Přejít k hlavnímu obsahu

Olympionik Petr Koukal podpoří Světový den ledvin

redakce Braunovin

1. březen 2018

V rámci podpory se Petr Koukal nechá sám veřejně vyšetřit a na vyšetření vezme i svou maminku. Za posledních 7 let bylo na Světový den ledvin vyšetřeno jen v ambulancích B. Braun Avitum v Česku kolem 16 tisíc lidí a zhruba 18 % z nich nemělo ledviny zcela v pořádku a muselo na další vyšetření.

Světový den ledvin a MDŽ se letos 8. března protnou i tématicky

Světový den ledvin akcentuje v roce 2018 ledvinové zdraví žen. Ty jsou dodnes v mnoha částech světa oproti mužům znevýhodněny ve faktické dostupnosti zdravotní péče, včetně transplantací ledvin, kdy jsou výrazně častěji dárkyněmi orgánu než jeho příjemkyněmi. V genderově rovnoprávné Evropě jde především o důraz na osvětu zdravotních specifik onemocnění ledvin u žen a u mužů. Za onemocnění, které výrazně častěji postihuje ženy než muže, lze například označit lupusovou nefritidu nebo infekční záněty ledvin a močového ústrojí. Riziko těchto potíží navíc vzrůstá v průběhu těhotenství. Chronické onemocnění ledvin je pak rizikovým faktorem snižujícím plodnost a také možnou příčinou komplikací v průběhu těhotenství pro matku i plod. Existuje zde i vysoká míra hypertenze a riziko předčasného porodu. „Letos otevřeme k bezplatnému preventivnímu vyšetření ledvin ještě více nefrologických pracovišť než v předchozích letech. Dohromady jich bude po celé ČR 26 a všechny budou mít otevřeno pro širokou veřejnost od 8 do 15 hodin,“ říká vedoucí lékařka Dialyzačního střediska Homolka B. Braun Avitum MUDr. Ivana Jordanov Bílková. Adresy pracovišť jsou k dispozici na www.svetovydenledvin.cz. Vyšetření je zcela bezbolestné a trvá zhruba 15 minut. Lékař při něm mimo rizikových faktorů, jako jsou kouření, obezita nebo vysoký krevní tlak hodnotí i hladinu cukru v krvi a hodnoty moči. Chronická onemocnění ledvin postihují 10 % populace.

Na nevratně poškozené ledviny se přijde často náhodou – nevarují bolestí

Onemocnění ledvin se ale týká obou pohlaví a prevence se vyplatí. Jejich chronické onemocnění, které může končit i definitivním orgánovým selháním, totiž pacienta nevaruje bolestí. A tak se na vážnost zdravotního stavu přijde často náhodou až při laboratorním vyšetření provedeném původně s jiným záměrem. „Nechal jsem se jako řidič kamionu pořádně vyšetřit na své pětačtyřicátiny při pravidelné zdravotní prohlídce. Bylo to pro mě nemilé překvapení. Události pak nabraly rychlý spád a pár měsíců na to jsem potřeboval dialýzu,“ vzpomíná pacient Dialyzačního střediska B. Braun Avitum Praha-Bulovka Luboš Bradáč, který si dnes sám provádí břišní dialýzu, při níž si do břišní dutiny napouští dialyzační roztok. Ledviny jsou životně důležitým orgánem, který tělo nejen zbavuje odpadních látek, ale jehož nedostatečné fungování se podílí například na kardiovaskulárních a dalších závažných onemocněních. K rizikovějším skupinám patří kuřáci, lidé starší 50 let, nemocní s cukrovkou nebo s vysokým krevním tlakem. Onemocnění ledvin v rodině může souviset s vrozenými dispozicemi. „Není výjimkou, že ve skupině dialyzovaných pacientů najdete například strýce a synovce,“ ilustruje MUDr. Jordanov Bílková. Mezi příznaky onemocnění patří mimo jiné krev v moči, únava, otoky nohou, vyšší krevní tlak nebo časté močení, zejména v noci. Kdo by ještě váhal, zda si udělat čas a nechat se vyšetřit, může si v pohodlí domova vyplnit interaktivní dotazník na www.ledvinovakalkulacka.cz a obdržet v předstihu informace o tom, nakolik vysoká je pravděpodobnost, že by jeho ledvinové funkce mohly nebo nemusely být v pořádku. „Osvěta je v boji proti onemocnění ledvin naprosto klíčová. I proto jsme velmi rádi, že letos poprvé spojily své síly v oblasti mediální osvěty B. Braun Avitum s Českou nefrologickou společností. Tiskovou konferenci i další osvětové aktivity budeme letos dělat společně,“ říká ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum MUDr. Martin Kuncek.

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník