Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Chirurgie:

Kožní stehy

redakce Braunovin

16. Duben 2009

Jednoduchý kožní steh

Tato technika je nejběžnějším způsobem uzavírání rány. Jednotlivé stehy sbližují okraje rány. Velmi důležité je, aby již od prvního stehu byly všechny uzly na jedné straně rány a neležely přímo na ní, aby nenarušovaly proces hojení.
Tyto stehy jsou snadné, poskytují vysokou pevnost v tahu a neohrožují příliš cévní zásobení tkáně. Na druhou stranu, jejich šití zabere delší dobu a jsou provázeny rizikem vzniku takzvaných „žebříkových“ jizev.

Tato technika šití přináší optimální výsledky, použijeme-li nevstřebatelné monofilní vlákno, případně střednědobě vstřebatelné monofilní vlákno.

Pokračující kožní steh

Používá se zejména na rány, které nejsou pod tahem, kde byly sešity hlubší vrstvy rány, aby bylo napětí rány minimální. Tyto stehy jsou považovány za výhodnější z hlediska tvorby jizev díky tomu, že mají méně uzlů. Další jejich výhodou je, že urychlují šití.

Jednou z nevýhod pokračujících stehů, ve srovnání s jednoduchými kožními stehy, je vyšší nebezpečí dehiscence rány při přerušení stehu. Tato technika se používá běžně k uchycení kožních transplantátů
po obvodu.

Tato technika šití přináší optimální výsledky, použijeme-li nevstřebatelné monofilní vlákno, případně střednědobě vstřebatelné monofilní vlákno.

Převzato z koncernového materiálu

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník