rychlou, snadnou a komfortní záležitostí v každém místě a okamžiku,“ glosuje MUDr. Alan Munteanu, ředitel divize Aesculap a člen vedení B. Braun Medical.

Speciálním benefitem systému je pak adaptabilita nástroje na ruku operatéra – ten rychlostí pohybu zápěstí ruky a prstů určuje i rychlost pohybu distálního konce instrumentu.

Aktuální portfolio nabízí jehelec a atraumatický grasper, ty v blízké době doplní ještě disektor, nůžky a laparoskopický háček.

Aesculap tedy v této dekádě potřetí přichází se zásadní inovací pro laparoskopii. Po Full HD rozlišení 3D obrazu u Einstein Vision se nyní zaměřil na laparoskopické nástroje. Odvážné a hlavně technicky velmi pokročilé SMART řešení přináší na operační sál nové množnosti, které chirurgové zcela jistě uvítají, zcela v duchu našeho hesla: Jde to i jinak.

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník