Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Mezinárodní výměna zkušeností na klinikách v Praze a Brně

4. Květen 2010

Mezinárodní výměna zkušeností na klinikách v Praze a Brně

Pracovní týden od 12. - 16. dubna strávili na hospitaci v České republice čtyři ruští chirurgové ze sibiřských měst Leninsk-Kuznětskij a Barnaul v Altajském kraji. Přijeli se zdokonalit v endoprotetice kolenního kloubu, kterou se chystají na svých pracovištích intenzivně rozvíjet. Návštěvy v Nemocnici Na Homolce a na klinikách v pražském Motole a u sv. Anny
v Brně jim k tomu poskytly dostatek příležitostí.

Návštěvu českých pracovišť si prostřednictvím koncernu B. Braun nezvolili pro své postgraduální vzdělávání žádní elévové - K. Zaytsev, I. Gilev, I. Syukov a I. Deev. V sibiřských městech, odkud operatéři přijeli, se provádí ročně celkem 3 800 náhrad kyčelního kloubu a ortopedická péče je v nich poskytována spádové oblasti čítající 20 milionů obyvatel.

Pervoklasnaja operacija

Pondělí, první den hospitace, strávili kolegové z východu Ruska na operačním sále ortopedického oddělení v Nemocnici Na Homolce. Na programu byli dva pacienti s artrózou kolenního kloubu, kterým byla implantována náhrada e.motion pomocí navigačního přístroje OrthoPilot®. Sofistikovaná metoda stejně jako zručnost operatérů a rychlost provedení celé operace na naše hosty velice zapůsobily
a jejich slova „pervoklasnaja operacija“ nás i lékaře z Nemocnice Na Homolce skutečně potěšila.

V úterý skupina ruských ortopedů strávila den na operačních sálech II. ortopedické kliniky Fakultní nemocnice v Motole. Kolegové zde měli možnost vidět dvě implantace totální endoprotézy (TEP) kyčelních kloubů provedené přednostou kliniky doc. MUDr. Tomášem Trčem, Csc. Jeho zručnost
a komunikativnost stejně jako plynulá ruština byly opět předmětem obdivu, a to nejen našich zahraničních hostů, ale i kolegů z divize Aesculap ortopedie, kteří vzácnou návštěvu doprovázeli.

Následující den byl opět tematicky věnován navigované metodě implantace TEP kolenních kloubů. Opakování je matkou moudrosti, proto byly v nemocnici Na Homolce na programu dvě implantace
TEP kolenních kloubů e.motion. Kolegové se mohli přesvědčit, že časy navigovaných operací pod šedesát minut, které měli možnost sledovat v pondělí, nebyly náhodné.

Ve čtvrtek se vzácná návštěva přesunula do Brna. Na ortopedické klinice Fakultní nemocnice u sv. Anny se naši kolegové ujistili, že zruční ortopedi nejsou jen Čechách. Operace, které měli možnost sledovat na Moravě, byly taktéž precizně provedeny. Doc. MUDr. Pavel Janíček, CSc., i MUDr. Luboš Nachtnebl se hostům věnovali s neskrývaným entuziasmem a společně uzavřeli objemnou množinu vědomostí, kterou zde kolegové z dalekého východu načerpali.

Nás těší, že profesionalita českých ortopedů při manuální i navigované implantaci endoprotéz Columbus a e.motion byla zahraničními kolegy náležitě a opakovaně oceněna. Společně jsme se shodli, že podobné příležitosti k mezinárodní výměně zkušeností přinášejí užitek jak hostům, tak jejich hostitelům. Věříme, že na dobrém dojmu z hospitace na českých a moravských ortopediích nic nezkazil ani výbuch islandské sopky Eyjafjallajokull, díky němuž museli ruští ortopedi cestovat z Prahy do Moskvy vlakem. Tam již bylo naštěstí letecké spojení do Asie funkční a neovlivňovala jej žádná vyšší moc.

MUDr. Jiří Šťovíček
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Po úspěšném uvedení na trh systému Ennovate® pro řešení degenerativních onemocnění a traumat páteře rozšířil Aesculap ve spolupráci s mezinárodními páteřními centry včetně České republiky platformu Ennovate® i do oblasti řešení deformit páteře. 

23.02.2021
Chirurgické obory

Střevo patří vedle plic a kůže k jednomu z největších imunitních orgánů v lidském těle. V našem těle plní mnoho důležitých funkcí a významně se podílí na celkové imunitě organismu. Jak ukazují poslední práce, je pravděpodobné, že například mikrobiální složení v zažívacím traktu má úzkou spojitost s některými onemocněními, včetně psychiatrických, anebo že vakuová terapie patří mezi jeden z největších posunů poslední doby v oblasti chirurgické léčby. Toto je jen část tématu, na které jsme se zaměřili v našem rozhovoru se zástupcem přednosty pro vědu a výzkum na Chirurgické klinice 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady docentem Martinem Oliveriusem.

23.12.2020
Chirurgické obory

„Studentek medicíny každým rokem přibývá, přesto jich skalpel v rukou drží stále málo,“ konstatuje jedna z odvážných žen pohybujících se v chirurgii doktorka Barbora East ze III. chirurgické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole. Specializuje se na chirurgii kýly, kterou popisuje jako nedoceněnou a přehlíženou „popelku“ schovanou v klasické chirurgii.

31.08.2020
Chirurgické obory