Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Chirurgie:

Nové staplery v portfoliu B. Braun

redakce Braunovin

4. leden 2016

Operační vybavení

Endoskopické cirkulární staplery ECSC

Endoskopické cirkulární staplery rozšiřují základní řadu cirkulárních staplerů. Odlišují se delším tělem nástroje, což umožňuje přístup k hůře dostupným anastomózám. Často jsou využívány například u operací žaludku a jícnu. Po technické stránce mají ECSC staplery stejné atributy jako klasické cirkulární staplery B. Braun. Také využívají RBS systém®, tedy systém rotující čepele při odpálení stapleru, i automatickou pojistku zabraňující nechtěnému nebo opakovanému odpálení. Operatér si opět může vybrat ze čtyř barevně rozlišených velikostí kloboučku – konkrétně 21, 25, 29 a 33 mm.

CSC-KOL

Jde o originální cirkulární stapler lišící se od všech ostatních krátkým a rovný tělem. Tento stapler, chráněný mezinárodním patentem, je vytvořen speciálně pro nízké přední resekce rekta. Je vyráběn ve dvou velikostech s průměrem kloboučku 29 a 33 mm. Speciální systém nožů Power-Cut TM umožňuje snadný řez tkání střeva i po předchozím uzávěru svorkami lineárního katru. V tomto případě je velmi důležitá ostrost a odolnost nože, protože přichází do kontaktu nejen s tkáněmi pacienta, ale v některých případech i se dvěma liniemi svorek, kterými byly oba konce střeva uzavřeny. Stapler se liší od ostatních také čtyřmi trakčními otvory. Těmi se protahují vlákna při technice end-to-end anastomóz, čímž se eliminují mrtvé prostory distálního pahýlu střeva (tzv. „dog ears“) – tedy místa potenciálního vzniku ischémie.

Přínosem této techniky je snížení rizika tvorby ischemických oblastí, minimalizace malformací svorek a redukce případného vzniku anastomotického leaku. Příslušenství ke stapleru umožňuje operatérovi přehledný transanální přístup i správné vytvoření end-to-end anastomóz transanální technikou s tabákovým stehem.

Staplery na řešení hemoroidů a prolapsů rekta

V čem jsou naše nové staplery opravdu unikátní, je oblast hemoroidů a prolapsů rekta. Hemoroidální onemocnění trápí velkou část naší populace. K jeho léčbě se používá celá řada technik. Z chirurgických ošetření se dnes asi nejvíce využívá tzv. chirurgická hemoroidektomie pomocí stapleru, kterou zavedl v roce 1998 italský chirurg Dr. Antonio Longo. Tato „Longova technika“ řeší hemoroidy 3. a 4. stupně a používají se při ní tzv. PPH staplery. Principem metody je odstranění větší části hemoroidu a vrácení zbytku tkáně do původní polohy díky excizi pruhu prolabované mukózy a submukózy. Také dochází k přerušení přítoku krve do submukózního plexu, čímž se zmenšuje velikost hemoroidu, zastavuje se jeho krvácení a postupně mizí i ostatní klinické příznaky hemoroidálního onemocnění. Na rozdíl od ostatních chirurgických technik je operace s PPH staplerem bezpečná pro funkci análního svěrače, umožňuje snadný a krátký chirurgický výkon s menší bolestivostí a rychlým zotavením pacienta. Také pravděpodobnost recidivy onemocnění je velmi malá.

PPH

PPH stapler firmy B. Braun je speciálně konstruován k odstranění hemoroidů právě technikou dle Longa. Od klasického cirkulárního stapleru se tento typ liší nejen tvarem kloboučku, ale především tím, že klobouček nelze oddělit od těla stapleru. Při standardním průměru 33 mm je stapler nabitý 32 svorkami a ošetří tloušťku tkáně 0,75-1,5 mm. Velký vnitřní objem v těle stapleru umožňuje odstranit potřebné množství prolabované tkáně. Dlouhá a pevná hřídel kovadliny slouží k lepší vizualizaci patologické tkáně v průběhu zákroku i ke správnému nasazení tabákového stehu před odpálením stapleru. Optimálnímu výsledku operace napomáhá transanální příslušenství, jež je součástí každého setu.

TST33

TST (Tissue Selective Therapy) stapler je originální, mezinárodně patentovaný stapler. Používá se při stejných indikacích jako stapler PPH, od kterého se liší především příslušenstvím. Odlišnost techniky vychází z jednoduchého předpokladu, že většina hemoroidů vzniká na určitých predisponovaných místech rekta a pacienta trápí většinou jeden až tři hemoroidy. Proto patentovaný systém DAOTM umožňuje operatérovi vybrat správný anoskop s jedním, dvěma nebo třemi okénky. Po důkladném vyšetření pacienta a následném výběru správného anoskopu je chirurgickým vláknem vtažena do okénka anoskopu pouze prolabovaná tkáň hemoroidu. Po odpálení tak dochází k založení svorek pouze v místě prolabované tkáně. Svorky tedy nejsou usazeny cirkulárně jako u PPH. (viz obrázek) Správnou funkci stapleru podporuje také systém PPC (systém permanentní paralelní komprese). Díky němu nedochází k vychýlení kovadliny mimo osu při jednostranné kompresi tkáně (pacient s jedním nebo dvěma hemoroidy) a svorky jsou pak založeny správně a rovnoměrně pouze do míst, kde se nacházela tkáň hemoroidu. Po odpalu je vždy nutná kontrola místa anastomózy. Díky této selektivní modifikaci Longovy metody je celkově zákrok miniinvazivnější, snižuje riziko stenózy a umožňuje rychlejší rekonvalescenci pacienta.

DAOTM příslušenství umožňuje operatérovi vybrat správný anoskop s jedním, dvěma nebo třemi okénky

TST36

Poslední a zároveň nejmladší ze všech našich staplerů byl vyvinut před pouhými třemi lety pro řešení velkých prolapsů rekta a rektokély. Jedná se o chirurgický stapler s největším průměrem těla (36 mm). Dominantou tohoto výrobku jsou okna v těle stapleru, která umožňují odstranit velké množství prolabované tkáně jedním odpalem. Operatér má při výkonu odstraňovanou tkáň pod přímou vizuální kontrolou. Vnitřní objem stapleru je více než 35 cm3, a proto lze tímto staplerem odstranit stejný objem tkáně jako dvěma PPH staplery. Jedná se o velmi šetrnou a rychlou techniku s malým rizikem komplikací, jako jsou bolestivost, krvácení či návrat prolapsu.

Pevně věříme, že i nové typy našich staplerů naleznou své místo na trhu a ocení je nejen mnoho lékařů, ale především i jejich pacienti, kterým výrazně zkrátí a usnadní pooperační období.

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník