Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Chirurgie:

Nový tkáňový stabilizátor FLEXHeart® - stabilita bez kompromisů, pohyb takřka bez omezení.

Mgr. Rostislav Kutaj

15. Listopad 2017

Revaskularizace myokardu dnes patří k běžným kardiochirurgickým výkonům. Při operaci aortokoronárního bypasu, konkrétně typu OPCAB (off-pump coronary artery bypass), je nutné stabilizovat tkáň v místě anastomózy. Divize Aesculap společnosti B. Braun Medical proto vyvinula nový tkáňový stabilizátor, který aktuálně představuje na českém a slovenském trhu. 

FLEXHeart® stabilizátor je zařízení, které zajišťuje maximální stabilitu při operačním výkonu a v jeho průběhu ji neztrácí. Díky jedinečné konstrukci ho operatér dokáže jednoduše ovládat jednou rukou.

Když operuji, myslím vždy především na to, co je nejlepší pro pacienta. Dávám přednost operacím bez použití mimotělního oběhu (OPCAB) s použitím AESCULAP® FLEXHeart® tkáňového stabilizátoru. Jedině FLEXHeart® mi totiž poskytuje stabilitu během celého výkonu, což je přesně to, co při tomto typu operace potřebuji,“ říká prof. MUDr. Anno Dieleger, přednosta kliniky kardiochirurgické a kardiovaskulární medicíny v Bad Neustadtu an der Saale v Německu.

FLEXHeart® stabilizátor je navíc částečně resterilizovatelný, což má pozitivní dopad na ekonomiku zdravotnického zařízení. 

Stabilita versus flexibilita? Možné je obojí.

 

Může se vám zdát, že jde o jednoznačný rozpor v pojmech, ale opak je pravdou. Stačí jen správný úhel pohledu… Šlo by vylézt na skálu bez tří opěrných bodů? Nebo cvičit jógu bez dostatečného soustředění? Tkáňový stabilizátor AESCULAP® FLEXHeart® pracuje právě s těmito základními principy.

Operace OPCAB vyžadují nepřetržitě stabilní zařízení bez přerušení během anastomózy a zároveň vysokou situační flexibilitu. Operační tým potřebuje postupovat rychle, pokud možno bez stresu a udržovat plnou koncentraci na operaci samotnou. Díky novému tkáňovému stabilizátoru AESCULAP® FLEXHeart® se operatérům blýská na lepší časy.

Přední odborníci ze společnosti B. Braun se nechali inspirovat chirurgickou praxí a tyto poznatky zohlednili při vývoji. Zařízení tak zůstává 100% stabilní po celou dobu výkonu a snadné ovládání jednou rukou (pouhým stisknutím jednoho tlačítka) a volný pohyb pracovního ramene chirurgovi umožňují pružně reagovat na operační situaci. „Jak v soukromém, tak i v pracovním životě je pro mne důležité mít pevný základ. Jedině tak se cítím svobodný při pohybu jakýmkoliv směrem,“ dodává profesor Dieleger.

 

Operace bez zbytečných průtahů a přerušení        

Trvalá stabilita zařízení při operacích OPCAB patřila vždy mezi největší problémy, se kterými se chirurgové na sále potýkali. Dříve byli nuceni znovu a znovu přerušovat práci a zařízení průběžně nastavovat do požadované polohy. Museli při výkonu opakovaně odkládat nástroje, aby dotáhli aretační šroub na pracovním rameni tkáňového stabilizátoru a opět ho zafixovali na místě v požadované poloze. Se zařízením AESCULAP® FLEXHeart® se už operatéři do podobné situace nedostanou.

Díky vysoké stabilitě pracovního ramene a možnosti jeho ovládání pouze jednou rukou se chirurgové na operaci OPCAB budou moci plně soustředit bez vynucených přestávek.

Všechny funkce stabilizátoru tkáně AESCULAP® FLEXHeart® jsou navrženy tak, aby operační výkon probíhal v optimálně nastaveném stabilním režimu. Volný pohyb pracovního ramene a vakuová ramena zajišťují chirurgům výrazně lepší viditelnost operačního pole a umožňují precizní provedení operace i v obtížných situacích.

 

Ekonomický, trvanlivý a jednoduchý

Tkáňový stabilizátor AESCULAP® FLEXHeart® je komplexní modulární systém, který se skládá z několika částí.  Tělo stabilizátoru se dodává ve sterilním balení a slouží k jednorázovému použití, upínák a adaptér je nutné před výkonem sterilizovat.  

Upínák FLEXHeart® je univerzální a lze ho upnout prakticky na jakýkoli hrudní retraktor. Před prvním použitím je nutné ho sterilizovat a před každým dalším resterilizovat. Adaptér FLEXHeart® je během výkonu mimo operační pole a pro opakované použití stačí použít dezinfekční ubrousek.

FLEXHeart® tkáňový stabilizátor se tak vyplatí i z ekonomického hlediska a v neposlední řadě má nižší dopad na životní prostředí.

 

Neuvěřitelná účinnost:

 • trvalá stabilita zařízení během výkonu
 • jedna ruka zůstává volná
 • odpadá nutnost opakovaného nastavování pozice během výkonu
 • automatické nastavení a řízení tlaku
   

Efektivní a úsporný:

 • flexibilní polohování díky ovládání jednou rukou
 • nastavitelné rameno s pohyblivým kloubem
 • rozsah pohybu pracovního ramene až 90°
 • výborná viditelnost operačního pole
 • resterilizovatelné díly = pozitivní dopad na náklady
 • od 1. 10. 2017 v úhradách VZP

 

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

 • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
 • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
 • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník