Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Neurochirurgie a Spondylochirurgie:

Normotenzní hydrocefalus - složitá diagnostika, jednoduchá léčba

redakce Braunovin

5. Duben 2017

Hydrocefalus

Odhaduje se, že 80 % pacientů s normotenzním hydrocefalem zůstane nediagnostikovaných. Ačkoliv je diagnostika NPH složitá, samotná léčba komplikovaná není. Příznaky se shodují s příznaky dalších onemocnění, jako např. demence, Parkinsonova či Alzhaimerova choroba.

Normotenzní hydrocefalus (Normal Pressure Hydrocephalus, dále jen NPH) je onemocnění, při kterém dochází k nerovnováze mezi tvorbou a vstřebáváním mozkomíšního moku v mozkových komorách. Příznaky se shodují s příznaky dalších onemocnění, jako např. demence, Parkinsonova či Alzhaimerova choroba. NPH postihuje nejčastěji lidi po šedesátém roku života, a tak jsou často symptomy jako problémy se soustředěním, chůzí či s udržením moči považovány za obyčejný projev stáří.

Odhaduje se, že 80 % pacientů s normotenzním hydrocefalem zůstane nediagnostikovaných. Ačkoliv je diagnostika NPH složitá, samotná léčba komplikovaná není. Včasná diagnostika tak může výrazně zvýšit kvalitu života pacienta. Existují i případy, kdy pacient upoután na lůžko mohl po operaci začít vést normální život. V potvrzení podezření na NPH praktickým lékařům či gerontologům pomůže jednoduchý on-line test. Smyslem NPH kalkulačky je pomoci v diferenciální diagnostice normotenzního hydrocefalu a pomocí jednoduchého testu jej bud' vyloučit nebo podezření potvrdit.

Jestliže test podezření na NPH potvrdí a na CT vyšetření jsou rozšířené mozkové komory, měl by lékař pacienta odeslat na k vyšetření na neurochirurgii. Neurochirurg následně provede MRI k vyloučení obstrukce v cirkulaci mozkomíšního moku, následně likvorodynamické testy, kognitivní vyšetření a vyšetření chůze před a po zavedení zevní lumbální drenáže a na základě výsledků definitivně potvrdí nebo vyloučí diagnózu NPH. Jestliže testy podezření na NPH vyvrátí, ale klinicky toto podezření trvá, je možné vyšetření s odstupem několika měsíců zopakovat znovu.

Ačkoliv se v minulosti hledaly i různé jiné terapeutické možnosti (např. farmakoterapeutické), jediným možným způsobem léčby nadále zůstává implantace tzv. zkratového systému. Při tomto zákroku se implantuje systém, který přes ventil odvádí mozkomíšní mok do jiné části těla, nejčastěji do dutiny břišní, kde se bez problémů vstřebává.

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník