Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Neurochirurgie a Spondylochirurgie: Článek

Quintex® - Nový systém přední krční dlahy

Ing. Jiří Hrdina

17. únor 2011

Koncern B. Braun na podzimním spondylochirurgickém kongresu Eurospine ve Vídni představil po úspěšných krčních dlahách Caspar a ABC dlahu Quintex®.

Nejedná se v pravém smyslu o nástupce starších typů, ale o významné rozšíření spektra možností použití B. Braun fúzních krčních dlah. Sada implantátů v sobě totiž díky možnosti kombinace dvou typů dlah s třemi typy šroubů skrývá potenciál dynamické, rigidní, semirigidní i hybridní konstrukce, což operatérovi intraoperačně významně rozšiřuje možnost volby bez nutnosti držet skladem veškeré typy nástrojů. Jejich jednoduchá, intuitivní sada je totiž pro všechny možné typy konstrukce stejná.

Systém krčních dlah Quintex® vyvinul mezinárodní tým lékařů pod vedením Dr. Tobiase Pitzena (Gera, Německo) s cílem uvést na trh jednoduchý, co nejkomplexnější implantát splňující poslední požadavky na něj kladené.

Při samotné konstrukci se lékaři zaměřili na jeho univerzálnost. Koncepčně vycházeli ze dvou typů dlah (dynamické a hybridní), kterým umožnili funkci kombinace s různými typy šroubů (pevný, semirigidní a dynamický typ). Kombinace těchto pěti implantátů (proto použitý název quintex) dává možnost vzniku čtyř typů sestav implantátu, a to (řazeno od nejpevnější po nejdynamičtější):

  • rigidní konstrukce - kombinace hybridní dlahy a rigidních šroubů umožňuje velmi pevnou konstrukci bez kompromisů,
  • semirigidní konstrukce - kombinace hybridní dlahy a semirigidních šroubů dává pevnou konstrukci s mikropohyby přispívajícími k lepší kostní fúzi,
  • hybridní konstrukce - kombinace dynamické dlahy a semirigidních šroubů je vhodná pro použití tam, kde je požadována pevnost, ale současně lehčí dynamická funkčnost,
  • dynamická konstrukce - kombinace dynamické dlahy a dynamických šroubů - poslední typ krčních dlah pro maximalizaci osteokonduktivních účinků meziobratlových klecí poslední generace.

Prémiová sada implantátů Quintex® s až pěti segmentovými dlahami (rozsah délek 18 až 102 mm) o tloušťce pouhých 2 mm, základními šrouby průměru 4,0 mm o délce 10, 12 až 18 mm, unikátním samozamykacím mechanismem osvědčeným na dlaze ABC2 a velkým štěpovým oknem představuje velmi komplexní implantát s rozsáhlými indikačními možnostmi implantace.

Kombinaci symfonie, harmonie, výkonu a síly v podobě systému Quintex® uvede společnost B. Braun na trh v České a Slovenské republice v nejbližších měsících.

 

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník