Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Revoluční 3D laparoskopie vstupuje do chirurgie

29. Březen 2012

Revoluční 3D laparoskopie vstupuje do chirurgie

Čeští lékaři jsou jedni z prvních na světě, kteří mají možnost používat novinku poskytující reálný 3D pohled při operačním zákroku. Tento 3D laparoskop najde uplatnění u 99% všech laparoskopických výkonů, které se v dnešní době provádějí, a naučit se s ním pracovat není pro zkušeného operatéra žádný problém.

Poprvé v České republice testovali brněnští a hradečtí lékaři nejmodernější laparoskopický přístroj EinsteinVision® z továrny německého koncernu B. Braun. V průběhu tří týdnů měli možnost vyzkoušet, že se nejedná o žádný modernizovaný přístroj s lepšími vlastnostmi, ale o zcela revoluční novinku poskytující lékaři reálný 3D pohled při operačním zákroku.

Už jsme si zřejmě zvykli, že 3D technologie jsou všude kolem nás a postupně pronikají snad do všech oblastí zábavního průmyslu. S jejich praktickým využitím se však setkáváme spíše výjimečně, přitom v řadě oborů může mít tato technologie převratné výsledky. Přesně to se potvrzuje v případě nejnovějšího 3D laparoskopického přístroje EinsteinVision® společnosti B. Braun, která na jeho vývoji pracovala řadu let.

„Proces vývoje EinsteinVision® byl velmi náročný a kolegové z našeho vývojového střediska
v německém Tutlingenu a Denzingenu strávili tisíce hodin práce, aby vznikl přístroj, který bude přínosem jak pro lékaře, tak i pacienty,“ říká Lubomír Klepáč, ředitel společnosti B. Braun Medical . Koncern B. Braun každoročně navyšuje investice do výzkumu a vývoje, loni vynaložil bezmála 180 miliónů EUR, což je o 15,8% více než v roce 2010. „EinsteinVision® je skvělým příkladem toho, že masivní investice do výzkumu a vývoje se vyplatí. Jsem si jist, že tato revoluční novinka způsobí v oboru laparoskopie veliký převrat a posune ho krok dálepokračuje Klepáč.

    

Přínos pro lékaře i pacienty

Prostorové vidění a vysoké rozlišení FULL HD monitoru významně napomáhá lékaři rozpoznat, správně uchopit a přesně separovat i velmi jemné tkáně a křehké struktury. „Operatér tak vidí více detailů
a především je schopen vnímat hloubku, což doteď nemohl, zvyšuje se přesnost operačního výkonu a snižuje se únava lékaře,“ vyjmenovává hlavní přednosti robota Lubomír Klepáč.

Čeští lékaři jsou jedni z prvních na světě, kteří mají možnost s tímto přístrojem operovat
a vyzkoušet si výhody 3D laparoskopu na vlastní kůži. Vysokou kvalitu obrazu, která je v tomto případě nejdůležitějším prvkem celého systému, poskytují 3D stereoskopické laparoskopy a speciální robotické rameno, na kterém je kamera umístěna. Díky integrovanému záznamovému zařízení lze navíc nahrávat fotografie i videosoubory v dvojrozměrném zobrazení s vysokým rozlišením a na celý průběh operace je tedy možné se zpětně podívat.

      V uplynulých dvou týdnech jsme 3D laparoskopem provedli celou řadu operačních výkonů dutiny břišní a musím říct, že práce s EinsteinVision ®
překonala naše očekávání. Za mimořádně přínosné považujeme 3D zobrazení v malé pánvi při operacích konečníku. Zde detailní obraz umožní identifikaci jednotlivých nervů, jejich zachování a tím i lepší funkční výsledky po operaci jako jsou funkce svěračů, sexuální funkce či močení. Práce s přístrojem je pro operatéra snazší, přesnější a bezpečnější což vede k menšímu počtu pooperačních komplikací a kvalitnějšímu životu našich pacientů,“ popisuje své dosavadní zkušenosti s přístrojem Alexandr Ferko, přednosta chirurgické kliniky FN Hradec Králové. „Trochu nezvyklým prvkem při samotné operativně je robotické rameno, které plně stabilizuje kamerový systém. Chvíli nám trvalo, než jsme si na jeho přítomnost zvykli, ale časem jsme naše dosavadní zažité stereotypy upravili a naučili se s ním pracovat,“ doplňuje začátky s Einsteinem Ferko.   

Technologie 3D se v medicíně pomalu objevují a nacházejí si svá uplatnění. Překážkou mnohdy bývá jejich nedokonalé zpracování, omezené uplatnění a drahý provoz.

Tento 3D laparoskop však najde uplatnění u 99% všech laparoskopických výkonů, které se v dnešní době provádějí, a naučit se s ním pracovat není pro zkušeného operatéra žádný problém.


 Zkušenosti s používáním EinsteinVision® v endoskopii
sdílíme na Facebooku. Přidejte se na

http://www.facebook.com/EndoskopieAesculap  

Napsali o nás: 

Chirurg díky 3D brýlím získal důležitý rozměr: hloubku (Denik.cz)

Na operaci s 3D brýlemi. Lékaři v Hradci testují novou technologii (iDnes.cz)

VIDEO: Rychlejší zákroky. Lékaři začínají operovat s 3D brýlemi  (iHNED.cz)  

Ing. Lucie Kocourková
tisková mluvčí Skupiny B. Braun
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Po úspěšném uvedení na trh systému Ennovate® pro řešení degenerativních onemocnění a traumat páteře rozšířil Aesculap ve spolupráci s mezinárodními páteřními centry včetně České republiky platformu Ennovate® i do oblasti řešení deformit páteře. 

23.02.2021
Chirurgické obory

Střevo patří vedle plic a kůže k jednomu z největších imunitních orgánů v lidském těle. V našem těle plní mnoho důležitých funkcí a významně se podílí na celkové imunitě organismu. Jak ukazují poslední práce, je pravděpodobné, že například mikrobiální složení v zažívacím traktu má úzkou spojitost s některými onemocněními, včetně psychiatrických, anebo že vakuová terapie patří mezi jeden z největších posunů poslední doby v oblasti chirurgické léčby. Toto je jen část tématu, na které jsme se zaměřili v našem rozhovoru se zástupcem přednosty pro vědu a výzkum na Chirurgické klinice 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady docentem Martinem Oliveriusem.

23.12.2020
Chirurgické obory

„Studentek medicíny každým rokem přibývá, přesto jich skalpel v rukou drží stále málo,“ konstatuje jedna z odvážných žen pohybujících se v chirurgii doktorka Barbora East ze III. chirurgické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole. Specializuje se na chirurgii kýly, kterou popisuje jako nedoceněnou a přehlíženou „popelku“ schovanou v klasické chirurgii.

31.08.2020
Chirurgické obory