Přejít k hlavnímu obsahu

OMNI - (r)evoluce v akutním očišťování krve pokračuje

Jan Matuška, DiS., Mgr. Markéta Čechová

23. říjen 2019

Před třemi lety byl představen odborné veřejnosti nový přístroj OMNI, který slouží k akutnímu očišťování krve. V klinické praxi plní vysoké nároky na rychlost přípravy, snadné ovládání, přesnost léčby a bezpečnost pacientů a personálu. Nyní OMNI dál posouvá hranice účinnosti jednotlivých terapií a rozšiřuje škálu eliminačních metod v intenzivní péči. Tento pokrok a komplexnost lze pojmenovat evolucí v oboru akutního očišťování krve.

OMNI nespí, ale stále se rozvíjí, a proto nyní mohou zdravotníci provádět s OMNI tyto unikátní metody:

  • účinnou eliminaci CO2 během kontinuální náhrady funkce ledvin (CRRT) – OMNI SET ECCO2 REMOVAL,
  • hemoperfuzi s využitím dodatečného adsorpčního filtru vloženého do okruhu pro CRRT (OMNI SET PLUS),
  • CVVHD s RCA až po dobu 96 hodin s jediným setem (na trhu jediný certifikovaný set na 96 h – OMNI SET L).

OMNI SET ECCO2 REMOVAL

Fixní součástí OMNI setu ECCO2 REMOVAL je oxygenátor, který umožňuje extrakorporální částečné odstranění CO2. Je umístěný před dialyzačním filtrem, což výrazně snižuje riziko srážení krve a zvyšuje se efektivní průtok krve oxygenátorem. Díky jeho velké ploše, konkrétně 1,8m2, vzniká dostatečná kapacita pro odstranění CO2, a není tedy nutný vysoký průtok krve. Ideální rozsah je 250–300 ml/min. Všechny tyto parametry výrazně pozitivně ovlivňují efektivitu ošetření.

Akutní náhrada funkce ledvin v číslech

Akutní náhradu funkce ledvin potřebuje nyní téměř 30 % pacientů hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče. Ve většině případů jde o pacienty, kteří jsou postižení multiorgánovým selháním. Jednou z indikací pro CRRT je také ARDS (acute respiratory distress syndrom), jehož počet se dramaticky zvyšuje. Nutno zmínit, že mortalita pacientů při ARDS v kombinaci se sepsí a multiorgánovým selháním je až 80 %.

Metoda nachází své využití u pacientů na anesteziologicko-resuscitačních odděleních (ARO) a jednotkách intenzivní péče (JIP), kteří jsou indikováni k CRRT v kombinaci s ARDS, při vysoké hodnotě CO2 v krvi, kterou nejsou schopni eliminovat. Tato modalita je také vhodnou alternativou pro ta pracoviště, která nemají k dispozici ošetření extrakorporální membránovou oxygenací (ECMO). Vhodné se zdá využití jako profylaxe plicní ventilace, redukce mechanické ventilace nebo jako předstupeň indikace ECMO.

Klinické zkušenosti

Zkušenosti z klinické praxe, a to především na ICU Sant Orsola Policlinic Bologna, potvrdily, že ošetření setem OMNI ECCO2 R je bezpečné, eliminace CO2 byla téměř 35% a umožnila úpravu intenzity ventilace – Vt z 6 na 4 ml/kg. Dosažené hodnoty eliminace potvrdily opodstatnění využití eliminace CO2 při CRRT za pomocí OMNI SETU PLUS.

Za zmínku jistě stojí i fakt, že přístroj OMNI lze bez problémů zapojit do ECMO okruhu díky uzavřenému systému OMNI setu (nehrozí riziko vzduchové embolie) a díky maximálnímu rozsahu arteriálního a venózního tlaku (až do hodnoty 500 mmHg).

Nové OMNI sety, které umožňují využití dalších terapeutických přístupů v intenzivní péči, jsou zcela jistě velkým přínosem a (r)evolucí v léčbě pacientů s multiorgánovým selháním.

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník