Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Chirurgie:

QuikClot - nová možnost zástavy akutního krvácení

Hana Klikarová

30. říjen 2012

Hemostáza Uzavírání ran

Divize Aesculap rozšířila své portfolio o nové hemostatikum určené k rychlé a spolehlivé zástavě krvácení.

Počátkem října letošního roku se portfolio společnosti B. Braun rozšířilo o hemostatika QuikClot společnosti Z-Medica. Tím byla završena snaha divize Aesculap - chirurgie připravit ucelený sortiment prostředků zastavujících krvácení v traumatologii a chirurgii a v krátké době se stát skutečně fundovaným partnerem, nastane-li nutnost použít tyto život zachraňující pomůcky.

Cílem bylo sestavit samostatnou skupinu hemostatik, která bude plně v souladu s naší obchodní politikou a zajistí:

  • maximální účinnost a unikátní jednoduchý mechanismus účinku;
  • přiměřenou výhodnou cenu;
  • odborné zpracování indikací dle doporučení předních chirurgů;
  • pro racionální a správné použití nabídku kurzu Aesculap Akademie.

Dnes jsme obrazně splnili první etapu - dokončili a sestavili jsme nabídku hemostatik. Další fáze - příprava samostatného kurzu a dalších odborných materiálů - bude následovat.


Základem je kaolin

Základem přípravku QuikClot je měkká bílá netkaná textilie, ať už ve formě obinadla, vrstveného čtverečku různých rozměrů, roušky nebo tamponu. Všechny zmíněné formy jsou patentovaným způsobem naimpregnované kaolinem ve formě inertního minerálu, který neobsahuje bílkoviny lidského či živočišného původu ani rostlinné výtažky. Kaolin, který aktivně vyvolává srážení krve, se běžně a bez jakýchkoliv rizik používá mnoho let v kosmetickém průmyslu.

Kontakt lidské krve s kaolinem vyvolává srážení krve na principu „kontaktní aktivace“, tj. schopnosti krve srážet se při styku s různými povrchy. Reaguje prostřednictvím elektrostatické interakce (negativního náboje) s faktorem XII (první bílkovina koagulační kaskády), přeměňuje ho na aktivovanou formu a aktivuje další části koagulační kaskády. Přímo působí také na krevní destičky tak, že podporuje jejich adhezi a schopnost napomáhat tvorbě koagula v místě poranění. Kaolin neovlivňuje přirozenou schopnost organismu zastavit hemokoagulaci po dosažení hemostázy a urychluje tak koagulaci.

Jak QuikClot účinkuje

Prostředek je nevstřebatelný, a je tedy určen k dočasnému použití - zástavě zevního úrazového krvácení vzniklého při chirurgickém výkonu i při intervenčních zákrocích, jako jsou katetrizace apod. Jedná se o pružný a poddajný materiál, který přilne na ránu v kterémkoliv místě těla. Výrobky, které se mohou používat při operacích a vkládat do tělních dutin, jsou opatřeny RTG kontrastním proužkem. Podobně jako roušky používané při běžných operačních zákrocích tedy musí být před ukončením operace odstraněny z těla pacienta. QuikClot účinkuje rychle - během několika minut po přiložení vyvolává srážení krve při žilním i tepenném krvácení, a to dokonce i v závažných případech masivního krvácení. Je bezpečný - nejsou známy žádné kontraindikace - a neinvazivní. Je levnější než preparáty bílkovinného původu (např. trombin). Urychleným stavěním krvácení může snížit spotřebu nákladnějších přípravků. Uplatnění nachází proto nejen v terénu, ale i na mnoha nemocničních odděleních.

Přípravek využívá americká armáda

Pro svoji nízkou cenu a dobrou účinnost byl vybrán jako hemostatický prostředek první volby při ošetření život ohrožujícího zevního krvácení ve válečných konfliktech. Proto jsou jím vybaveny všechny složky armády Spojených států. Tato verze přípravku QuikClot je balena sterilně jednotlivě v obalu vyvinutém speciálně pro použití ve vojenském prostředí, který lze snadno a rychle otevřít roztržením. Zkušenosti s ním ukazují, že v Armádě Spojených států tento prostředek zachránil během válečných misí již stovky životů. QuikClot Combat Gauze byl nejprve důkladně testován ve výzkumných chirurgických institutech Spojených států a po prověření jeho výborných hemostatických vlastností je dodnes výhradním hemostatickým obvazem ve výbavě amerických ozbrojených sil. Od roku 2008 musí mít u sebe každý voják, námořník nebo letec americké armády balíček QuikClot Combat Gauze.

Pevně věříme, že toto unikátní hemostatikum se stane důležitým prostředkem zastavujícím krvácení při nejrůznějších situacích v běžném životě, počínaje malým říznutím při holení či při krájení v kuchyni nebo poraněním při sportu či autonehodách. Jeho hlavní význam však spočívá v použití zdravotnickými profesionály - měl by se stát standardním vybavením sanitních vozů RZP a policie. Při operacích je přípravek QuikClot velmi oblíbený pro stavění krvácení při plánovaných kosmetických operačních výkonech, jako je facelift apod. Velký význam má i pro řešení nebezpečných, život ohrožujících krvácivých stavů při rozsáhlých operacích a traumatech.

Stručný přehled hemostatik nabízených divizí Aesculap - chirurgie

QuikClot - nevstřebatelné hemostatikum, povrchová a vnitřní krvácení při otevřených chirurgických výkonech, těžká krvácení, všude tam, kde lze po zastavení krvácení QuikClot odstranit. Krvácející místo se po dobu několika minut adekvátně komprimuje.

Okcel - vstřebatelné hemostatikum, oxidovaná celulóza - středně silná krvácení v chirurgických oborech a traumatologii, kde nedojde k odplavení materiálu.

Sangustop - vstřebatelné, barvené, s kolagenem - určené pro těžší krvácení v chirurgických oborech.

Lyostypt - vstřebatelné, s kolagenem - určené na kapilární krvácení, krvavé prosakování ran a k lokální hemostáze u hemodialyzovaných pacientů.

Gelita - vstřebatelné, čistá želatina - hubka k tamponádě kapilárního, žilního krvácení i krvácení z parenchymatozních orgánů.

Bone Wax - nevstřebatelné, směs včelího vosku a vazelíny - k zástavě krvácení z kosti.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník