Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Normotenzní hydrocefalus - složitá diagnostika, jednoduchá léčba

5. Duben 2017

Normotenzní hydrocefalus - složitá diagnostika, jednoduchá léčba

Odhaduje se, že 80 % pacientů s normotenzním hydrocefalem zůstane nediagnostikovaných. Ačkoliv je diagnostika NPH složitá, samotná léčba komplikovaná není. Příznaky se shodují s příznaky dalších onemocnění, jako např. demence, Parkinsonova či Alzhaimerova choroba. 

Normotenzní hydrocefalus (Normal Pressure Hydrocephalus, dále jen NPH) je onemocnění, při kterém dochází k nerovnováze mezi tvorbou a vstřebáváním mozkomíšního moku v mozkových komorách. Příznaky se shodují s příznaky dalších onemocnění, jako např. demence, Parkinsonova či Alzhaimerova choroba. NPH postihuje nejčastěji lidi po šedesátém roku života, a tak jsou často symptomy jako problémy se soustředěním, chůzí či s udržením moči považovány za obyčejný projev stáří. 

Odhaduje se, že 80 % pacientů s normotenzním hydrocefalem zůstane nediagnostikovaných. Ačkoliv je diagnostika NPH složitá, samotná léčba komplikovaná není.  Včasná diagnostika tak může výrazně zvýšit kvalitu života pacienta. Existují i případy, kdy pacient upoután na lůžko mohl po operaci začít vést normální život.

V potvrzení podezření na NPH praktickým lékařům či gerontologům pomůže jednoduchý on-line test. Smyslem NPH kalkulačky je pomoci v diferenciální diagnostice normotenzního hydrocefalu a pomocí jednoduchého testu jej bud' vyloučit nebo podezření potvrdit. Jestliže test podezření na NPH potvrdí a na CT vyšetření jsou rozšířené mozkové komory, měl by lékař pacienta odeslat na k vyšetření na neurochirurgii.

Neurochirurg následně provede MRI k vyloučení obstrukce v cirkulaci mozkomíšního moku, následně likvorodynamické testy, kognitivní vyšetření a vyšetření chůze před a po zavedení zevní lumbální drenáže a na základě výsledků definitivně potvrdí nebo vyloučí diagnózu NPH. Jestliže testy podezření na NPH vyvrátí, ale klinicky toto podezření trvá, je možné vyšetření s odstupem několika měsíců zopakovat znovu. 

Ačkoliv se v minulosti hledaly i různé jiné terapeutické možnosti (např. farmakoterapeutické), jediným možným způsobem léčby nadále zůstává implantace tzv. zkratového systému.

Při tomto zákroku se implantuje systém, který přes ventil odvádí mozkomíšní mok do jiné části těla, nejčastěji do dutiny břišní, kde se bez problémů vstřebává.

 

Více o normotenzním hydrocefalu na www.nph-info.cz 

Online test pro pacienty a lékaře na www.testNPH.cz

 

redakce Braunovin
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Vstává v sedm hodin ráno, luští křížovky, ráda čte životopisné romány, dbá na správnou životosprávu a hlavně už chodí. „Stalo se to před třemi lety, když se maminka chystala na rekreaci do Chorvatska. Všechno jí tehdy hrozně dlouho trvalo. Balila se celý týden, a přesto v den odjezdu měla na stole stále nezabalené věci,“ vzpomíná dcera Daniely Burešové (82) Hana. Její mamince tehdy diagnostikovali normotenzní hydrocefalus.

24.08.2018
Neurochirurgie

Jediná docentka neurochirurgie v Česku − drobná a milá blondýnka Eva Brichtová. Když poprvé v životě viděla lidský mozek, věděla, že neurochirurgie bude jejím osudem. Léčí lidi, aby se znovu mohli vrátit ke svým původním životům. Ráda poznává nová místa na zemi, fascinují ji vlny Atlantiku a nadevše miluje svého klokaního domácího miláčka Kiwiho.

31.07.2018
Neurochirurgie

Hydrocefalus je onemocnění charakterizované patologickým nahromaděním mozkomíšního moku (likvoru) v mozkových komorách. Vzniká v důsledku poruchy v dynamickém systému tvorby, proudění a vstřebávání mozkomíšního moku. Termín hydrocefalus vznikl spojením řeckých slov „hydro“ – voda a „kefalé“ – hlava a první zmínky o něm pocházejí z dob Hippokrata, Vesalia či Galéna. Teprve v roce 1768 je však hydrocefalus popsán jako nemoc Robertem Whyttem a bližší náhled na toto onemocnění ozřejmili Magendie a Luschka, kteří popsali jak kompletní anatomii likvorových cest, tak i tvorbu a tok mozkomíšního moku s jeho následným vstřebáváním.

13.07.2018
Neurochirurgie