Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Laparoskopické resekce nízkého rekta

19. Prosinec 2019

Laparoskopické resekce nízkého rekta

Evropská společnost pro chirurgickou onkologii (ESSO - European Society of Surgical Oncology) pořádala letos v říjnu již 39. ročník největšího chirurgického kongresu v Evropě. Tentokrát se dějištěm kongresu stal nizozemský Rotterdam.

MUDr. Lukáš Sákra, Ph.D.

primář chirurgického oddělení Chirurgické kliniky Nemocnice Pardubického kraje a.s.

Naše Chirurgické oddělení Nemocnice Pardubického kraje a.s. má s touto technikou bohaté zkušenosti. Za poslední čtyři roky jsme takto odoperovali 49 pacientů. Snažili jsme se kolegům sdělit naše tipy a triky týkající se této resekce.

Upozornili jsme právě na výhodnost stapleru KOL, který se pro anastomózu po TaTME resekci velmi dobře hodí. Je velkoobjemový a jeho konstrukce umožňuje právě inverzi stěn pahýlu rekta do stapleru při této anastomóze, a tím její větší pevnost.

Celé sympozium se neslo ve velmi přátelské a uvolněné atmosféře a poskytlo mnoho znalostí a informací, které se dají využít při každodenní praxi.

Kongresu se zúčastnil i primář chirurgického oddělení Chirurgické kliniky Nemocnice Pardubického kraje a. s. MUDr. Lukáš Sákra, Ph.D., který se na kongresu zapojil mimo jiné i do satelitního sympozia s tématem laparoskopická resekce nízkého rekta a podělil se s námi o kongresové dění.

Bez staplerů „ani ránu“
V rámci kongresu probíhalo i satelitní sympozium společnosti Touchtone, které bylo zaměřeno na laparoskopické resekce nízkého rekta. Byly probírány možnosti provedení této obtížné resekce a její komplikace. Toto téma do detailů rozebral Dr. Javier Hernandéz ze Španělska. Prof. Xinxiang Li z Číny upozornil na možnosti snížení počtu leaků provedením anastomózy cirkulárním staplerem se speciální konstrukcí – KOL. Tento stapler umožňuje inverzi celé lineární staplerové sutury do otvoru v lineárním stapleru, a tím redukci tzv. „dog ears“. Nosným tématem sympozia byla resekce rekta a mezorektální excize technikou TaTME (transanální mezorektální excize). O možnostech této techniky, jejím použití a jejích indikacích hovořil prof. Roberto Persiani

Braunovin redakce
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Společnost B. Braun rozšířila své portfolio vstřebatelných hemostatických prostředků z oxidované celulózy o nového benjamínka, který cílí primárně na laparoskopickou chirurgii.

30.04.2021
Aktuality z B. Braun

Robotická chirurgie, vycházející z nejslavnějšího českého slova bratří Čapků robot, se u nás dostala do povědomí široké veřejnosti v roce 2008 a od té doby urazila dlouhou cestu. Primář Chirurgického oddělení Nemocnice Nový Jičín a.s., člena skupiny AGEL, Matej Škrovina nám popsal, jak významnou roli v moderní medicíně hraje právě robotická chirurgie, která čím dál více usnadňuje práci lékařům, zvyšuje kvalitu operačního výkonu a urychluje uzdravení pacientů.

15.07.2020
Chirurgie

Lékaři Nemocnice Šumperk od konce února operují novými chirurgickými nástroji. Místo jejich koupě si nemocnice téměř 3 500 chirurgických nástrojů špičkové kvality jako první v Česku a ve střední Evropě pronajala od společnosti B. Braun Medical na šest let. Součástí řešení je prvotřídní autorizovaný servis či proškolení personálu.

20.04.2020
Chirurgie