Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Chirurgie:

Od safíru až po hliníkové kontejnery Aesculap

Ing. Jiří Hammer

4. Červenec 2018

V Československu byla výroba hliníku započata v roce 1933  v Břidličné a na Slovensku se vyrábí od roku 1953 v Žiaru nad Hronom. Hliník a jeho slitiny si své uplatnění si našli hlavně ve zdravotnictví a to díky nízké hmotnosti, korozivzdornosti a poměrně značné chemické odolnosti. Je velmi pevný, tvárný, vodivý a dobře svařitelný. Využíváme jej především na výrobu sterilizačních kontejnerů, držadel chirurgických nástrojů, kuchyňského nádobí, elektronických vodičů a součástí přístrojů apod.

Jak šetrně a kompletně ošetřit hliníkové kontejnery

Nejvhodnějším přípravkem k ošetření hliníkových kontejnerů, který výrobce Aesculap doporučuje je čistící emulze Aesculap JG601. Jedná se o neabrazivní

pH neutrální (PH = 7) čistící emulzi dodávanou v jednotkovém balení 300 ml. Jedná se o biologicky nezávadnou emulzi, rozpustnou následně ve vodě.

Emulze po nanesení na eloxovaný hliníkový povrch začne podporovat eloxovanou vrstvu a rozpouštět nežádoucí prvky, jako jsou například lepící pásky, zaschlé biologické prvky, odstraní malé povrchové odřeniny a zvýrazní barevnost hliníkové původního povrchu. 

Životnost hliníkových sterilizačních kontejnerů

Pokud vše zvládneme dle doporučení a návodu výrobce, měly by nám hliníkové sterilizační kontejnery sloužit minimálně 20 let. Praxe je ale trochu jiná. Při analýzách nástrojů, kdy kontrolujeme různé kontejnerové systémy, různé mycí prostředky a hlavně dodržování interních logistických procesů předsterilizační přípravy se často setkáváme s opakem. Právě proto je důležité pokud kontejner nemá mechanické závady, není porušeno těsnění a filtrační mechanizmus funguje správně, je nejlepším řešením si povrchovou úpravu zajistit vlastními silami za použití vhodných přípravků, protože pracujeme s hliníkem.

pH neutrálního prostředí je základem i u kontejnerů

Základní nevýhodou hliníku je chemická nestálost a rozpustnost v kyselinách a hydroxidech. Proto vždy musíme mít na paměti při jeho údržbě, dekontaminaci a mytí dodržení PH neutrálního prostředí. Nejčastější chybou při ručním mytí kontejnerů je použití chlorované neošetřené vody z  vodovodního řádu, kde PH je příliš kyselé nebo naopak příliš zásadité. U strojního mytí a sterilizace bývá nejčastější chybou použití změkčené nebo demineralizované vody na hraničních limitech povolené normou  ČSN EN 285 a ČSN EN ISO 17665:

Výroba hliníku 

Provádí se elektrolýzou z taveniny směsi předem přečištěného bauxitu při teplotě okolo 950 °C. Je třetím nejvíce zastoupeným prvkem v zemské kůře (oxid hlinitý Al2O3 ). Podle posledních dostupných údajů tvoří hliník asi 8 % zemského povrchu a díky jeho velké reaktivitě se v přírodě setkáváme pouze s jeho sloučeninami na bázi oxidů křemíku, titanu, železa a dalšími prvky. Nejběžnější horninou na bázi hliníku je bauxit (Al2O3 · 2 H2O). 

Víte, že…

Minerály na bázi hliníku (korundy) jsou velmi žádané pro jejich tvrdost, vodivost a estetické vlastnosti. Pokud se krystaly oxidu hlinitého dostaly v přírodě do styku s chrómem, vzniká krásně modrý minerál zvaný Safír, pokud se v okolí vyskytuje titan nebo železo, vzniká načervenalý Rubín. Tyto minerály patří mezi nejžádanější drahé kameny na naší zemi.

 

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník