Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Nové neurochirurgické nástroje poskytují lepší komfort lékařům i pacientům

12. Květen 2014

Nové neurochirurgické nástroje poskytují lepší komfort lékařům i pacientům

Aesculap jako tradiční výrobce operačních nástrojů, přístrojů a pomůcek pro lékaře své produkty stále inovuje nebo vyvíjí zcela nové. Tento rok se vlna změn také dotkla neurochirurgického portfolia.

Operační nástroje MIN set

Jednou z prvních novinek je zcela nová produktová řada operačních nástrojů MIN set (Instruments for Minimally Invasive Neurosurgery). Jedná se o  kompletní sadu operačních neurochirurgických nástrojů , nyní již pro Aesculap v charakteristickém černém provedení, které výborně eliminuje nežádoucí odraz světla u mikroskopu v operačním poli. Sada obsahuje mikronůžky, jehelce a pinzety v mnoha různých velikostech, délkách a jemnostech provedení a samozřejmě s bajonetovým tvarem. Precizně vyrobené nástroje jsou vybaveny polokruhovým madlem držadla, které je osazeno mnoha prolisy pro lepší uchopení prsty ruky operatéra. Aesculap ne náhodou tomuto tvaru držadla říká „golf ball handle design“.

Dále tento set obsahuje takzvané modulární odsávací kanyly , kdy za pomoci důmyslného šestihranného spojení je na jedno univerzální držadlo připojitelná celá řada velikostí atraumatických kanyl. Kanyly dodáváme v průměrech 4Fr-8Fr a v celkem čtyřech délkách, od 80 milimetrů do 140 milimetrů. Držadlo je samozřejmě osazeno regulačním otvorem intenzity sání.

Opravdovou třešničkou na dortu tohoto nového setu jsou pak modulární nástroje , u kterých si operatér nejen vybere tvar, a tím pádem určení nástroje, ale také jejich délku. Kouzlo spočívá v držadle, do kterého se jednotlivé nástroje zasouvají. Držadlo je opět ve tvaru „golf ball handle design“ a je dodáváno ve dvou váhových a velikostních variantách. Podle hloubky vložení nástroje a jeho zafixováním se pak stanoví jeho celková délka. Tyto nástroje jsou především určeny k operacím na bázi lební, obsahují tedy kyrety, lžičky, háčky, disektory, raspatoria a také tumorové nože všech možných tvarů a úhlů.

Všechny tyto velice jemné a precizní nástroje lze samozřejmě uložit do speciálně k tomu určených silikonových držáků.

 

Bipolární pinzety a generátor proti spáleninám tkáně

Druhou novinkou je nová generace zaručeně nenapalovacích bipolárních pinzet a generátoru. Bipolární generátor má úplně novou konstrukci a je vybaven novou technologií kontinuálního měření aktuálního odporu koagulované tkáně. Tím pádem při nárůstu odporu tkáně (ztrátě vodivosti tkáně po aplikaci elektrického proudu) dochází ke klesání výkonu generátoru tak, aby nedocházelo ke zbytečnému napalování tkání na hroty pinzet a jejich spáleninám. Charakteristickým znakem generátoru je pak velice snadné ovládání pomocí kruhového ovladače, kterým pohodlně a přesně navolíte požadovaný výkon, případně další nastavení.

 

Chytrý nožní spínač

Opravdu chytrým vylepšením je nožní spínač, jenž díky svému kruhovému tvaru předchází tápavému hledání správné polohy nohou pod operačním stolem, který je ještě schován za hromadou roušek. Díky kruhovému tvaru je pedál přístupný odkudkoliv komukoliv.

Aby byla nenapalovací vlastnost co možná nejdokonalejší, přichází generátor s celou paletou nových bipolárních pinzet, kterým říkáme Rose Gold Bipolar Forceps. Ano, jak již název napovídá, hroty pinzet jsou pokryty růžovým zlatem, a to především pro lepší vodivost elektrického proudu pinzetou a odvodu přebytečného tepla z jejího hrotu. Pro neurochirurgii jsou pak novinkou tyto pinzety také ve variantě pro jednorázové použití, dodávané ve sterilním balení.

 

Pinzety BiProtect s keramickou vrstvou

Poslední novou řadou pinzet je pak chráněná pinzeta s názvem BiProtect. Hrot pinzety je v tomto případě chráněn keramickou vrstvou tak, aby nedocházelo k nechtěnému kontaktu s okolní tkání nebo například s jiným nástrojem. Veškeré tyto nové pinzety jsou samozřejmě kompatibilní se staršími bipolárními generátory, avšak při tomto použití ztrácejí nenapalovací vlastnosti. Vše má za úkol maximálně chránit pacienta a minimalizovat vedlejší škody při nebezpečné proceduře, jakou koagulace bezesporu je. 

 

Věříme, že výše uvedené novinky najdou na neurochirurgickém slunci své pevné místo a budou plně nápomocné jak lékařům, tak pacientům.

Daniel Pavlišta
divize Aesculap - neurochirurgie
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Po úspěšném uvedení na trh systému Ennovate® pro řešení degenerativních onemocnění a traumat páteře rozšířil Aesculap ve spolupráci s mezinárodními páteřními centry včetně České republiky platformu Ennovate® i do oblasti řešení deformit páteře. 

23.02.2021
Chirurgické obory

Střevo patří vedle plic a kůže k jednomu z největších imunitních orgánů v lidském těle. V našem těle plní mnoho důležitých funkcí a významně se podílí na celkové imunitě organismu. Jak ukazují poslední práce, je pravděpodobné, že například mikrobiální složení v zažívacím traktu má úzkou spojitost s některými onemocněními, včetně psychiatrických, anebo že vakuová terapie patří mezi jeden z největších posunů poslední doby v oblasti chirurgické léčby. Toto je jen část tématu, na které jsme se zaměřili v našem rozhovoru se zástupcem přednosty pro vědu a výzkum na Chirurgické klinice 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady docentem Martinem Oliveriusem.

23.12.2020
Chirurgické obory

„Studentek medicíny každým rokem přibývá, přesto jich skalpel v rukou drží stále málo,“ konstatuje jedna z odvážných žen pohybujících se v chirurgii doktorka Barbora East ze III. chirurgické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole. Specializuje se na chirurgii kýly, kterou popisuje jako nedoceněnou a přehlíženou „popelku“ schovanou v klasické chirurgii.

31.08.2020
Chirurgické obory