Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Laparoskopické resekce nízkého rekta

19. Prosinec 2019

Laparoskopické resekce nízkého rekta

Evropská společnost pro chirurgickou onkologii (ESSO - European Society of Surgical Oncology) pořádala letos v říjnu již 39. ročník největšího chirurgického kongresu v Evropě. Tentokrát se dějištěm kongresu stal nizozemský Rotterdam.

MUDr. Lukáš Sákra, Ph.D.

primář chirurgického oddělení Chirurgické kliniky Nemocnice Pardubického kraje a.s.

Naše Chirurgické oddělení Nemocnice Pardubického kraje a.s. má s touto technikou bohaté zkušenosti. Za poslední čtyři roky jsme takto odoperovali 49 pacientů. Snažili jsme se kolegům sdělit naše tipy a triky týkající se této resekce.

Upozornili jsme právě na výhodnost stapleru KOL, který se pro anastomózu po TaTME resekci velmi dobře hodí. Je velkoobjemový a jeho konstrukce umožňuje právě inverzi stěn pahýlu rekta do stapleru při této anastomóze, a tím její větší pevnost.

Celé sympozium se neslo ve velmi přátelské a uvolněné atmosféře a poskytlo mnoho znalostí a informací, které se dají využít při každodenní praxi.

Kongresu se zúčastnil i primář chirurgického oddělení Chirurgické kliniky Nemocnice Pardubického kraje a. s. MUDr. Lukáš Sákra, Ph.D., který se na kongresu zapojil mimo jiné i do satelitního sympozia s tématem laparoskopická resekce nízkého rekta a podělil se s námi o kongresové dění.

Bez staplerů „ani ránu“
V rámci kongresu probíhalo i satelitní sympozium společnosti Touchtone, které bylo zaměřeno na laparoskopické resekce nízkého rekta. Byly probírány možnosti provedení této obtížné resekce a její komplikace. Toto téma do detailů rozebral Dr. Javier Hernandéz ze Španělska. Prof. Xinxiang Li z Číny upozornil na možnosti snížení počtu leaků provedením anastomózy cirkulárním staplerem se speciální konstrukcí – KOL. Tento stapler umožňuje inverzi celé lineární staplerové sutury do otvoru v lineárním stapleru, a tím redukci tzv. „dog ears“. Nosným tématem sympozia byla resekce rekta a mezorektální excize technikou TaTME (transanální mezorektální excize). O možnostech této techniky, jejím použití a jejích indikacích hovořil prof. Roberto Persiani

Braunovin redakce
Dosud nehlasováno

Kontakt

Napište nám

Čtěte také

Lékaři Nemocnice Šumperk od konce února operují novými chirurgickými nástroji. Místo jejich koupě si nemocnice téměř 3 500 chirurgických nástrojů špičkové kvality jako první v Česku a ve střední Evropě pronajala od společnosti B. Braun Medical na šest let. Součástí řešení je prvotřídní autorizovaný servis či proškolení personálu.

20.04.2020
Chirurgie

Unikátní operace za pomoci 3D mikroskopu již není sci-fi. Čeští neurochirurgové za sebou mají první operace pomocí mikroskopu Aeos značky Aesculap. Sedm let probíhal v Kalifornii vývoj tohoto jedinečného přístroje. Jako první na světě si digitální mikroskop pro svá pracoviště pořídila Fakultní nemocnice Ostrava.

30.04.2020
Aktuality z B. Braun

Slovo hemoroidy pochází z řeckého pojmenování haimorrhoides flebes, kde haima znamená krev, rheo sloveso téci a flebes žíly. Zlidovělo jako hemoroidy, zlatá žíla nebo křečové žíly v konečníku.

21.04.2020
Chirurgie