Přejít k hlavnímu obsahu

Nadčasové infuzní pumpy B. Braun nestárnou

Ing. Tomáš Karas

23. Prosinec 2020

První lineární dávkovač infuzních roztoků na světě vyvinula společnost B. Braun před neuvěřitelnými sedmdesáti lety a stala se tak na tomto poli průkopníkem. Postupným zdokonalováním vznikaly další verze, které jsou dnes považovány za nejmodernější a nejkvalitnější infuzní techniku na trhu. Její výhodou je především to, že je velmi odolná, díky aktualizaci softwaru prakticky nestárne, je variabilní a umožňuje vytvářet individuální řešení. 

První lineární dávkovač infuzních roztoků na světě vyvinula společnost B. Braun před neuvěřitelnými sedmdesáti lety a stala se tak na tomto poli průkopníkem. Postupným zdokonalováním vznikaly další verze, které jsou dnes považovány za nejmodernější a nejkvalitnější infuzní techniku na trhu. Její výhodou je především to, že je velmi odolná, díky aktualizaci softwaru prakticky nestárne, je variabilní a umožňuje vytvářet individuální řešení. 

Víme o každém servisním zásahu

Převratná novinka v přístrojové technice Space, která spojila funkčnost s maximální bezpečností pro pacienta, byla odborné veřejnosti představena v roce 2004 a za rok již byly první přístroje instalovány i v českých nemocnicích. Infuzní technika, prověřená mnohaletým užíváním v nemocnicích v České republice, na Slovensku i ve světě, se stala vlajkovou lodí společnosti B. Braun. Od zmíněného roku prošel infuzní systém Space velkým počtem hardwarových inovací. Změny však nejsou na první pohled uživateli patrné, protože celkový vzhled přístroje zůstává prakticky nezměněn.

Aby se minimalizoval počet nutných servisních zásahů, jsou všechny opravy a výměny náhradních dílů servisními techniky v celém světě pečlivě reportovány přímo výrobci. Ten na ně reaguje a adekvátně tomu upravuje jednotlivé komponenty tak, aby byly co nejodolnější a přístroje měly minimální možnou poruchovost. Z každoroční statistiky tak můžeme pozorovat, že počty přístrojů řady Space celosvětově rostou, ale opravy a výměny jednotlivých dílů procentuálně klesají. 

Od jednoduchého systému k multifunkčnímu použití

Největších změn doznala technika po softwarové stránce. Softwarové úpravy poskytují uživatelům bezpočet nových terapeutických režimů. Z počátku se jednalo o jednoduchý systém, který dokázal pacientům podat léčivo ze stříkaček, lahví nebo vaků s maximální bezpečností. Nyní se infuzní pumpy přizpůsobí jakémukoliv oddělení nemocnice, od neonatologie přes operační sály až po specializovaná pracoviště s nejmodernější technikou. Přístroje Space mohou mít ve své paměti inteligentní knihovnu léčiv se složitými terapeutickými režimy podávání vybraných přípravků a limity pro maximální dávku podávaného léčiva.

Přístroje se umí s pomocí režimu Take Over Mode (TOM) softwarově propojit pro zachování kontinuální infuze s rychlou výměnou stříkačky. S anestezií na operačních sálech pomáhá software pro cílově řízenou infuzi (TCI) a již několik let si mohou pacienti po prodělaném chirurgickém zákroku tišit bolest díky softwaru pacientem řízené analgezie (PCA). Přístroje Space s nejmodernějším programem OccluGuard citlivě detekují tlakové změny a bezpečně dávkují léčiva u předčasně narozených dětí. K systému lze připojit i modul pro řízení glykemie (SGC).

Přístroje zvládnou práci i v prostředí magnetické rezonance. V neposlední řadě je možné používanou techniku vzdáleně monitorovat a po propojení do nemocničních informačních systémů z ní stáhnou veškerá potřebná data. Pro snadnou obsluhu a bezpečné nastavení terapie lze k systému připojit také čtečku čárových kódů. Přístroje značky Space jako jediné na trhu mohou podat objemovou terapii a stejně tak i enterální výživu, transfuzi a onkoterapii v uzavřeném systému, který je bezpečný pro pacienta i personál. 

Aktualizace softwaru prodlužují životnost 

Nespornou výhodou je, že veškerý zmiňovaný software je možné kdykoliv uploadovat bez nutnosti pořízení nových přístrojů. Proto i teď máme na trhu přístroje z prvních let prodejů, které v sobě mají nejmodernější software v klinické praxi v oblasti infuzní terapie. Přístroje od firmy B. Braun jsou tedy nejen velmi moderní, ale po stránce technického zpracování velmi kvalitní, poskytující maximální bezpečnost pacientů. Kvalita zpracování a aktualizace softwaru jsou podmínkou pro dlouhodobý a bezpečný provoz přesahující dobu deseti let, čímž se zákazníkům vrátí jejich počáteční pořizovací investice. 

„Z názorů spokojených zákazníků jsme vybrali ohlasy z řad zdravotnického ošetřujícího personálu,“ říká vedoucí servisního oddělení Ing. Vojtěch Hubka. Sestry z Fakultní nemocnice Plzeň a z Nemocnice Pardubice mají se systémem zkušenosti od roku 2005, respektive 2006. Shodují se v tom, že ačkoli měly možnost testovat přístroje od různých výrobců, zařízení Space jim vyhovuje nejvíce a je pro ně první volbou. Považují je za nejlepší techniku tohoto typu na současném trhu, protože nabízejí uživateli mnoho výhod, jako je knihovna léčiv, dávkování v různých jednotkách, jednoduché bolusové podání, dlouhá životnost baterie a malé rozměry dávkovačů.
 

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník