Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Kožní stehy

16. Duben 2009

Kožní stehy

Jednoduchý kožní steh

Tato technika je nejběžnějším způsobem uzavírání rány. Jednotlivé stehy sbližují okraje rány. Velmi důležité je, aby již od prvního stehu byly všechny uzly na jedné straně rány a neležely přímo na ní, aby nenarušovaly proces hojení.
 
Tyto stehy jsou snadné, poskytují vysokou pevnost v tahu a neohrožují příliš cévní zásobení tkáně. Na druhou stranu, jejich šití zabere delší dobu a jsou provázeny rizikem vzniku takzvaných „žebříkových“ jizev.

Tato technika šití přináší optimální výsledky, použijeme-li nevstřebatelné monofilní vlákno, případně střednědobě vstřebatelné monofilní vlákno.

      pohled shora

 

Pokračující kožní steh

 

Používá se zejména na rány, které nejsou pod tahem, kde byly sešity hlubší vrstvy rány, aby bylo napětí rány minimální. Tyto stehy jsou považovány za výhodnější z hlediska tvorby jizev díky tomu, že mají méně uzlů. Další jejich výhodou je, že urychlují šití.

Jednou z nevýhod pokračujících stehů, ve srovnání s jednoduchými kožními stehy, je vyšší nebezpečí dehiscence rány při přerušení stehu. Tato technika se používá běžně k uchycení kožních transplantátů
po obvodu.

Tato technika šití přináší optimální výsledky, použijeme-li nevstřebatelné monofilní vlákno, případně střednědobě vstřebatelné monofilní vlákno.

      pohled shora

Převzato z koncernového materiálu

redakce Braunovin
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Problematika infekcí v operační ráně (SSI-surgical site infection) je v poslední době velmi diskutovaným tématem. Z odborných studií je prokázáno, že výskyt SSI tvoří 38%1 všech infekcí v nemocničním prostředí a rozvine se až u 5 % podstupujících chirurgický zákrok.2 Tvoří tak jeden z nejvýznamnějších podílů infekcí spojených se zdravotní péčí (HCAI).3

23.11.2021
Chirurgické obory

Nahlížet na problematiku komplexně je podstatou úspěchu téměř ve všech medicínských odvětvích. Nejinak je tomu i v oblasti hojení ran. Tento chirurgický obor občas nebývá mezi zdravotníky populární, protože nepřináší rychlé a extrémně okázalé výsledky. Jedná se o zaměření, které vyžaduje mnoho trpělivosti a důslednosti nejen ze strany pacienta, ale zejména ze strany zdravotnického personálu.

14.10.2021
Chirurgické obory

Vstřebatelné pletené chirurgické šicí vlákno potažené chlorhexidinem diacetátem (CHD) je novinka v naší řadě šicích materiálů Novosyn. Využívají ho už například zdravotníci na ortopedickém oddělení Nemocnice Šumperk v rámci nového konceptu péče. Podle tamního primáře MUDr. Jána Debreho vlákno potažené CHD svou účinností pokrývá spektrum nejčastějších laboratorně diagnostikovaných infekčních agens v ortopedii, a výrazně tak snižuje riziko infekcí.

18.06.2021
Chirurgické obory