Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

19. Prosinec 2019

Laparoskopické resekce nízkého rekta

Evropská společnost pro chirurgickou onkologii (ESSO - European Society of Surgical Oncology) pořádala letos v říjnu již 39. ročník největšího chirurgického kongresu v Evropě. Tentokrát se dějištěm kongresu stal nizozemský Rotterdam.

MUDr. Lukáš Sákra, Ph.D.

primář chirurgického oddělení Chirurgické kliniky Nemocnice Pardubického kraje a.s.

Naše Chirurgické oddělení Nemocnice Pardubického kraje a.s. má s touto technikou bohaté zkušenosti. Za poslední čtyři roky jsme takto odoperovali 49 pacientů. Snažili jsme se kolegům sdělit naše tipy a triky týkající se této resekce.

Upozornili jsme právě na výhodnost stapleru KOL, který se pro anastomózu po TaTME resekci velmi dobře hodí. Je velkoobjemový a jeho konstrukce umožňuje právě inverzi stěn pahýlu rekta do stapleru při této anastomóze, a tím její větší pevnost.

Celé sympozium se neslo ve velmi přátelské a uvolněné atmosféře a poskytlo mnoho znalostí a informací, které se dají využít při každodenní praxi.

Kongresu se zúčastnil i primář chirurgického oddělení Chirurgické kliniky Nemocnice Pardubického kraje a. s. MUDr. Lukáš Sákra, Ph.D., který se na kongresu zapojil mimo jiné i do satelitního sympozia s tématem laparoskopická resekce nízkého rekta a podělil se s námi o kongresové dění.

Bez staplerů „ani ránu“
V rámci kongresu probíhalo i satelitní sympozium společnosti Touchtone, které bylo zaměřeno na laparoskopické resekce nízkého rekta. Byly probírány možnosti provedení této obtížné resekce a její komplikace. Toto téma do detailů rozebral Dr. Javier Hernandéz ze Španělska. Prof. Xinxiang Li z Číny upozornil na možnosti snížení počtu leaků provedením anastomózy cirkulárním staplerem se speciální konstrukcí – KOL. Tento stapler umožňuje inverzi celé lineární staplerové sutury do otvoru v lineárním stapleru, a tím redukci tzv. „dog ears“. Nosným tématem sympozia byla resekce rekta a mezorektální excize technikou TaTME (transanální mezorektální excize). O možnostech této techniky, jejím použití a jejích indikacích hovořil prof. Roberto Persiani

Braunovin redakce

Čtěte také

Aneb opravdoví průkopníci si zasluhují lepší zobrazení. I tak lze uvést 3D mikroskop Aeos, který na podzim 2019 představuje společnost B. Braun Medical v Česku.

08.11.2019
Aesculap Akademie

V súčasnosti tvoria staplery neodmysliteľnú a nenahraditeľnú súčasť chirurgického inštrumentária. Na základe mnohých klinických štúdií môžeme konštatovať, že moderné staplery umožňujú rýchle, efektívne a bezpečné vykonanie resekcie a anastomózy na gastrointestinálnom trakte, rovnako ako aj resekciu a uzáver pľúcneho parenchýmu, cievnych štruktúr alebo napríklad resekciu pankreasu. Ich použitie v klinickej praxi nielen uľahčuje prácu chirurga, ale tiež výrazne skracuje operačný čas a zvyšuje spoľahlivosť sutúry aj bezpečnosť chirurgických výkonov. Jasné limity laparoskopie vyúsťujú do hľadania a vývoja nových, lepších a sofistikovanejších technológií a postupov.

06.08.2019
Aktuality z B. Braun

Samozádržné chirurgické šicí vlákno Quill™ s originální „ostnatou“ strukturou povrchu zcela eliminuje potřebu uchycení uzlů a zajišťuje rychlejší uzavření rány s menším množstvím potřebného materiálu při chirurgických zákrocích. „Jsem přesvědčen, že bezuzlové vlákno Quill™ zvýší kvalitu šití na vyšší úroveň a stane se nenahraditelnou součástí lokálních pracovišť,“ říká team leader pro divizi Aesculap Closure Technologies MUDr. Petr Koutecký.

28.06.2019
Chirurgie