Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Intenzivní péče:

Maligní melanomy u dětí byly hlavním tématem letošního kongresu lékárníků

Mgr. Iveta Hermanová

2. leden 2013

Letošní oslavu 17. listopadu mohli čeští i slovenští lékárníci prožít v Hradci Králové, kde se ve dnech 16.-18. 11. 2012 na Univerzitě Hradec Králové uskutečnil 16. kongres nemocničních lékárníků, nad nímž letos převzal záštitu ministr zdravotnictví doc. MUDr. Leoš Heger, CSc.

Tato akce je pro lékárníky i farmaceutické asistenty jako vždy zařazena do systému celoživotního vzdělávání garantovaného ČLK a ČAS. Letos byly hlavními tématy maligní melanom, psoriáza a ekzémy v dětském věku. V rámci kongresu pak bylo možno navštívit blok farmaceutické technologie, klinických farmaceutů či farmaceutických asistentů.

Novinkou, která se těšila velkému zájmu, bylo moderní automatické přečerpávací zařízení pro parenterální výživu, které představila společnost B. Braun. Systém Pinnacle™ TPN představuje nastupující generaci automatického systému mísení totální parenterální výživy.

Prostřednictvím tohoto zařízení se do rukou personálu lékárny dostává prostředek, který mu usnadní přípravu požadované parenterální výživy, a navíc je schopen podat hlášení podle potřeb lékárny.

Jeho přednosti spočívají:

  • v redukci chyb vzniklých při práci s roztoky;
  • v časové nenáročnosti při nastavení;
  • v rychlosti přípravy (1 litr za méně než 1 minutu);
  • ve snížení rizika kontaminace při dotyku s materiálem;
  • v jednoduchém zacházení.

Díky jednoduché manipulaci s tímto zařízením a časové nenáročnosti velkoobjemových příprav věříme, že se rychle zapojí do práce v nemocničních lékárnách a pomůže optimalizovat průběh příprav vaků s parenterální výživou. Uvidíme, co nového nám přinese sedmnáctý ročník kongresu.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník