Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Chirurgie:

Olomoučtí chirurgové používají při operacích jícnů moderní 3D technologii, pro pacienta je bezpečnější

redakce Braunovin

15. Říjen 2014

Olomoučtí chirurgové dnes odoperovali zhoubný nádor jícnu čtyřiasedmdesátiletému muži z Jablonného nad Orlicí. Použili při tom laparoskopickou věž s trojrozměrným zobrazením.

V České republice patří I. chirurgická klinika Fakultní nemocnice Olomouc spolu s pražským Motolem mezi dvě přední pracoviště v oboru jícnové chirurgie. Právě tady se zavádí nejmodernější metody pro diagnostiku a léčbu onemocnění jícnu.

Operace s 3D laparoskopickou věží, která operatérovi umožňuje sledovat na monitoru reálný obraz vnitřních orgánů a okolních tkání, si olomoučtí chirurgové vyzkoušeli už před dvěma lety. Tehdy měli přístroj zapůjčený. Letos na jaře nemocnice zakoupila na centrální operační sály moderní laparoskopickou věž se 3D zobrazeními Einstein Vision. Máme zkušený personál a tato technologie pomohla ještě zvýšit bezpečnost operací v hrudní i jícnové chirurgii. Právě při operacích jícnu je důležitá přesnost a preciznost operování, v okolí jsou životně důležité orgány a také hlavní tělní tepna. S pomocí 3D brýlí vidíme okolní tkáně reálně, méně do nich při odstranění nádoru zasahujeme a rekonvalescence pacienta po operaci je pak rychlejší,“ popsal prof. MUDr. Čestmír Neoral, CSc., přednosta I. chirurgické kliniky FN Olomouc, který dnešní operační výkon vedl.

Při vývoji nové generace Einstein Vision byl kladen hlavní důraz na ještě větší miniaturizaci při co nejvyšší úrovni použité optiky a tedy kvality obrazu. Právě to umožnuje lékařům provádět náročné chirurgické výkony v malých prostorách, jako jsou například chirurgické zákroky v oblasti jícnu. Pro pacienta jsou pak zákroky touto technologií bezpečnější a operující lékař díky tomu získává větší přehled a jistotu v samotné operativě,“ vysvětluje MUDr. Alan Munteanu, člen vedení Skupiny B. Braun, která přístroj Einstein Vision vyvinula a přivedla na český trh.

Pacient před dnešní operací podstoupil nejprve předoperační léčbu pomocí chemoterapie a radioterapie. Tkáň v místě ozařování při operaci více krvácí. Se 3D technologií máme ale všechny operované struktury pod přesnější kontrolou. Největší výhodou těchto moderních miniinvazivních operačních technik je především pacientova bezpečnost,“ doplnil profesor Neoral.

Tisková zpráva FN Olomouc

Zkušenosti s používáním EinsteinVision® v endoskopii sdílíme na Facebooku. Přidejte se na

https://www.facebook.com/EndoskopieAesculap

Více o nové generaci Einstein® Vision

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník