Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Pracovní den České nefrologické společnosti

31. Leden 2022

Pracovní den České nefrologické společnosti

Dne 11. listopadu 2021 se konal v Litomyšli 55. pracovní den České nefrologické společnosti, a to ve spolupráci s dialyzačním střediskem B. Braun Avitum Ústí nad Orlicí. Zahájení a úvodního slova se ujali prof. MUDr. Vladimír Tesař, DrSc., MBA, FASN, z Kliniky nefrologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice a prim. MUDr. Petr Gorun z dialyzačního střediska Ústí nad Orlicí.

Následoval cyklus přednášek, jejichž ústředním tématem byla problematika nefroonkologie se zaměřením především na oblast karcinomu ledvin ze světlých buněk (dříve Grawitzův tumor) a mnohočetného myelomu. „S onkologickým onemocněním se nefrologové setkávají poměrně často a stále častěji i u mladších pacientů. Může to být jedna z příčin selhání ledvin s nutností náhrady jejich funkce dialýzou,“ okomentoval pracovní den primář Gorun. Kromě nefrologů se pracovního dne účastnili také hematologové nebo urologové. Na závěr proběhla diskuse především se zaměřením na léčbu mnohočetného myelomu, kterou ve své přednášce představil hematolog prof. MUDr. Vladimír Maisnar, Ph.D., MBA, ze IV. interní hematologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové.

redakce Braunovin
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Cieľom projektu bolo zvýšenie bezpečnosti zdravotníckeho personálu pri príprave a podávaní cytostatickej liečby a zároveň zvýšenie bezpečnosti pacientov a zníženie výskytu nežiaducich účinkov. 

14.10.2021
Události

Roztroušená skleróza je zákeřné onemocnění, vůči kterému je bohužel současná medicína stále pozadu. Vyléčit ji zatím nedokážeme, obrovskou roli ve stabilizaci pacienta pak hraje čas. V počátcích totiž toto onemocnění nemá výrazné projevy a bez včasné diagnózy dovede pacienty upoutat na invalidní vozík. Proto na příznaky RS upozorňuje Světový den roztroušené sklerózy, který každoročně připadá na 30. května. 

08.06.2021
Události

Před pár dny jsme připomněli význam prevence onemocnění ledvin i na televizních obrazovkách. Na Světový den ledvin promluvili naši primáři ve Snídani s Novou a v Událostech České televize o současné situaci kolem očkování dialyzovaných pacientů i vlivu koronaviru na nefrologické pacienty.

17.03.2021
Skupina B. Braun