Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Pacienti ocenili úsměv a odměnili lékaře a sestřičky svým hlasem

28. Listopad 2012

Pacienti ocenili úsměv a odměnili lékaře a sestřičky svým hlasem

Ocenění za „Nejusměvavější nemocnici roku 2012“ si dnes ze středoevropské konference Efektivní nemocnice odnesly Masarykův onkologický ústav a Všeobecná fakultní nemocnice v Praze. Kategorii vyhlašuje charitativní projekt B. Braun pro život, jehož dlouhodobým cílem je právě psychická
a sociální podpora pacientů.

 

Hlasy pacientů z celé České republiky byly jednoznačné a o vítězích soutěže Nejusměvavější nemocnice roku 2012 je rozhodnuto. V pořadí již třetí ročník se setkal s velkým zájmem a do soutěže o titul se zapojilo přes šest tisíc pacientů. Anketa navíc ukázala, že v průměru 61,1% pacientů je celkově spokojeno s tím, jak s nimi lékaři komunikují. Loni to bylo o 4,5% méně. Ve vítězném Masarykově onkologickém ústavu je pak spokojeno bezmála 95 procent lidí.

 „V našem ústavu se zabýváme výhradně onkologickými onemocněními, jejichž léčba je mnohdy velice zdlouhavá a nepříjemná. O to víc si tohoto ocenění vážíme. Jsme rádi, že pacienti vnímají naši snahu jim  léčbu co nejvíce zpříjemnit. Já osobně za důležité považuji to,  že s nemocnými jednáme jako se sobě rovnými, poskytujeme jim pravdivé a srozumitelné informace, odpovídáme na všechny jejich dotazy a tím udržujeme dobrou náladu s realistickými očekáváními. Přitom se najde také prostor na laskavé jednání a úsměv. Za tento přístup děkuji všem našim zaměstnancům, kteří s nemocnými přicházejí do styku,“ řekl k ceně Jiří Vorlíček, ředitel Masarykova onkologického ústavu.  

Každý ročník soutěže o Nejusměvavější nemocnici roku, kterou vyhlašuje charitativní projekt
B. Braun pro život, vzbuzuje u pacientů vyšší zájem a hodnocení na adresu zdravotníků se stále zlepšuje.
„Je vidět, že zdravotnická zařízení se, vedle kvalitní péče, stále více zaměřují na otevřený a citlivý přístup k pacientům a jejich rodinám. To je cíl i našeho charitativního projektu B. Braun pro život. Staráme se po sociální stránce jak o naše dialyzované a stomické pacienty, tak prostřednictvím neziskových organizací také o dlouhodobě hospitalizované dětské i dospělé pacienty napříč Českou republikou i Slovenskem,“ shrnul účel ceny Martin Kuncek, člen vedení Skupiny B. Braun.

„Všeobecná fakultní nemocnice v Praze si velice váží ocenění za Nejusměvavější nemocnici roku, které díky pacientům získala v letošním roce. Děkujeme a rozhodně budeme v naší snaze i nadále pokračovat, protože tato výhra je pro nás velkou motivací. Snažíme se naším pacientům dodávat chuť bojovat s nemocí a překonávat všechny obtíže spojené s léčbou. V této naší aktivitě nám velice pomáhají sociální projekty typu Koš plný humoru, které pacientům dokážou zpříjemnit pobyt v nemocnici a pozitivně je naladit,“ okomentovala ocenění Dana Jurásková, ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.  

Patronem projektu B. Braun pro život je paralympijský medailista David Drahonínský, který vyhlášení kategorie Nejusměvavější nemocnice velmi vítá. „Pro každého pacienta a zvláště ty dlouhodobě nemocné je přístup zdravotnického personálu velmi důležitý. Usměvavé sestřičky a ochotní lékaři mají na psychiku pacientů zásadní vliv a mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, že čím je přístup zdravotníků pozitivnější, tím rychleji se člověk zotavuje. Je dobře, že tato kategorie vznikla, protože množství udělených hlasů je odrazem nemocnice v očích pacientů. A o pacienty jde přece nejvíce,“ pochvaluje si udílení ceny David Drahonínský, dvojnásobný paralympijský medailista a patron projektu B. Braun pro život. 

Oceněné nemocnice se svým pacientům věnují a mají otevřené dveře i pro speciální projekty. “Věříme, že k vítězství přispěl i námi dlouhodobě podporovaný projekt Koš plný humoru i nová spolupráce s občanským sdružením Loutky v nemocnici,“ dodal za B. Braun pro život Martin Kuncek.

Kategorie týkající se úsměvů byla letos již potřetí součástí soutěže NEMOCNICE ČR 2012, kterou každoročně vyhlašuje nezisková organizace HealthCare Institute. Nemocnice byly hodnoceny na základě třech kritérií: Finanční zdraví, Spokojenost pacientů a Spokojenost zaměstnanců. Absolutním vítězem pro rok 2012 se v kategorii celá Česká republika stala Karvinská hornická nemocnice.

Cenu „Nejusměvavější nemocnice roku 2012“ získaly:

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze
v kategorii Fakultní nemocnice
Masarykův onkologický ústav
v kategorii Krajské a městské nemocnice

Za rok 2011 si cenu „Nejusměvavější nemocnice roku“ odnesly: 
Fakultní nemocnice Hradec Králové v kategorii Fakultní nemocnice 
Swiss Med Clinic Planá v kategorii Krajské a městské nemocnice

redakce Braunovin
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Vzdělávací instituce Aesculap Akademie uspořádala sympozium Restart elektivních výkonů, které v přímém přenosu vysílala přihlášeným účastníkům prestižní konference Efektivní nemocnice. Pozvání přijali Roman Kraus, předseda senátního výboru pro zdravotnictví, Jan Bláha, přednosta KARIM Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, a Eckart Mayer, přednosta německé ortopedické kliniky AKH. Připravili jsme tři bloky, ve kterých vždy diskutovali dva hosté.

23.12.2020
Aktuality z B. Braun

Spotify, iTunes, Google Podcasts - na všech těchto platformách si teď můžete poslechnout podcast Medicína od společnosti B. Braun. O zdravotnictví nebo aktuálních tématech v medicíně vyprávějí lékaři, sestry, manažeři, ale i samotní pacienti. Ačkoliv podcast přináší řadu odborných názorů, nepochybně obohatí i posluchače z řad široké veřejnosti.

30.10.2020
Aktuality z B. Braun

Existuje klíč k nalezení optimální úrovně stresu v době koronaviru? K tomu se nám vyjádřil a popsal své zkušenosti z terénu zakladatel projektu #delamcomuzu Mgr. Pavel Pařízek, který v době krize řešil se svým týmem na dennodenní bázi problémy běžných občanů, pracovníků z první linie a fungoval dokonce jako „záchranná stanice“ expatů žijících na území České republiky. V průběhu pandemie se ukázalo, že hlavním stresovým faktorem epidemické krize nebyl jen samotný Covid-19, ale i sekundární dopady pandemie jako obavy o vztahy či práci.

08.07.2020
Aktuality z B. Braun