Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Chirurgie: Článek

Náchodská nemocnice obměnila instrumentária

Ing. Lucie Kocourková

28. květen 2024

Sterilizační kontejnery Chirurgické instrumentárium

Operovat každý den s nástroji jako by byly zbrusu nové. Takovou jistotu má pro příštích 10 let Oblastní nemocnice Náchod a.s., která si s novými operačními nástroji v hodnotě přes 16 milionů korun koupila i jejich profesionální a bezstarostný servis. „Nemocnice má zajištěný servis nástrojů a sterilizačních kontejnerů a mimo to dostává také průběžnou optimalizaci i analytiku využívání nástrojů,“ říká Tomáš Stibůrek, regionální manažer Skupiny B. Braun, která operační nástroje dodala.
 

Deset let bez starostí

Skupina B. Braun do nemocnice dodala celkem 3921 kusů operačních nástrojů a 145 sterilizačních kontejnerů v celkové hodnotě přesahující 16 miliónů korun bez DPH. Kontrakt na koupi, záruční i pozáruční komplexní servis a další služby spojené s využíváním operačních nástrojů je uzavřen na dobu 10 let. „Služeb, které v rámci smlouvy budeme Oblastní nemocnici Náchod poskytovat, je celá řada. Každý nástroj je například vybaven vlastním DataMatrix kódem, díky němuž se sleduje jeho přesný pohyb a průběžný technický stav,“ vysvětluje princip smlouvy Tomáš Stibůrek. Nástroje dodané do náchodské nemocnice jsou určeny pro chirurgické, urologické, gynekologické, ortopedické a otorinolaryngologické oddělení. „Pro nemocnice je využívání doplňkových služeb ekonomicky výhodnější a lékařům umožňuje operovat s prvotřídními nástroji, které jsou průběžně servisované dle aktuálního opotřebení,“ doplňuje Tomáš Stibůrek. Součástí implementace projektu byl i audit mycích a sterilizačních procesů včetně primárního předmytí nových nástrojů k zajištění dlouhodobé udržitelnosti stavu instrumentária.

Lepší funkce pro zdravotníky, větší bezpečí pro pacienty

V tuto chvíli je v Oblastní nemocnici Náchod hotová přejímka zboží, pracuje se na kódování každého jednoho instrumentu a zanesení nástrojů do systému.

 Miroslav Bůžek, technický náměstek Oblastní nemocnice Náchod

„Určitě nepůjde jenom o ekonomický benefit. Budeme schopni lépe plánovat.“

Miroslav Bůžek, technický náměstek Oblastní nemocnice Náchod

„Primárním důvodem našeho rozhodnutí bylo vybudování nových operačních sálů, nového zázemí a nové sterilizace. A v této souvislosti jsme přehodnotili stav stávajícího instrumentária. Určitě nepůjde jenom o ekonomický benefit. Budeme schopni lépe plánovat operativu a vzhledem k tomu, jaký objem instrumentária budeme mít k dispozici, budeme schopni lépe plánovat vytížení operačních sálů, z čehož ve finále budou profitovat hlavně naši pacienti,“ vysvětluje motivaci nemocnice Miroslav Bůžek, technický náměstek Oblastní nemocnice Náchod.

Monika Kulhavá, vrchní sestra Centrálních operačních sálů a Centrální sterilizace

„Výhodou určitě je, že síta s nástroji nebudou předimenzovaná.“

Monika Kulhavá, vrchní sestra Centrálních operačních sálů a Centrální sterilizace

Nové nástroje začnou zdravotníci používat během zhruba dvou měsíců. „Výhodou určitě je, že síta s nástroji nebudou předimenzovaná a budeme v nich mít jednotlivé nástroje tak, jak je potřebujeme k jednotlivým operačním výkonům,“ říká Monika Kulhavá, vrchní sestra Centrálních operačních sálů a Centrální sterilizace.

MUDr. Karel Dohnal, primář Centrálních operačních sálů

„Od nových nástrojů očekáváme jejich lepší funkce a větší spolehlivost.“

MUDr. Karel Dohnal, primář Centrálních operačních sálů

Personál nemocnice už absolvoval školení, jak s celým systémem zacházet. Součástí školení bylo i nakódování jednotlivých nástrojů. Díky kódům se dá zjistit nejen jeho využití, ale třeba to, s jakým pacientem byl nástroj v kontaktu. „Od nových nástrojů očekáváme jejich lepší funkce a větší spolehlivost. Chirurgům se bude lépe pracovat, přinese jim to klid a jistotu, čímž se zvyšuje bezpečnost pro pacienty,“ popisuje očekávání MUDr. Karel Dohnal, primář Centrálních operačních sálů

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník