Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Chirurgie:

Revoluce v laparoskopických operacích: EinsteinVision operuje ve 3D

redakce Braunovin

10. Červen 2012

Laparoskopie

3D Full HD, brýle pro 3D vidění, mimořádně kvalitní 32´´ monitor a unikátní robotické rameno s dvěma unikátními kamerami. To jsou technologie přinášející nové standardy do konvenční laparoskopie.

Nejde pouze o vylepšení stávajících přístrojů, nýbrž přímo o revoluci v laparoskopických operacích. Technologie přináší bezpečnější operativu, více možností pro lékaře a méně pooperačních komplikací. EinsteinVision představil účastníkům 134. Žofínském fóra Lubomír Klepáč, ředitel společnosti B. Braun Medical, která přístroj vyvinula.


Přístroj již otestovala přední chirurgická pracoviště v České republice

V České republice jej měli zapůjčený od společnosti B. Braun lékaři v Brně, Praze, Hradci Králové, Olomouci a Třinci. „Poprvé jsem operaci 3D laparoskopem viděl ve Fakultní nemocnici v Brně, kde operoval profesor Zdeněk Kala. Nyní jsem si to mohl vyzkoušet na vlastní kůži. Je to oproti klasické laparoskopii obrovský rozdíl,“ řekl po operaci primář chirurgie Daniel Worek z třinecké nemocnice na Sosně a doplnil: „Je to maximální komfort jak pro pacienta, tak pro lékaře.

Alexander Ferko, přednosta chirurgické kliniky, Fakultní nemocnice Hradec Králové při operaci s EinsteinemAlexander Ferko, přednosta chirurgické kliniky, Fakultní nemocnice Hradec Králové při operaci s EinsteinemDíky 3D brýlím jsem perfektně rozeznal anatomické struktury v operačním poli
a mohl zákrok provést naprosto precizně a přesně.
Pro představu to vypadá asi tak, jako bych byl uvnitř mezi orgány. Ti, kdo chodí na filmy ve 3D, vědí, o čem mluvím.“

Běžné laparoskopické přístroje umožňují pouze plošné zobrazení, ve kterém chybí hloubka prostoru, a to je největší problém při operačních zákrocích vyžadujících naprostou přesnost. „Operatér i členové jeho týmu mají při výkonu nasazeny 3D brýle. Díky nim lékaři získají lepší představu o anatomických strukturách v operačním poli. Zvyšuje se tím přesnost a bezpečnost operace,“ popsal přínosy robota Čestmír Neoral, přednosta I. chirurgické kliniky v Olomouci.

Pavel Horák testuje 3D laparoskopii EinsteinVisionPavel Horák, ředitel VZP, zkouší v praxi, co je to vnímat při laparoskopické operaci také hloubku „Jako jedno z prvních pracovišť v České republice jsme 3D laparoskopem provedli celou řadu operačních výkonů dutiny břišní a musím říct, že práce s EinsteinVision překonala naše očekávání. Za mimořádně přínosné považujeme 3D zobrazení v malé pánvi při operacích konečníku. Zde detailní obraz umožní identifikaci jednotlivých nervů, a potažmo jejich zachování. Tím se zabezpečí lepší funkční výsledky po operaci, jako jsou funkce svěračů, sexuální funkce či močení. Práce s přístrojem je pro operatéra snazší, přesnější a bezpečnější, což vede k menšímu počtu pooperačních komplikací a kvalitnějšímu životu našich pacientů,“ popisuje své dosavadní zkušenosti s přístrojem popsal i Alexander Ferko, přednosta chirurgické kliniky FN Hradec Králové.

Koncern B. Braun každoročně navyšuje investice do výzkumu a vývoje. Loni na něj vynaložil bezmála 180 miliónů EUR, což je 15,8% nárůst vůči roku 2010. „Němečtí kolegové strávili vývojem robota tisíce hodin. EinsteinVision je skvělým příkladem toho, že masivní investice do výzkumu
a vývoje se vyplatí,
“ dodal k výzkumu Lubomír Klepáč, ředitel B. Braun Medical.

Principy zákroku s EinsteinVision

Laparoskopický zákrok probíhá s EinsteinVision klasickým způsobem, rozdíl je hlavně ve výstupech na monitoru. Tři roviny a vysoká kvalita obrazu jsou nejdůležitějším prvkem celého systému. Zajišťují je 3D stereoskopické laparoskopy a speciální robotické rameno, na kterém je umístěna kamera. Vysoké rozlišení FULL HD monitoru významně napomáhá operatérovi rozeznat, správě uchopit a přesně oddělit i velmi jemné tkáně a křehké struktury. „Operatér vidí nejenom více detailů, ale především je schopen vnímat hloubku. Tím se zvyšuje přesnost operačního výkonu a snižuje se únava lékaře,“ vyjmenovává hlavní přednosti robota Lubomír Klepáč a dodává: „Díky integrovanému záznamovému zařízení lze navíc nahrávat fotografie i videosoubory v dvojrozměrném zobrazení s vysokým rozlišením. Na celý průběh operace je tedy možné se zpětně podívat. Navíc, nový 3D laparoskop se uplatní při 99 % všech laparoskopických výkonů, z jeho kvalit budou moct v blízké budoucnosti profitovat téměř všichni pacienti.“

Tisková zpráva v PDF je ke stažení ZDE: 2012-06-11-einstein-zofin.pdf

Více informací o EinsteinVision®


Zvětšit mapu

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník