Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Kožní stehy

16. Duben 2009

Kožní stehy

Jednoduchý kožní steh

Tato technika je nejběžnějším způsobem uzavírání rány. Jednotlivé stehy sbližují okraje rány. Velmi důležité je, aby již od prvního stehu byly všechny uzly na jedné straně rány a neležely přímo na ní, aby nenarušovaly proces hojení.
 
Tyto stehy jsou snadné, poskytují vysokou pevnost v tahu a neohrožují příliš cévní zásobení tkáně. Na druhou stranu, jejich šití zabere delší dobu a jsou provázeny rizikem vzniku takzvaných „žebříkových“ jizev.

Tato technika šití přináší optimální výsledky, použijeme-li nevstřebatelné monofilní vlákno, případně střednědobě vstřebatelné monofilní vlákno.

      pohled shora

 

Pokračující kožní steh

 

Používá se zejména na rány, které nejsou pod tahem, kde byly sešity hlubší vrstvy rány, aby bylo napětí rány minimální. Tyto stehy jsou považovány za výhodnější z hlediska tvorby jizev díky tomu, že mají méně uzlů. Další jejich výhodou je, že urychlují šití.

Jednou z nevýhod pokračujících stehů, ve srovnání s jednoduchými kožními stehy, je vyšší nebezpečí dehiscence rány při přerušení stehu. Tato technika se používá běžně k uchycení kožních transplantátů
po obvodu.

Tato technika šití přináší optimální výsledky, použijeme-li nevstřebatelné monofilní vlákno, případně střednědobě vstřebatelné monofilní vlákno.

      pohled shora

Převzato z koncernového materiálu

redakce Braunovin
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Vstřebatelné pletené chirurgické šicí vlákno potažené chlorhexidinem diacetátem (CHD) je novinka v naší řadě šicích materiálů Novosyn. Využívají ho už například zdravotníci na ortopedickém oddělení Nemocnice Šumperk v rámci nového konceptu péče. Podle tamního primáře MUDr. Jána Debreho vlákno potažené CHD svou účinností pokrývá spektrum nejčastějších laboratorně diagnostikovaných infekčních agens v ortopedii, a výrazně tak snižuje riziko infekcí.

18.06.2021
Chirurgické obory

Po úspěšném uvedení na trh systému Ennovate® pro řešení degenerativních onemocnění a traumat páteře rozšířil Aesculap ve spolupráci s mezinárodními páteřními centry včetně České republiky platformu Ennovate® i do oblasti řešení deformit páteře. 

23.02.2021
Chirurgické obory

Střevo patří vedle plic a kůže k jednomu z největších imunitních orgánů v lidském těle. V našem těle plní mnoho důležitých funkcí a významně se podílí na celkové imunitě organismu. Jak ukazují poslední práce, je pravděpodobné, že například mikrobiální složení v zažívacím traktu má úzkou spojitost s některými onemocněními, včetně psychiatrických, anebo že vakuová terapie patří mezi jeden z největších posunů poslední doby v oblasti chirurgické léčby. Toto je jen část tématu, na které jsme se zaměřili v našem rozhovoru se zástupcem přednosty pro vědu a výzkum na Chirurgické klinice 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady docentem Martinem Oliveriusem.

23.12.2020
Chirurgické obory